Informacje o bibliotece

Oleśnicka Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja posiada bogaty, zróżnicowany księgozbiór. Oprócz książek tradycyjnych i czasopism oferuje dostęp do Fonoteki (audiobooki i płyty z muzyką).
Zbiory te są na bieżąco uzupełniane o nowe tytuły. Posiadamy także abonamenty dostępu  do cyfrowej wersji  czasopism polskich i zagranicznych oraz do platformy Legimi.
Najważniejsze zadania dla oleśnickiej Biblioteki to przede wszystkim kierowanie się jasną i czytelną wizją. To działanie na rzecz mieszkańców; szacunek dla wszystkich mieszkańców, korzystających i niekorzystających z usług biblioteki; to zapewnienie swobodnego i bezpłatnego dostępu do informacji i wiedzy; wspieranie rozwoju  mieszkańców poprzez kulturę i edukację; integracja społeczności lokalnej; aktywizacja mieszkańców; współpraca i stały rozwój biblioteki jako instytucji; otwartość na innowacyjne sposoby.
Jednym z wyróżniających nas działań jest funkcjonowanie mobilnej biblioteki rowerowej BOOKWORM. Dzięki temu rozwijamy m.in. akcję "Książka do domu" (usługa skierowana głównie do osób starszych i z niepełnosprawnością, polegająca na dostarczaniu naszych zbiorów do domu czytelników) oraz akcję plenerowej czytelni letniej na basenie miejskim.
Biblioteka może również pochwalić się wyjątkowymi wydarzeniami takimi jak: Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisów (w tym roku XII edycja) czy Noc Kobiet (XIII edycja).
Kilka lat temu przyłączyliśmy się także do ogólnopolskiego programu Strefa Karmienia Piersią, którego celem jest zidentyfikowanie i promocja miejsc przyjaznych mamom karmiącym piersią.
Bierzemy udział w wielu ciekawych akcjach ogólnopolskich i lokalnych, o których można przeczytać na stronie internetowej Biblioteki.

Godziny wydarzenia

16:00-22:00

Plan wydarzeń

16:00-22:00 - giełda książki, czyli wyjątkowa okazja do zakupu książek z wielu dziedzin wiedzy m.in. z historii, filozofii, religioznawstwa, techniki i nauk ścisłych. Dla miłośników literatury pięknej czekać będą powieści obyczajowe, sensacyjne, kryminały, fantastyka, reportaże oraz bardzo szeroki wybór bajek dla dzieci.
16:00-22:00 - noc przebaczania kar za przetrzymanie materiałów bibliotecznych
16:00-22:00 - w w naszej filii, Biblitotece „Pod Pegazem” przy ul. Kleeberga 4, nie tylko będzie można skorzystać z nocy przebaczenia, ale także z akcji „Wymień książkę” polegającej na tym, że każdy czytelnik może przynieść swoją książkę i wymienić ją na inną książkę z wcześniej przygotowanego zbioru Biblioteki „Pod Pegazem”! Druga atrakcja to „Podaj dalej”. Uczestnicy będą szukać karteczek z życzliwymi słowami, które następnie będą mogli przekazać kolejnym osobom.
16:00-22:00 - możliwość objerzenia wystaw. W Bibliotece przy ul. M Reja zawiśnie wystawa pt. "Na łące i w poezji. Owady" autorstwa Justyny Polakowskiej, prezentuje ona wiersze wybitnych polskich poetów, m. in. Zbigniewa Herberta, Konstantego I. Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, poświęcone najliczniejszej grupie zwierząt na świecie. W naszej filii, Bibliotece Pod Pegazem przy ul. Kleeberga 4, do obejrzenia będzie wystawa „Panny i mężatki. Okiem Hrabiego”, również autorstwa Justyny Polakowskiej.
17:00-19:00 - spotkanie autorskie dla dzieci z Marcinem Pałaszem, pisarzem dla dzieci oraz młodzieży, autorem słuchowisk, copywriterem. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Debiutował w 2004 roku książką "Opowieści z krainy potworów". Dwukrotny laureat wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Współpracuje z wydawnictwami Ezop, Nasza Księgarnia, Akapit Press i W.A.B. Gościem specjalnym spotkania będzie pies Elf, bohater serii książek dla dzieci. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej biblioteki przy ul. M. Reja 10!

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Oleśnica

  • Kod pocztowy

    56-400

  • Adres

    M. Reja 10

  • Strona

    https://biblioteka.olesnica.pl/

[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

Za nami IX edycja Nocy Bibliotek. W minioną sobotę w oleśnickiej bibliotece działo się wiele, zarówno dla młodszych, jak i starszych. Czytelnicy mogli skorzystać z takich atrakcji jak:

Noc Przebaczenia - przez cały czas otwarcia biblioteki trwała akcja anulowania kar na kontach czytelników w Wypożyczalni dla Dorosłych, Czytelni Książek i Prasy, Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową” przy ul. M. Reja 10 oraz w Bibliotece „Pod Pegazem” przy ul. F. Kleeberga 4. Z możliwości umorzenia kary w Noc Bibliotek skorzystało aż 91 osób.
Giełda Książki - w Bibliotece przy ul. M. Reja 10 odbyła się wyjątkowa okazja do zakupu książek z wielu dziedzin wiedzy, m.in. z historii, filozofii, religioznawstwa, techniki i nauk ścisłych. Na miłośników literatury pięknej czekały powieści obyczajowe, sensacyjne, kryminały, fantastyka, reportaże oraz bardzo szeroki wybór bajek dla dzieci. Giełda trwała od godziny 16.00 do 22.00.
Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem - o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci, w tym serii „Elfomania”. Pan Marcin, z właściwym sobie poczuciem humoru, opowiadał o początkach swojej przygody z pisaniem i powstawaniu kolejnych książek. Gościem specjalnym był główny bohater wspomnianej serii - pies Elf. Spotkanie dofinansowane było przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Wystawy - w bibliotece przy ul. M. Reja 10 na I piętrze odwiedzający mieli okazję podziwiać wystawę pt. "Na łące i w poezji. Owady" autorstwa Justyny Polakowskiej, natomiast w Bibliotece „Pod Pegazem”, przy ul. Kleeberga 4, do obejrzenia była wystawa pt. „Panny i mężatki. Okiem Hrabiego”, również autorstwa Justyny Polakowskiej.
W Bibliotece „Pod Pegazem” czytelnicy nie tylko mogli skorzystać z Nocy Przebaczenia, ale także z akcji „Wymień książkę”! Czytelnik mógł przynieść swoją książkę i wymienić ją na inną z wcześniej przygotowanego zbioru Biblioteki „Pod Pegazem”! Drugą atrakcją była akcja „Podaj dalej”. Uczestnicy szukali karteczek z serdecznymi słowami, które następnie mogli przekazać kolejnym osobom.

foterdziecko