Podwórko biblioteczne inspiruje

Podwórko to inspirujace miejsce dla dzieci, ale też dla pisarzy oraz dla bibliotekarzy 🙂. 100 bibliotek znajdzie w paczkach akcji książkę Katarzyny Ryrych Łopianowe pole, Gdańsk 2017 – Książkę Roku 2017 IBBY w kategorii literackiej. Dla nich, ale też dla wszystkich pozostałych Nocnych bibliotek przygotowaliśmy scenariusz zajęć do przeprowadzenia na podwórku/dziedzińcu/chodniku przy bibliotece.    

Autorka scenariusza: Martyna Sędek

Czas spotkania: 125 min (45 min na podwórku + 10 min na przejście i ugoszczenie się w bibliotece + 70 min w bibliotece)

Wiek osób uczestniczących: 7-10 lat

Scenariusz jest inspirowany książką Łopianowe Pole Katarzyny Ryrych (wyd. Adamada), ale posiadanie i przeczytanie książki nie jest konieczne do jego realizacji.

Pierwsza część zajęć odbywa się na dworze przed biblioteką (trzeba zadbać wcześniej o wydzielenie bezpiecznego i spokojnego miejsca), a druga – w pomieszczeniu, w bibliotece.

W scenariuszu kursywą zaznaczyliśmy propozycje komunikatów kierowanych do osób uczestniczących w spotkaniu.

Cele:

  • doskonalenie umiejętności pracy w grupie;
  • wymyślenie nowych zabaw podwórkowych;
  • zachęcenie osób uczestniczących do spędzania czasu na podwórku;
  • wspólna refleksja, jakie powinno być podwórko przed biblioteką, żeby było atrakcyjne dla osób uczestniczących.

Materiały:

  • kolorowa kreda – po 1 kawałku dla każdej osoby uczestniczącej,
  • skakanka,
  • kapsle po plastikowych butelkach – kilkanaście sztuk,
  • kilka miękkich szali/apaszek,
  • miękka piłka,
  • łopatka,
  • wiaderko,
  • guma do skakania,
  • lina,
  • miotła,
  • plastikowa miska,
  • drewniana łyżka,
  • koc,
  • karton,
  • linijka,
  • kartka dla każdej grupy,
  • długopis dla każdej grupy,
  • ewentualnie – kostki story cubes,
  • 2 sklejone arkusze papieru pakowego,
  • kredki albo pastele – kilka zestawów.

Przebieg spotkania

I część – na podwórku

Powitanie na podwórku (5 min)

Zbieramy dzieci na podwórku przed biblioteką i witamy je słowami:

Dzisiaj jest szczególny dzień: święto Biblioteki, Czytania, Wspólnego Bajania, rozmawiania o Książkach, czyli Noc Bibliotek. Czy myślicie, że prawdziwe książkowe przygody możemy przeżywać jedynie w bibliotece? Czy nada się do tego podwórko? (czas na odpowiedzi dzieci)

(Jeśli posiadacie książkę możecie przeczytacie „Prolog”, jeśli nie, tą aktywność można zupełnie opuścić) Chcemy dzisiaj jak bohaterowie „Łopianowego pola” (można pokazać okładkę) przeżyć przygody na naszym bibliotecznym podwórku. Czy taki plac jak ten może być magiczny? (Możecie przeczytać „Prolog” i zadać pytanie: Czy Wy też chcielibyście i chciałybyście przeżyć kilka przygód na naszym podwórku?)

Podwórkowe zapoznanie (5 min)

Rozdaj dzieciom kredę i poproś, żeby narysowały symbol, który jest im najbardziej bliski, który jakoś ich określa. Po namalowaniu każda osoba przedstawia się i krótko opowiada, dlaczego  namalowała taki obrazek.

Nowe zastosowanie skakanki (5 min)

Pokaż dzieciom skakankę. Czy wiecie do czego służy ten przedmiot? Spróbujmy teraz wspólnie wymyślić inne zastosowania dla skakanki? (Żeby ośmielić dzieci można podać kilka przykładów: jako telefon, pasek do spodni, linka do huśtawki, ogon zwierzęcy do przebrania na bal przebierańców…). Pozwólcie puścić uczestnikom i uczestniczkom spotkania wodze fantazji i wymyślać niespotykane połączenia.

Nowe gry – wymyśl Ty! (30 min)

Podzielcie dzieci na kilka grup (trzy-pięcioosobowych). Zadaniem każdej z nich jest stworzenie nowych zabaw z wykorzystaniem dowolnych przedmiotów, które przygotowaliście. Sugerujemy, żeby zgromadzić je na środku podwórka i pozwolić, żeby dzieci same dokonały wyboru, jakie przedmioty są im potrzebne do zabawy. Proponowane przedmioty: kreda, kapsle po plastikowych butelkach, miękkie szale lub apaszki, miękka piłka, łopatka, wiaderko, guma do skakania, skakanka, lina, miotła, plastikowa miska, drewniana łyżka, koc, karton, linijka (śmiało możecie modyfikować listę).

Wprowadzenie: Tak jak świetnie poradziliście sobie z wymyślaniem, do czego może służyć skakanka, chcę Wam zaproponować, żebyście teraz w grupach wymyślili nowe gry, które moglibyście bawić się ze swoimi kolegami i koleżankami na podwórku, np. takim przed biblioteką. Za chwilę podzielę Was na grupy. Każda z grup będzie mogła wybrać sobie przedmioty, które rozłożę na środku podwórka. Możecie wybrać tyle przedmiotów, ile chce, ale pamiętajcie o innych! Możecie też wymieniać się przedmiotami i pożyczać sobie nawzajem. Po wymyśleniu Waszej zabawy każda z grup zaprezentuje ją i ochotnicy będą mogli w nią zagrać.

Dobrze byłoby, gdyby każda grupa przygotowała również instrukcję wymyślonej zabawy i spisała ją na kartce. Potem będzie można ją powiesić przed biblioteką jako inspiracja do grania w nią na podwórku.

Na pracę przeznaczcie 15 min i kolejne 15 min na zaprezentowanie.

Po skończonej prezentacji przenieście się do biblioteki. Możecie też wspólnie zawiesić spisane instrukcje w widocznym miejscu na podwórku.

II część – w bibliotece

Kto mieszka na naszym podwórku? (10-20 min)

Usiądźcie w kręgu w wygodnym miejscu w bibliotece.

(Jeżeli posiadacie książkę, możecie przeczytać dowolny rozdział i chwilę o nim porozmawiać, jeśli nie, przejdźcie od razu do opowiadania historii)

Wyobraźcie sobie, kto mógłby mieszkać na naszym podwórku przy bibliotece? Jakie przygody mogłyby się zdarzyć tuż przed biblioteką?

Rozpocznij pierwsze zdanie historii i wytłumacz, że każda kolejna osoba będzie mogła dołożyć kolejne zdanie do opowiadania. Jeśli nie chce, nie musi dołączać do zabawy, a jeśli nie ma w danym momencie pomysłu, może posiłkować się kostkami story cubes jako inspiracja.

Monitoruj zaangażowanie dzieci, spróbuj też dopytywać, jeśli odpowiadają bardzo lakonicznie. Po skończeniu rundki albo dwóch (w zależności od stopnia zaangażowania uczestników i uczestniczek) podsumuj historię.

Nasze podwórko. (35-45 min)

Rozłóż na podłodze 2 sklejone arkusze papieru pakowego i po wytłumaczeniu zadania rozdaj dzieciom kredki lub pastele.

Wymyśliliśmy przed chwilą bardzo ciekawą historię, która mogłaby przydarzyć się na naszym podwórku. Podczas naszego wspólnego spotkania zaprezentowaliście również nowe zabawy, w które moglibyśmy bawić się na podwórku. Chcę Was poprosić teraz o to, żebyście na tej wielkiej kartce narysowali, jak wyobrażacie sobie nasze podwórko przed biblioteką. Co powinno się na nim dziać, żeby było to Wasze ulubione miejsce?

Uwrażliw dzieci na współpracę, która przy malowaniu na 1 arkuszu jest bardzo istotna. Podkreśl, że ważnym elementem tej pracy jest rozmawianie ze sobą, wspólne ustalanie, co się ma znaleźć na kartce, podzielenie się strefami pracy.

Daj dzieciom na pracę 20 min, a potem wspólnie omówcie to, co znalazło się na plakacie. Postaraj się również porozmawiać o tym, co zadziało się podczas malowania pracy, zadając pytania:

Czy wspólne malowanie jest proste czy trudne?

Co Wam ułatwiło wspólne działanie?

Co Wam przeszkadzało w zespołowej pracy?

Co warto zrobić w przyszłości, żeby zapobiec tym problemom?

Podsumuj wypowiedzi dzieci. Po zakończonych zajęciach spróbuj powiesić plakat w widocznym miejscu w bibliotece. Zadbaj też o to, żeby autorzy podpisali się na nim.

Pożegnanie (5 min)

Dokończcie zdanie: Dzisiaj najlepiej bawiłem/bawiłam się…

Podziękuj za wspólnie spędzony czas.

(Jeśli posiadasz książkę, możesz zaprosić dzieci do posłuchania jeszcze kilku rozdziałów)

foterdziecko