Szkoła czytania, czyli 1600 komiksów Egmontu w Nocnych bibliotekach!

Wśród książek, o które proszą biblioteki podczas rejestracji do akcji Noc Bibliotek, najczęściej pojawiają się lektury szkolne i komiksy! O nie nieustająco pytają czytelnicy. Skoro tak, to proszę bardzo – wspólnie z Wydawnictwem Egmont, stałym partnetrem akcji Noc Bibliotek, z radością informujemy, że w paczkach akcji, które trafią do 1600 bibliotek, znajdziecie m.in. polskie komiksy! Będą to m.in. seria Kajko i Kokosz oraz laureaci Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci.

Na całym świecie to właśnie komiks jest ważnym medium wciąż licznie czytanym przez dzieci i młodzież. W Polsce już prawie 20 lat pod egidą Klubu Świata Komiksu należącego do wydawnictwa Egmont Polska ukazują się najważniejsze komiksy, w tym światowa klasyka.

Kultowi jak Kajko i Kokosz

Na Kajku i Kokoszu – najsłynniejszych średniowiecznych słowiańskich wojach – wychowało się kilka pokoleń czytelników. Nieżyjący już mistrz Janusz Christa poszczególne przygody dzielnego Kajka i samolubnego Kokosza, którzy bronią Mirmiłowa przed zbójcerzami tworzył od lat 70. do początku lat 90. XX wieku. Dziś Egmont rozwija kluczową linię wydawniczą z klasyką polskiego komiksu, jaką jest Kajko i Kokosz.

W sprzedaży znajdują się wszystkie tomy serii głównej, dwa albumy cyklu Kajko i Kokosz – Nowe Przygody, który jest kontynuacją przygód popularnych bohaterów, oraz gra planszowa Kajko i Kokosz – Przygody wojów. Oprócz tego do rąk czytelników trafiają wydania obcojęzyczne i regionalne. Przygody Kajka i Kokosza w esperanto, po francusku, angielsku, ukraińsku, czy w gwarze góralskiej to gratka dla kolekcjonerów i miłośników twórczości Janusza Christy.

Kajko i Kokosz – źródło inspiracji

Od 2014 roku Egmont organizuje Ogólnopolski Konkurs im. Janusza Christy na komiks dla dzieci. W ostatnich trzech edycjach udało się wyłonić laureatów, którzy wykreowali nowych, współczesnych bohaterów wyobraźni dziecięcej na miarę mieszkańców Mirmiłowa. To ciekawa i różnorodna stylistycznie oferta współczesnego komiksu dziecięcego, stworzona przez nową generację polskich twórców. Wśród debiutujących opowieści obrazkowych znalazły się m.in.: komediowa seria fantasy Lil i Put, cykl przygodowy Kubatu, Niezła Draka, Drapak!, Rufus, Pikapidula, Oto Tosia, Maja i Minizaury, czy malownicza opowieść o sile przyjaźni Malutki Lisek i Wielki Dzik i wiele innych. Po trzech edycjach konkursu wydano już dwadzieścia sześć nowych albumów, które pokochały zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

Komiks źródłem sukcesu czytelniczego

Komiks jest najłatwiej dostępną sztuką łączącą umiejętności narracyjne z obyciem plastycznym. Znane na całym świecie komiksy doczekały się adaptacji filmowych i telewizyjnych, potężnej franszyzy oraz wychowały kilka pokoleń konsumentów popkultury. Komiks stał się częścią kultury, a ten idealny – bez tekstu – operujący jedynie narracją obrazkową mówi ponad narodami. Jest – na równi z muzyką, matematyką, teatrem i filmem – medium integrującym ludzi. Tym samym historie obrazkowe powinny trafić do bibliotek szkolnych jako łatwo dostępna lektura obowiązkowa. Jak pierwszy tom serii Kajko i KokoszSzkoła latania, który został wpisany na listę lektur w szkole podstawowej.

Więcej o komiksie w bibliotece, jak kompletować serie oraz materiały do pobrania na stronie swiatkomiksu.pl.

Polecamy też inspirujący materiał Piotra Kasińskiego, jak wykorzystać otrzymane w paczkach akcji komiksy Egmontu podczas warsztatów w bibliotece

Czytajcie i działajcie! 🙂

foterdziecko