Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli gromadzi i udostępnia zbiory ze wszystkich dziedzin wiedzy, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy zainteresowania. Ponadto, stale rozwijamy działalność kulturalną i edukacyjną dla wszyskich grup wiekowych wśród mieszkańców miasta i powiatu. Aktywnie promujemy czytelnictwo literatury wśród dzieci i młodzieży, poprzez projekty i ciekawe akcje literacko-czytelnicze. Duży nacisk kładziemy na edukację ekologiczną dzieci, młodzieży i rodzin organizując tematyczne zajęcia, konkursy i akcje wspomagając się działaniami animacyjnymi.

Spotkanie z Robertem Pawłowskim autorem książki "Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów "Nad Niemnem"".
Wystawa zdjęć zielników i kompozycji kwiatowych stworzonych przez Elizę Orzeszkową z flory nadniemeńskich łąk i ogrodów, którą autorka studiowała na potrzeby swoich utworów literackich.
Warsztaty tworzenia kompozycji kwiatowych z suszonych roślin inspirowane zielnikami i albumami kwiatowymi autorstwa Elizy Orzeszkowej.
Projekcja filmu dla dzieci "Moja mama gorylica".

Stalowa Wola

Księdza Jerzego Popiełuszki 10

Tegoroczna „Ogólnopolska Noc Bibliotek” zorganizowana 7 października przez stalowowolską Miejską Bibliotekę Publiczną nawiązywała do lektury wrześniowego Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Do Stalowej Woli przyjechał, bowiem pisarz i historyk Robert Pawłowski, który w książkach: „Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem” oraz „Płynąc po dnie Niemna” opowiedział dramatyczne losy przedstawionych przez Orzeszkową bohaterów. Robert Pawłowski podczas ponad dwugodzinnego spotkania z czytelnikami pokazał w MBP także swój dokumentalny film „Niemy Niemen”. Każdy chętny mógł nabyć książkę autora lub audiobook z osobistą dedykacją. Liczba uczestników spotkania - 20 osób.
Z okazji 9. już edycji tej ogólnopolskiej akcji pracownicy MBP przygotowali także wystawę poświęconą zielnikom i kompozycjom kwiatowym Elizy Orzeszkowej pn. „Kwiatowe i zielone Elizy Orzeszkowej”. Ulubionym zajęciem pisarki, wynikłym z zainteresowań florystycznych było tzw. botanizowanie, czyli zbieranie i suszenie roślin w celu ich badania oraz tworzenia różnych ozdób czy albumów kwiatowych. Skrupulatnie w ten sposób studiowała nadniemeńską przyrodę, którą z detalami opisała później w książce „Nad Niemnem”. Jak sama twierdziła: „Dla tej powieści odbyłam...formalne studia botaniki miejscowej, tudzież pieśni, bajek, zagadek, podań tutejszego polskiego ludu”. Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek to: „Absurd nie czytać”, my dodajemy: opisów przyrody, gdyż nierzadko są bogatym źródłem wiedzy o fałnie i florze występującej w różnych miejscach na świecie. Wystawa dostępna dla czytelników do końca października.
Wszyscy chętni mogli również wziąć udział w rodzinnych warsztatach obrazków z suszonych roślin pn. „Zatrzymaj lato, ozdabiaj wspomnienia”. Śladem Orzeszkowej, bibliotekarze własnoręcznie zbierali i suszyli rośliny, aby mogły powstać niepowtarzalne „małe dzieła sztuki”. Autorskie obrazki przyozdobią domy czytelników biblioteki i przywołają wspomnienia o minionym lecie. Liczba uczestników warsztatów - 22 osoby.
Na zakończenie sala konferencyjna MBP zamieniła się w salę kinową a najmłodsi zostali zaproszeni na projekcję filmu animowanej adaptacji znanej w Polsce książki Fridy Nilsson „Moja mama gorylica”. Na małych widzów czekał także nieodzowny dodatek do bibliotecznego seansu – popcorn. Liczba widzów - 22 osoby.
Biblioteka Główna – wszystkie jej agendy były tego dnia czynne, a czytelnicy złaknieni nowych książek mieli możliwość ich wypożyczenia od godziny 16:00 do 22:00.

Relacja wideo