Informacje o bibliotece

WBPiCAK w Poznaniu to instytucja promująca szeroko pojęty rozwój kultury. Jako biblioteka oferujemy książki, audiobooki, e-booki, zbiory regionalne. Prowadzimy kursy i szkolenia dla wielkopolskich bibliotekarzy. Organizujemy wystawy i konkursy fotograficzne np. Wielkopolska Press Photo. Mamy pracownię digitalizacji. W ramach WBPiCAK działa także wydawnictwo znane i cenione szczególnie za publikacje współczesnej poezji (nagrody od Gdyni po Kraków). W ramach Pracownik Krajoznawczej przygotowujemy serię "Wielkopolskie questy" i prowadzimy portal Region Wielkopolska. Zajmujemy się też folklorem. Przy bibliotece działa Zespół Folklorystyczny "Wielkopolanie".

Godziny wydarzenia

Godziny oraz dokładny plan wydarzenia podany w późniejszym terminie

Plan wydarzeń

"Absurd nie czytać!-moc słowa i muzyki"
Piątek 6.10
·         10.00- Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim dla młodszych dzieci, autorem książki-"Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki" 
·         12.00- Warsztaty z nauki gry na didgeridoo połączone z mikrokoncertem czyli muzyka, kultura Australii dla młodzieży licealnej
·         16.30- Teatr Mozaika przedstawienie dla uczestników Nocy Bibliotek -  interaktywny koncert dla całych rodzin "Muzyczne Wygibasy"
·         18.30 Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo - Baderem z cyklu W świecie reportażu; w ramach DKK
Sobota 7.10
·         11.00- Warsztaty światło i dźwięk dla dzieci i młodzieży-prowadzenie Joanna Furdal 
·         12.-13.00 -Turniej małego bajarza czyli konkurs otwarty dla dzieci i młodzieży, temat opowieści "Absurd nie czytać!
·         13.00- 14.00- Spotkanie z bajarzem z Łukaszem Bernardy; opowieść o nocy przy muzyce z wykorzystaniem instrumentów dawnych

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Poznań

  • Kod pocztowy

    60-819

  • Adres

    Prusa 3

  • Strona

    https://www.wbp.poznan.pl/

Podziel się
[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

Noc Bibliotek 2023 w WBPiCAK – 
Za nami Noc Bibliotek, która w tym roku trwała u nas przez dwa dni! W jej programie pełno było wydarzeń z książką, podróżami i baśniami w tle. Jak było? Zobaczcie sami!
Dzień pierwszy
Na dobry początek młodsi czytelnicy mieli niepowtarzalną okazję przenieść się do barwnego świata opowieści podczas spotkania z Łukaszem Wierzbickim, autorem fascynującej książki „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki”. Ta pełna humoru i zaskakujących sytuacji przygoda odbyła się dokładnie w dzień 150. rocznicy śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, patrona roku 2023 i pierwszego Polaka, który okrążył świat!
Niedługo potem młodzież wyruszyła w dalszą podróż przez Krainę Kangurów, poprzez dźwięki i rytmy Australii, ucząc się gry na didgeridoo, a potem poddając się kojącej terapii dźwiękiem tego wyjątkowego instrumentu. Później wszyscy razem delektowaliśmy się koncertem, który jeszcze lepiej przybliżył nam kulturę tego odległego kontynentu.
Trzecie wydarzenie obfitowało w muzyczną magię – a wszystko to za sprawą Teatru Mozaika i Przemka Mazurka. Ich przedstawienie przeniosło nas w niezwykły wymiar, pełen humoru, tańców i dobrej zabawy – zwłaszcza że towarzyszyły mu „Muzyczne wygibasy”, które pokazały, że „Kto wygibasi, ten żyje!” Ale nie tylko – w końcu była też sowa kolorowa, chrząszcz, co w Trzebrzeszynie brzmiał w trzcinie i stół z powyłamywanymi nogami…
Pierwszy dzień naszej Nocy Bibliotek zakończył się wieczornym spotkaniem z Jackiem Hugo-Baderem – reportażystą, dziennikarzem, autorem książek…O jego podróżach zawsze słucha się z zapartym tchem – w końcu to właśnie on pokonał na rowerze całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. Zimą samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w “Białej gorączce”, a jego “Dzienniki kołymskie” były owocem autostopowej podróży na Kołymę.To była wartka, mądra, pełna anegdot i gorzkich prawd rozmowa, z wieloma szczegółami na temat warsztatu pracy reportera. Jak podkreśla Hugo-Bader, reporter musi „dobrać się do bolejącego miejsca duszy bohatera, które jest na samym dnie”. A najbardziej lubi pisać o bohaterach, których z założenia nie lubi, a oni nagle pozytywnie go zaskakują. To było jedno z tych spotkań, których na pewno nie zapomnimy.
Dzień drugi
Niesamowita atmosfera i pasjonujące opowieści – tak prezentował się drugi dzień Nocy Bibliotek w naszej bibliotece. Przed południem Joanna Furdal zabrała dzieci w fascynującą podróż do świata „Światła i dźwięku”. Były zabawy ze światłem, eksperymenty z lustrami i wiele, wiele więcej.
A niedługo później, dokładnie w południe, rozpoczął się turniej małego bajarza „Absurd nie czytać!” Musimy przyznać, że słuchanie opowieści młodych bajarzy było czystą przyjemnością! Później salę opanowała muzyka i opowieści. Łukasz Bernady, nasz wyjątkowy bajarz, snuł historie przy akompaniamencie Adama Jakubowskiego. To była magia w czystej postaci, pokazująca, że w bibliotekach naprawdę dzieją się cuda.Tymczasem na zewnątrz, na naszym parkingu, nieustannie trwały Jeżowe Wyprzedaże – garażówka współorganizowana przez Rada Osiedla Jeżyce. Mimo niepogody przyciągnęła wiele osób – i nic dziwnego, bo wśród wystawionych przedmiotów można było odkryć prawdziwe perełki.
2 niezapomniane dni – energia i zaangażowanie stworzyły naprawdę wyjątkową atmosferę!https://wbp.poznan.pl/biblioteka/aktualnosci/noc-bibliotek-w-naszej-bibliotece-relacja/

foterdziecko