W piątek 6 października 2023 r. w bibliotece szkolnej XCIX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta odbyła się kolejna już edycja Nocy Bibliotek – „Absurd nie czytać!”
Naszemu spotkaniu patronowało słowo ABSURD w potocznym, powszechnym jego znaczeniu. I tak zaczęliśmy od warsztatów prowadzonych przez p. prof. Hannę Adamkiewicz na temat "Absurd nie czytać" - humor w miniaturach lirycznych Wisławy Szymborskiej. Uznaliśmy, że nonsensem jest nieczytanie literatury i niecieszenie się nią, niedostrzeganie lub wypieranie zabawy, jaką często ona niesie. Sama wielka polska poetka powiedziała: „Żart jest najlepszą dla mnie rekomendacją powagi” (W. Szymborska, Lektury nadobowiązkowe). Zatem cieszyliśmy się wyklejankami, lepiejami, moskalikami, limerykami Wisławy Szymborskiej. To wszystko sprawiło, że sami spróbowaliśmy tworzyć, bo „Absurd nie pisać!” Konstruowanie naszych miniatur literackich sprawiło nam dużo radości. Oto niektóre z nich:
Lepiej kupić kota w worku
Niż mieć klasówki od wtorku.
Lepiej stracić koleżankę
Niż spożywać tu kaszankę.
Lepiej uprawiać rabatki
Niż napić się tej herbatki.
Kto powiedział, że Etruskowie
Chowają swoich zmarłych w rowie,
Temu wnet stuknę łysą glacą
Przed świętokrzyską srebrną tacą.
Kto powiedział, że Norwegowie
Łowią ryby bez butów,
Temu palnę po głowie
Pod plebanią Jezuitów.
Pewien duży chłopiec w Mławie
Lubił długo leżeć na trawie.
Zasypiał niestety.
Śniły mu się bzdety.
Potem chciał być piórkiem na jawie.
Pewien medyk w Wenecji
Żałował, że nie jest w Grecji.
Oliwek mu brakowało,
Nic mu nie smakowało.
Więc szybko poddał się żołądkowej operacji.
A potem przyszła kolej na kolejną odsłonę tegorocznego hasła Nocy Bibliotek, czyli „Absurd nie oglądać!” To była część spotkania z „Brunetem wieczorową porą” – filmem w reżyserii Stanisława Barei. Pani prof. Monika Bojko interesująco wprowadziła nas wszystkich w pokazany tu świat PRL-u i jego absurdy. Przybliżyła też samą sylwetkę twórczą Stanisława Barei. Wszystko to sprawiło, że oglądanie filmu było bardzo dużą przyjemnością.
Powiodła się także akcja „Podziel się książką”. Biblioteka zyskała 39 pasjonujących nowości wydawniczych. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!
Wszystkich zapraszamy już za rok na kolejną Noc Bibliotek!