Spółdzielnia pomysłów i zasobów – na Noc i na Dzień

Chcesz zorganizować niezwykłe wydarzenie w swojej bibliotece? Jak często w Twoich działaniach brakowało Ci  odpowiedniego sprzętu, rekwizytów czy funduszy na zaproszenie artystów, którzy uświetnią wydarzenie. A może szukasz po prostu pomysłu czy inspiracji do działania?

Odpowiedzią, wsparciem i pomocą będzie działająca na terenie Warszawy – Spółdzielnia Kultury.

Spółdzielnia Kultury to internetowa tablica ogłoszeń, gdzie instytucje, organizacje, grupy formalne i nieformalne  oraz wszyscy chętni, nieodpłatnie dzielą się swoimi zasobami – przestrzenią, sprzętem, produktami kultury, umiejętnościami. Idea jest prosta – zasoby udostępniamy sobie/pożyczamy na niekomercyjne działania społeczne, kulturalne, edukacyjne, otwarte dla mieszkańców Warszawy – takie jak np. Noc Bibliotek.

Już teraz jest tu ponad 200 zasobów różnego typu, w tym np. ogrody, sale warsztatowe, sprzęty do sztuki cyrkowej, planszówki, drabiny, sztalugi, przebrania itp.

Spółdzielnia powstała rok temu z inicjatywy dzielnicowych domów kultury, w wyniku chęci dzielenia się tworzonymi przez siebie produktami kultury i otwieraniem się na lokalne inicjatywy. To domy kultury jako pierwsze zamieściły informacje o tym, czym mogą się podzielić – dodały spektakle, wystawy, koncerty, ale też nietypowe przebrania, a nawet rzeźby. Zasobami bezpłatnie dzielą się również organizacje pozarządowe, biblioteki a nawet kawiarnie.

“Różnorodne zasoby, które znaleźć można w Spółdzielni Kultury mogą pomóc w organizacji przeróżnych działań, np. pikniku, potańcówki, hobbistycznych warsztatów, miejskich spacerów,  dnia otwartego instytucji, gry plenerowej itp.” – podkreśla Greta Droździel-Papuga, koordynatorka projektu.

Strona www.spoldzielniakultury.waw.pl jest bardzo prosta i funkcjonalna. W każdej chwili można dodać informacje o tym, czym można się podzielić. Informacje są aktualne
i wiarygodne. Zasobów szukać możemy korzystając z filtrów, jakimi są: mapa dzielnic (szukamy tam, gdzie mamy blisko) lub kategorie zasobów (szukamy konkretnych zasobów: przestrzeni, sprzętu, koncertu/spektaklu, wystawy, umiejętności lub czegoś w szerokiej kategorii inne zasoby). W każdym ogłoszenie znajdują się szczegóły wypożyczenia i kontakt do osoby która dodała ogłoszenie.

Informacji o projekcie udziela koordynatorka: Greta Droździel-Papuga, greta@dorozkarnia.pl, tel. 600 259 419.

Projekt realizowany jest przez  Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy
i  Warszawski Program Edukacji Kulturalnej.

Przykładowe zasoby:

Wystawa “Wola z rodzinnego albumu” udostępniana jest przez wolską Bibliotekę Publiczną – można ją wypożyczyć bezpłatnie na działania kulturalne, społeczne, niekomercyjne, otwarte dla mieszkańców. Szczegóły udostępniania podane są na stronie Spółdzielni Kultury.

Drabina, którą dzieli się Centrum Społeczne Paca może się przydać podczas wieszania ozdób ale tez posłużyć jako plenerowa półka na książki, gazety lub obrazy.

Nietypowymi przebraniami mrówek dzieli się Studnia Miejsce Aktywności Lokalnej.

 

foterdziecko