„Jakub, Mimmi i gadające psy” – film na Noc Bibliotek!

Nocy Bibliotek towarzyszy w tym roku film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, 2019, oparta na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskackas stasts” (niewydanej jeszcze w Polsce), koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa (Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi).

To nagrodzona przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 za „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”,  współtworzona przez Polaków, oryginalna w formie animacja, która opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę. Głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego.

Dzięki zastosowaniu poklatkowej techniki cut-out (we współpracy z polskim studiem Letko), film jest jak żywa, pięknie rysowana książka.

Zwiastun filmu:

Opis filmu

Czy można wyciąć drzewa z parku, usunąć plac zabaw, na którym na co dzień bawią się dzieci z całej okolicy, a na ich miejscu postawić wieżowiec? Jakub i jego kuzynka Mimmi dowiadują się, że takie są właśnie plany tajemniczego dewelopera. Mimmi jest zrozpaczona – w tej malowniczej okolicy na obrzeżach Rygi mieszkała przez całe życie i do parku ma szczególny sentyment. Jakub dopiero tu przyjechał, u kuzynki spędzi tydzień. Nie jest nawet pewien, czy mu się tu podoba i czy znajdzie z Mimmi wspólny język. Czy dzieci zdołają się porozumieć i wspólnie ocalić niepowtarzalny charakter dzielnicy? I jak odkrycie, że tutejsze psy potrafią mówić, może przyczynić się do sprawy? Olśniewająca wizualnie animacja zwraca uwagę na ważne i aktualne tematy. Jej seans będzie dla uczniów okazją do rozwinięcia wiedzy przyrodniczej, ale także do zainteresowania się życiem własnej lokalnej społeczności.

Czas trwania filmu: 70 minut.

Aby pobrać film, należy sprawdzić pocztę – wszystkie biblioteki zgłoszone do akcji otrzymały od nas na e-mail podany podczas rejestracji link z hasłem do pobrania filmu. W ramach udziału biblioteki w akcji Noc Bibliotek można zorganizować publiczną projekcję tego filmu w terminie 9 – 12 października 2020.

Zagadnienia edukacyjne poruszane w filmie:

• Zielona potęga przeciwko smogowi! Czy drzewa mogą nam pomóc?

• Zapuszczanie korzeni. O znaczeniu lokalnej społeczności.

• Rozmowa – pierwszy krok do współpracy.

• Mali urbaniści – wielcy społecznicy: projektowanie własnego osiedla.

• Nie tylko rysunek. Plastyka w animacji.

Materiały pomocnicze:

Scenariusze do pobrania na końcu artykułu.

Warsztat plastyczny

Inne materiały pomocnicze

Inne informacje o filmie i materiały dodatkowe

foterdziecko