Warsztaty literackie wspierające rozwój mowy u najmłodszych

50 bibliotek dla dzieci z najmniejszych miejscowości otrzyma od nas i Wydawnictwa Mamania książkę z serii o Jano i Wito autorstwa Wioli Wołoszyn – Jano i Wito w domu, wspierającą rozwój mowy u najmłodszych.

50 bibliotek dla dzieci z mniejszych miejscowości otrzyma od nas i Wydawnictwa Mamania książkę z serii o Jano i Wito autorstwa Wioli Wołoszyn – Jano i Wito w domu, wspierającą rozwój mowy u najmłodszych.

 

Polecamy scenariusz warsztatów dla najmłodszych z wykorzystaniem Jano i Wito w domu

Temat: Warsztaty literackie wspierające rozwój mowy u dzieci 2-3-letnich.

Czas: 30 min

Blup, blup – tak robi zupa. Ciach, ciach – a tak nożyczki. A schody? Oczywiście – skrzyp, skrzyp! Te i inne wyrazy dźwiękonaśladowcze poznają dzieci, gdy zajrzą z rodzicami do książki Wioli Wołoszyn „Jano i Wito w domu”.  Zapraszamy biblioteki do organizacji zabaw logopedycznych i sensorycznych dla 2-3-letnich dzieci z rodzicami, aby już najmłodsi wiedzieli, że biblioteka to wspaniałe miejsce zabawy z książką!

MATERIAŁY, CZAS I UWAGI

Zabawa integracyjna 

  1. Materiały: chusta klanzy
  2. Czas: 5 min
  3. Uwagi: razem z rodzicami robimy sztorm, podrzucamy na chuście pluszowy klucz tak aby nie spadł, robimy deszcz z piłek, chowamy się pod chustą jak w namiocie. Potem chowamy pod chustą zdjęcia przedmiotów, które możemy znaleźć w każdym domu np. łóżko, garnek, poduszka, łyżka, talerz itp. Dzieci pojedynczo wchodzą pod chustę i zabierają jedno zdjęcie. Pokazują innym. Wspólnie je nazywamy.

Czytamy historię (siedzimy wokół chusty, powtarzamy wyrazy dźwiękonaśladowcze)

  1. Materiały: chusta
  2. Czas: 5 min
  3. Uwagi: rozgrzewka buzi i języka. Metoda czytania aktywizującego.

Szukamy kluczyków w miskach z różnymi materiałami (kasze, makarony, ryż itp.)

  1. Materiały: miski, kluczyki, materiały do misek
  2. Czas:10 min
  3. Uwagi: dzieci szukają kluczy w miskach wypełnionych kaszą, piaskiem, drobnym makaronem, ścinkami włóczek. Każde dziecko próbuje znaleźć klucz we wszystkich miskach tak aby poczuć różne faktury.

Naśladujemy dźwięki, które będziemy wydawać za pomocą różnych przedmiotów.

  1. Materiały: folia, butelka z wodą, łyżki, miski 1
  2. Czas: 10 min
  3. Uwagi: buziowa orkiestra – najpierw gramy na różnych rzeczach, a potem próbujemy powtarzać najróżniejsze dźwięki buzią.

Ozdabianie magicznego klucza

  1. Materiały: szablony klucza, kolorowe papiery 1
  2. Czas 10 min
  3. Uwagi: Każdy ozdabia swój magiczny klucz różnymi fakturami – papier metaliczny, krepina, papier karbowany, folia aluminiowa.
foterdziecko