Informacje o bibliotece
Nasza biblioteka jest miejscem nie tylko wypożycznia książek, tu odbywają się dyskusje, rozmowy, biblioterapie, konkursy, kiermasze, spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, instytucji.
Nasza biblioteka jest miejscem nie tylko wypożycznia książek, tu odbywają się dyskusje, rozmowy, biblioterapie, konkursy, kiermasze, spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, instytucji.
3 godziny
Warsztaty dla dzieci, film, gra
Strzegomek
28-221
ul. Wacława Dąbrówki 3
http://spstrzegom.szkolnastrona.pl%20
Biblioteka szkolna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Publicznej Szkoły Podstawowej iPublicznego Samorządowego Przedszkola im. 100- lecia Odzyskania Niepodległości wStrzegomiu po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK, któraprzebiegała pod hasłem „Absurd nie czytać”. W wydarzeniu, które miało miejsce 07.10.2023r. w godz. 17:15- 21:30, udział wzięło 25 uczniów z klas I- VII.Program akcji bibliotecznej był bardzo bogaty i obfitował w różnego rodzaju zadania. Akcję ,,Noc Bibliotek” rozpoczęliśmy od przeczytania przez Panie bibliotekarki wierszaWisławy Szymborskiej „Nieczytanie” oraz obdarowanie uczestników słodkim co nieco.Podczas akcji przeprowadzone zostały następujące działania: Pogadanka –o tym jak poskromić emocje -krótka prelekcja, wspólneidentyfikowanie emocji oraz odpowiedzi na trudne pytania: jak wyrażamy emocje? jakradzić sobie z emocjami? czy możemy kontrolować emocje? czy emocje sąszkodliwe? Na te pytania i wiele innych odpowiadali uczestnicy zajęć podczasdyskusji. Następnie odczytano fragment z książki,, Kubuś Puchatek”(Prosiaczekpokonuje strach).
Odczytanie fragmentu z książki ,,Harry Potter i kamień filozoficzny” przez PanaWójta Gminy Rytwiany. Powieść o wartościach, o przyjaźni, miłości. wzajemnymzaufaniu, walce ze złem. Seria książek o Harrym uświadamia młodemu czytelnikowijakie wartości mają znaczenie, dlatego też jest to cenna lekcja dla młodego pokolenia icelem przedsięwzięcia było zachęcenie do czytania. Warsztaty plastyczne – zajęcia prowadzone pod czujnym okiem Pań z CentrumKultury w Rytwianach. Efektem końcowym były piękne witraże w postacikolorowego drzewka wykonane z kolorowych liści. Dzieci wykazały się dużąpomysłowością i z dużym zaangażowaniem wykonywały swoje prace. Legenda o Lechu, Czechu i Rusie –zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku kamishibaiprzeprowadziła przedstawicielka Gminnej Biblioteki w Rytwianach. Poprzez krótką i ciekawą formę teatru obrazkowego uczniowie przypomnieli sobie opowstaniu państwa polskiego. Teatrzyk kamishibai” okazał się niezwykłą atrakcją dladzieci. Pozytywna energia płynąca od Pani prowadzącej udzieliła się wszystkim,uczestnikom dopisywał świetny humor.
Spotkanie z poetą ks. Krzysztofem Lechowiczem. Brat Wenanty opowiedział oswojej przygodzie z poezją. Z wielkim entuzjazmem mówił czym jest poezja w jegożyciu. Autor zaprezentował wybrane wiersze z tomików swojej poezji opatrując jekomentarzem. Ich bogata tematyka wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród młodejpubliczności. Poezja zjawia się nagle, wtedy weź kartkę i notuj- powiedział poeta.Literat zachęcał dzieci do pisania i rozwijania swoich talentów w tym zakresie.Spotkanie przebiegło w serdecznej i ciepłej atmosferze.
Literacka Familiada w której zmierzyli się Uczniowie kontra Rodzice. W programiebyło wiele niespodzianek, goście specjalni, niebanalne pytania i zaskakująceodpowiedzi. W role prowadzących wcieliły się Panie Bibliotekarki. Rywalizacja byłazacięta. Uczniowie byli dopingowani przez swoich kolegów. Na koniec zostałypodsumowane wyniki, zwyciężyli Rodzice, którzy w nagrodę otrzymali słodkie conieco. Projekcja filmu „Moja mama Gorylica”. Historia o małej Jonnie mieszkającejw domu dziecka zainteresowała młodych uczestników NOCY BIBLIOTEK.Realizacja powyższych działań przyniosła uczniom wiele radości. Zaplanowane działaniazostały zrealizowane i jak najbardziej trafne z uwagi na zróżnicowanie zadań, zabaw iciekawą projekcją filmową. Tego typu spotkania integrują społeczność uczniowską,pozwalają na zmierzenie się z nowymi wyzwaniami. To wydarzenie było okazją do wspólnejzabawy oraz do poszerzenia wiedzy.Szczególne podziękowani kierujemy w stronę zaproszonych gości oraz rodzicówwspierających nasze inicjatywy.Koordynatorzy akcji: Monika Jendrycha, Barbara DynakWspółpraca: Monika Krala, Mirosława Jagodzińska, Dawid Jagodziński