Informacje o bibliotece

Szkolna Biblioteka oprócz różnorodnego księgozbioru jest kulturalnym miejscem spotkań młodzieży. 

Godziny wydarzenia

8.00 - 17.00

Plan wydarzeń

NOC BIBLIOTEK 2023 „ABSURD NIE CZYTAĆ”
1. „Przyroda+człowiek” – budowa domków i hoteli dla owadów pożytecznych – warsztaty – prowadzenie Anna Małkowska Polewacz 
2.  Koncert szkolnego zespołu rockowego – „The Boomers” 
   - Pokazy filmów „Kartka z Powstania” oraz „Wiktoria 1920.  Seanse z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), w specjalnie przygotowanej scenografii.
4. Równolegle - prezentacje VR dla nauczycieli w pokoju nauczycielskim.
5. Strefa gier wielkoformatowych pod biblioteką (szachy XXL, warcaby XXL, chińczyk XXL, scrabble XXL) 
6. Lira korbowa w historii i pieśni ludowej” spotkanie z Anną Raskolnikoff - pieśniarką, badaczem ziemi kurpiowskiej, instrumentalistką, literatką, pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. 
7. Szkolny Turniej Szachowy pt.: „Absurd nie zagrać” 
    -  Spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek i Książki - Sabiną Malinowską
·        prezentacja działalności stowarzyszenia wydawanych książek z możliwością zakupu
8. Spotkanie poetyckie z Katarzyną Fabisiewicz i prezentacja nowego tomu poetyckiego pt.: „Bajkonury” – prowadzenie dr hab. Karol Samsel
9.  „Kanapka Literacka” - rozmowy wokół literatury z dr hab. Karolem Samselem  - miejsce kanapa w Bibliotece.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Ostrołęka

  • Kod pocztowy

    07-409

  • Adres

    ul. Stefana Jaracza 5

  • Strona

    https://zsz3.ostroleka.edu.pl/nasza-szkola/biblioteka/

[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

DZIEŃ 1
Zainaugurowaliśmy pierwszy dzień ogólnopolskiej akcji warsztatami „Przyroda +człowiek” – budowa domków i hoteli dla owadów pożytecznych.  Zajęcia prowadziła Anna Małkowska Polewacz. Okazało się, że bez problemu zbudowaliśmy nowe lokacje dla owadów pożytecznych dobrze się przy tym bawiąc. Pani Anna Małkowska Polewacz przekazała nam niezbędną wiedzę o upodobaniach owadów abyśmy mogli stworzyć odpowiednie dla nich schronienia. Dzięki tym warsztatom przyczyniliśmy się też do czynnej ochrony przyrody.
Kolejnym punktem programu był koncert szkolnego zespołu rockowego – „The Boomers” w składzie: Paulina Kuśmierska - gitara solowa (klasa 1 TAK), Julita Mierzejewska – wokal (1 LO w Ostrołęce), Wiktoria Jamrozik – wokal (2 TG), Wiktor Dudek - gitara rytmiczna,
Liderka zespołu Karolina Kuśmierska z klasy 1 TAK rozpoczęła wydarzenie od recytacji wiersza Wisławy Szymborskiej pt.; „Nieczytanie”. Zespół porwał zgromadzoną publiczność brawurowo wykonanymi utworami: Scorpions - Dust In The Wind, Black Sabbath: Heaven And Hell, Budka Suflera - Takie Tango, Kat - Ostatni tabor. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż znane i lubiane utwory rockowe czerpią z tekstów poetów. I tak w przypadku zespołu Kat jego lider Roman Kostrzewski inspirował się twórczością Tadeusza Micińskiego. Poezje i prozę Micińskiego aranżowali też w utworach muzycznych Marek Grechuta, Ewa Demarczyk i wielu innych.
Olbrzymią popularnością cieszyły się trwające dwa dni na sali gimnastycznej sesje VR w goglach dla uczniów i nauczycieli. Młodzież miała okazję uczestniczyć w fascynującym projekcie edukacyjnym pod tytułem „Innowacyjna historia – nowe technologie w służbie edukacji”. Projekt ten wprowadził uczniów w świat historycznych wydarzeń, wykorzystując najnowocześniejsze technologie wirtualnej rzeczywistości VR.
Centralnym punktem tego unikalnego doświadczenia były dwa filmy: „Kartka z Powstania” oraz „Wiktoria 1920”. To nie był zwykły seans kinowy – to było przeniesienie się w głąb historii, w której uczniowie mogli poczuć się jak aktywni uczestnicy wydarzeń sprzed lat.
Oprócz powyższych atrakcji pierwszego dnia obchodów Biblioteka kusiła strefą gier wielkoformatowych (szachy XXL, warcaby XXL, chińczyk XXL, scrabble XXL). Uczniowie wytężali nie tylko umysły ale i mięśnie.
Jak zawsze w czasie obchodów Nocy Bibliotek na odwiedzających czekał stół z przekąskami i napojami. Od zawsze wiadomo że książka smakuje lepiej z ciastkiem i kawą.  ;-)
DZIEŃ 2
Drugi dzień Nocy Bibliotek w ZSZ 3 w Ostrołęce obfitował w kolejne atrakcje przygotowane przez szkolną bibliotekę.
Odbyły się dwa panele warsztatowe nt: „Lira korbowa w historii i pieśni ludowej” spotkanie z Anną Raskolnikoff . Zakochana w pieśniach kurpiowskich przekazywała nam śpiewem i grą na lirze korbowej swoją pasję.
Lira korbowa do XX wieku była w Polsce popularnym instrumentem ludowym. Spotykano ją jeszcze przed II wojną światową, potem została zapomniana. Ponowny renesans tego instrumentu w naszym kraju nastąpił w połowie lat sześćdziesiątych. Współcześnie lira chętnie jest wykorzystywana przez muzyków folkowych oraz muzyków starających się odtworzyć tradycję wędrownych dziadów - lirników.
O godz. 11.00 odbył się Szkolny Turniej Szachowy pt: „Absurd nie zagrać”. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie musieliśmy przenieść się spod biblioteki na salę gimnastyczną. Ponad 50 osób stanęło w szranki przy czarno – białej szachownicy pod profesjonalnym okiem sędziego Tadeusza Nalewajka.
 W międzyczasie odbywały się nadal sesje VR.
 Od 13.00 pod biblioteką funkcjonowała też tradycyjnie strefa gier wielkoformatowych (szachy XXL, warcaby XXL, chińczyk XXL, scrabble XXL). 
DZIEŃ 3
Rozpoczęliśmy o godz.10.45 od spotkania z Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek i Książki – Sabiną Malinowską.  Gościni zaprezentowała szeroką działalność stowarzyszenia. Na przygotowanym stoisku można było zapoznać się i zakupić wydawane przez stowarzyszenie - książki. Prezes Sabina Malinowska przybliżyła zebranym pisarzy z grupy literackiej „Narew”; jak i współczesnych regionalnych poetów i prozaików. Zaprosiła na nadchodzące wydarzenia.
Ze sporym spóźnieniem,  ale w coraz większym gronie rozpoczęliśmy spotkanie poetyckie z Katarzyną Fabisiewicz związane z prezentacją nowego tomu poetyckiego pt.: „Bajkonury”. Wydawnictwo Fundacja Duży Format, Warszawa 2023. Spotkanie prowadził dr hab. Karol Samsel.
Nieoczekiwanie panel rozciągnął się na ponad dwie godziny i nadal pozostał niedosyt. Rozmowy i dyskusje krążyły wokół tematów i warstw poezji, jak nie wpaść w czyhające pułapki od banału po patos i czy warto pisać albo „wyjść z szuflady”?
Zaraz po spotkaniu poetyckim w bibliotece odbył się panel – „Kanapka Literacka” – z dr hab. Karolem Samselem  - rozmowy wokół literatury i edukacji klasycznej. Spotkanie było przeznaczone dla nauczycieli.
 

foterdziecko