Informacje o bibliotece
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej pełni zadania biblioteki powiatowej.
Działa nieprzerwanie od 1947 roku.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej pełni zadania biblioteki powiatowej.
Działa nieprzerwanie od 1947 roku.
29.09 - 12.102023
Choszczeńskie Noce Bibliotek od lat poświęcamy kwestiom lokalnym. Tegorocznemu hasłu ABSURD – NIE CZYTAĆ, także towarzyszy nasz choszczeński wątek. Z uwagi na terminarze naszych Gości imprezy odbędą się w innych terminach niż akcja ogólnopolska, i tak:
29 września godz. 18:00 – Spotkanie pod hasłem ABSURD - NIE CZYTAĆ… wierszy choszczeńskich poetów i dyskusja „O (braku) wrażliwości” z choszczeńskim poetą Piotrem FIGASEM oraz promocja jego nowego, piątego tomiku poetyckiego „Kronika otępienia”. Imprezą towarzyszącą jest wystawa twórczości poetyckiej choszczeńskich twórców, którą będzie można oglądać w holu naszej biblioteki przez cały miesiąc.
">
12 października godz. 17:00 - ABSURD - NIE CZYTAĆ... o sukcesach Choszcznian - spotkanie z Choszcznianinem, z którego Miasto może być dumne - Piotrem HARASIMOWICZEM, laureatem 12. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu i rozmowy o marzeniach, pasji i dążeniu do celu.
https://youtu.be/E9g41K_cA1M?feature=shared
">
Imprezą towarzyszącą jest wystawa prezentująca dwóch Choszcznian, którzy w bieżącym roku odnieśli największe sukcesy: wspomnianego wyżej Piotra Harasimowicza – przedsiębiorcy, twórcy firmy Vector Synergy oraz założyciela Fundacji HRM Racing umożliwiającej rozwój utalentowanym polskim żeglarzom. Założona przez Pana Piotra firma informatyczna, świadczy usługi konsultingu IT i cyberbezpieczeństwa dla instytucji z sektora obronnego oraz kosmicznego. Jego team stworzył tzw. poligon cybernetyczny, czyli symulator ataków hakerskich z pełną infrastrukturą IT organizacji z serwerami, komputerami i zabezpieczeniami, który w efekcie pozwala ratować ludzkie życia, czy nawet wygrywać wojny. Klientami firmy Vector Synergy są m.in.: NATO, Unia Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna.
Drugi z bohaterów wystawy to Paweł RESZKA, dziennikarz reporter, autor licznych książek, korespondent wojenny. W maju br. do niezliczonych nagród dziennikarskich dołączyła Nagroda im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Jury nagrodziło go za cykl publikacji "Ukraina 2022".
Tegoroczne hasło doskonale wpisuje się w projekt, który od kilku miesięcy realizujemy w naszej bibliotece, a jego celem jest zachęcanie Czytelników do czytania książek, których adaptacje filmowe wspólnie oglądamy i prowadzimy dyskusje poświęcone zarówno książce jak i jego adaptacji.
Odbędą się więc spotkania:
ABSURD - NIE CZYTAĆ ... książek, które zostały zekranizowane
- 05.10.2023 g. 18:00 BookMoovie - Tym razem będzie to projekcja na podstawie książki „Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya i dyskusja nie tylko o książce i filmie, ale także o problemie tam poruszonym. Moderatorem dyskusji będzie Artur GROSZKOWSKI – artysta plastyk i arteterapeuta pracujący na co dzień z osobami dotkniętymi problemami psychicznymi.
">
- 06.10.2023 Literacko-filmowe spotkanie dla uczniów klas I - film “Moja mama Gorlica” na podstawie książki Fridy Nilson
Dzieci przedszkolne wezmą udział w imprezie ABSURD - NIE CZYTAĆ... nut.
- 10.10.2013 g. 9:00 odbędzie się spotkanie dla dzieci przedszkolnych zachęcające poprzez muzyczne zabawy do edukacji muzycznej.
Zachęcamy Czytelników do wspólnego dokumentowania naszej lokalnej historii. Chętnie przyjmiemy wszelakie dokumenty (fotografie, foldery, afisze, kroniki itp. dokumentujące działalność i dokonania instytucji, organizacji i mieszkańców ziemi choszczeńskiej.
Choszczno
73-200
Wolności 13
https://mbp.choszczno.edu.pl/
Trudno nie zgodzić się z tegorocznym hasłem"Absurd nie czytać". Biorąc pod uwagę fakt, że od 2016 roku, kiedy pierwszy raz organizowaliśmy Noc Bibliotek, motywem przewodnim były kwestie lokalne, postanowiłyśmy ten trend utrzymać, a hasło nieco skonkretyzować. Chciałyśmy też , aby więcej osób mogło wziąć udział w imprezach, więc odbyło się ich kilka.
Pierwsza z nich otrzymała hasło „Absurd nie czytać…. POEZJI CHOSZCZEŃSKICH POETÓW”. Powstała wystawa prezentująca przykłady wierszy jedenastu choszczeńskich poetów, których zbiorki posiadamy w naszych bibliotecznych zbiorach. Jeden z nich, PIOTR FIGAS, który właśnie wydał swój 5. tom poetycki, był bohaterem wieczoru inaugurującego tegoroczną Noc Bibliotek w dniu 29 września. Sama książka stała się tematem dyskusji pt. „O (braku) wrażliwości”, które z poetą przeprowadzili arteterapeutka i malarka Danuta Rolewska-Pająk ze Szczecina oraz inny choszczeński poeta i muzyk, Roman Szymański. Można było także posłuchać poezji w wersji śpiewanej dzięki grupie muzycznej "NAbokOFF" R. Szymańskiego.
">
Kolejne hasło choszczeńskie to „Absurd nie czytać… O SUKCESACH CHOSZCZNIAN”. Głównym bohaterem wieczoru 12 października był pochodzący z Choszczna PIOTR HARASIMOWICZ, założyciel i CEO firmy pod wiele mówiącą nazwą Vector Synergy, która na całym świecie świadczy usługi konsultacji IT i cyberbezpieczeństwa dla instytucji z sektora obronnego i kosmicznego. Powiedzieć, że jest to postać wyjątkowa inspirująca, to jakby nic nie powiedzieć. Historię swojego życia i niesamowitej kariery opowiadał z niezwykłą skromnością i szczerym uśmiechem na twarzy. A jest to tegoroczny Laureat 12.edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu zwanej „Oskarem Biznesu”. Odpowiadając na pytanie o drodze do sukcesu podkreślił, że to praca zespołowa, a punktem wyjścia są marzenia.
">
Imprezie także towarzyszyła wystawa, która oprócz bohatera wieczoru prezentowała wielki sukces innego Choszcznianiana, PAWŁA RESZKI, Laureata tegorocznej nagrody im. Dariusza Fikusa 2023 za dziennikarstwo najwyższej próby.
Odbyły się także dwie imprezy pod hasłem „Absurd nie czytać… KSIĄŻEK, KTÓRE ZOSTAŁY ZEKRANIZOWANE”. Pierwsza z nich, dedykowana dorosłym to jedna z kilku już zorganizowanych w ramach spotkań grupy literacko-filmowej BOOK MOVIE. Na wieczornym spotkaniu w dniu 5 X omówiliśmy książkę Keana Keseya „Lot nad kukułczym gniazdem” i obejrzeliśmy jej filmowa wersję. Wprowadzenie do dyskusji o problematyce dzieła poprowadził Artur Groszkowski, pracujący na co dzień z osobami z problemami psychicznymi.
">
Drugie skierowane było do dzieci. Obejrzały one 12 X adaptację filmową książki szwedzkiej autorki Fridy Nilsson „Moja mama gorylica”. Był też oczywiście literacki, książkowy pierwowzór i, jak to w kinie, popcorn.
">
Najmłodsze dzieci wzięły udział w spotkaniu pod hasłem „Absurd nie czytać… NUT”. Warsztaty pozwoliły przedszkolakom odkryć różnorodny świat dźwięków, a poprowadziła je AGNIESZKA CHWASTEK, nauczycielka muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej w Choszcznie i Akademii Muzycznej w Poznaniu.
">