Książnica Zamojska corocznie włącza się w inicjatywę, przygotowując specjalne wydarzenia, które pomagają czytelnikom poznać i zaprzyjaźnić się z biblioteką na tyle, by chcieli do niej wracać i czerpać wiedzę z jej zasobów przez długie lata.
Tegorocznej Nocy Bibliotek przebiegającej pod hasłem "ABSURD NIE CZYTAĆ" realizowanej w naszej instytucji w dniach 6-7 października, towarzyszyły wydarzenia, które zachęcą do rozwijania pasji oraz spojrzenia na pozornie zwykłe rzeczy z innej perspektywy.
Kilka dni przed wydarzeniem do regionalnych mediów rozesłane zostały informacje o programie Nocy Bibliotek, a na balkonie wewnątrz biblioteki zawisł baner zachęcający do uczestnictwa w wydarzeniu.
Nasze działania rozpoczęliśmy 6 października o godzinie 9.30 przeprowadzono wówczas zajęcia literacko-plastyczne „Z książką rośniesz jak grzyby po deszczu” . W spotkaniu udział wzięły przedszkolaki Z Przedszkola Miejskiego nr 8 im. Jana Brzechwy w Zamościu. Z uwagą wysłuchały one wiersza "Grzyby" po czym przystąpiły do wykonania koszyczków, które były niezbędne w dalszej części spotkania. Dzieci z radością skorzystały z propozycji i wyszły na.... grzybobranie. Koszyczki zostały zapełnione żołędziowo-kasztanowymi grzybami, które wyszukały na trawniku przy budynku biblioteki.
O godzinie 11.00 przyszedł czas na słodkie spotkanie ph. "W imperium miodu" z Panią pszczelarką. W pięknie zaaranżowanej sali dzieci z Niepublicznego Przedszkola Słoneczko, zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. W trakcie spotkania poznały fascynujący świat tych owadów. Dowiedziały się dlaczego pszczoły tańczą, ile kwiatów muszą odwiedzić aby zebrać kropelkę miodu, czego się uczą w pszczelim przedszkolu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Miały możliwość zobaczyć strój pszczelarza. Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi. Niespodzianką była degustacja niebieskiego miodu.
Równocześnie w Galerii Ekslibris dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zamościu odbywały się zajęcia literacko-plastyczne "koLaże Szymborskiej". Uczestnicy wysłuchali opowieści biograficznej o Noblistce i jej twórczości. Powstały niesamowite kolaże, z których każdy mógł opowiedzieć inną historię.
Dzieci Świetlicy Środowiskowej funkcjonującej na Osiedlu Jana Zamoyskiego o godzinie 15.00 wzięły udział w warsztatach "Kamyki z Kamiennej". Udało się zmiękczyć kamień, powstałe na kamykach malunki rozśmieszały i zachwycały, a uczestnicy bawili się doskonale.
W dniach kiedy przewidziano realizację Nocy Bibliotek 2023 równocześnie w Książnicy Zamojskiej realizowany był projekt „Luminarze epok minionych – niezwykli ludzie, wielkie dzieła” – cykl wydarzeń promujących wybranych Patronów Roku 2023. Dofinansowany przez Województwo Lubelskie w ramach akcji „Warto być Polakiem”. Dało to możliwość uatrakcyjnienia dziejących się w bibliotece wydarzeń i część z nich wpisana została do programu Nocy Bibliotek 2023.
Gościom obu wydarzeń zaproponowaliśmy warsztaty rękodzieła „Co każda panna umieć powinna?” zorganizowane dla miłośników i pasjonatów rękodzieła, a także osób chcących zapoznać się z podstawami technik rękodzielniczych. Uczestnikom warsztatów zaproponowaliśmy wykonanie bransolet florystycznych, łapaczy snów i poznanie podstaw koralikowania. Były techniki łatwe i nieco skomplikowane, jednak rezultaty i poziom wykonanych prac przyniósł uczestnikom dumę i satysfakcję. W warsztatach brały udział osoby w różnym wieku, a także dzieci. Były to grupy zorganizowane oraz osoby, które decyzję o uczestnictwie w warsztatach podjęły spontanicznie. Organizacja warsztatów przebiegała w trzech blokach tematycznych i godzinowych: o 10.00 zajmowaliśmy się techniką florystyczną, o 13.00 makramowymi splotami, od 15.00 poznawaliśmy podstawy beadingu koralikowego. Przedmioty wykonane w każdej z zaproponowanych technik oraz egzemplarze wykonane podczas warsztatów pojawiły się na wystawie rękodzieła będącej ukoronowaniem przeprowadzonych warsztatów i włożonego trudu w wykonanie małych arcydzieł handmade.
W przestrzeni wirtualnej podziwiać można wystawę fotografii pt. „obiektywnie piękne LUBELSKIE”. Autorzy fotografii Karol Jańczuk, Piotr Piela, Bogusław Pupiec i Leszek Wygachiewicz zaprezentowali wybrane krajobrazy, pejzaże i niezwykłe miejsca uchwycone aparatem fotograficznym. Wystawa prezentuje 52 fotografie, które z podkładem muzycznym urzekają i wzbudzają dumę, bo przecież to miejsca naszej małej ojczyzny, naszego regionu, przestrzeni, która otacza nas na co dzień, okolicy, w której mieszkamy. Wystawa „obiektywnie piękne LUBELSKIE” umieszczona została na platformie internetowej YouTube i codziennie notuje coraz wyższą liczbę wyświetleń, posiada także przekierowanie z platformy społecznościowej Facebook i ze strony internetowej Książnicy Zamojskiej.
W czasie trwania Nocy Bibliotek podsumowany został konkurs czytelniczy „Nic zwyczajnego o niezwyczajnej Wisławie Szymborskiej”, a wszyscy, którzy odwiedzili naszą instytucję mogli uczestniczyć w quizie historycznym - kole fortuny „Tu działa się historia”, prawidłowe odpowiedzi nagrodzone zostały drobnymi upominkami i słodyczami.