Gminna Biblioteka Publiczna w Samborcu udostępnia swoje zbiory, łącząc tradycję z nowoczesnością. Nasza biblioteka posiada bogatą, dostosowaną do potrzeb czytelników, ofertę wydawniczą i jest w pełni skomputeryzowana. Prowadzimy różnorodne działania kulturalne: warsztaty, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, akcje, Klub Kodera, Dyskusyjne Kluby Książki, wystawy i konkursy, skierowane do różnych grup społecznych. Gromadzimy, opracowujemy i udostępniamy zbiory,  poszerzamy ofertę o zbiory multimedialne: audiobooki i filmy, udostępniamy prasę. Jednocześnie pielęgnujemy i dbamy o tradycję i historię naszego regionu, gromadzimy zbiory dotyczące regionu świętokrzyskiego.
Podnosimy standardy obsługi czytelnika – oferujemy dostęp do katalogu on-line, możliwość rezerwacji materiałów bibliotecznych bez wychodzenia z domu oraz możliwość składania propozycji zakupu przez czytelników. Prowadzimy stronę internetową biblioteki oraz fanpage na Facebooku, by ułatwić Państwu śledzenie aktualnej oferty i umożliwić jak najlepszy kontakt.
Zapewniamy dostęp do edukacji, informacji i kultury przez tradycyjne i multimedialne zbiory oraz, oparte o nowoczesne technologie usługi. Posiadamy 5 stanowisk komputerowych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Zapewniamy bezpłatny dostęp do Internetu. W bibliotece można miło spędzić czas wolny. Posiadamy trzy konsole do gier PS3, Xbox 360 i Xbox One oraz zbiór gier planszowych.
Poprzez udział w licznych szkoleniach nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje i doskonalimy warsztat bibliotekarski. Cały czas zmieniamy się dla Państwa. Staramy się jak najlepiej spełniać oczekiwania i potrzeby naszych Czytelników.

Już dziś zapraszamy dzieci i młodzież na Noc Bibliotek 2023, która w tym roku odbędzie się pod hasłem: Absurd nie czytać.
Przeniesiemy się w czasie do prawdziwej krainy absurdu-lat 80. Czeka na Was karaoke z hitami lat 80, gra taneczna Just Dance, zabawy rodem z PRL-u, artefakty z przeszłości, retro poczęstunek i oczywiście książki: Ciocia Jadzia w PRL-u oraz Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci.
Uwaga! Obowiązuje element stroju z lat 80. Nie stój w kolejce! Moc atrakcji i dobra zabawa gwarantowane. Będzie jakby luksusowo. Nocy Bibliotek towarzyszy projekcja filmu Moja mama gorylica-ekranizacji popularnej książki Fridy Nilsson. Film o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych.
Start imprezy: 7 października 2023 r. (sobota)  godz. 18.00 - 21.00  Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Nowości wydawnicze.

Samborzec

Samborzec 43

Retro Party PRL, czyli Noc Bibliotek 2023 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samborcu

Karaoke z lat osiemdziesiątych, tańce z Just Dance, bajki z rzutnika Ania, multimedialny quiz wiedzy o PRL to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników kolejnej Nocy Bibliotek organizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Samborcu.
W tym roku zainspirowani hasłem: Absurd nie czytać, postanowiliśmy przenieść się w czasie do prawdziwej krainy absurdów, a mianowicie do lat 80-tych ubiegłego stulecia. Jedynym warunkiem udziału w imprezie był element stroju z tamtych lat. Kreacje uczestników przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Nie mogło zabraknąć również stylizowanego na lata 80-dziesiąte wystroju sali oraz retro poczęstunku. Nad wszystkim czuwały nasze niezawodne bibliotekarki, które ubrane w stylonowe fartuszki witały gości już od progu.
Imprezowicze podzieleni na grupy, mogli sprawdzić swój talent wokalny śpiewając hity z lat 80-tych w formie karaoke. Dzięki grze Just dance tańczyliśmy przy przebojach z tamtych lat i nie tylko. Biorąc udział w quizie multimedialnym, zgłębialiśmy swoją wiedzę o PRL, a artefakty z epoki pozwoliły nam poczuć niepowtarzalny klimat tamtych lat. Furorę wzbudził kultowy rzutnik Ania, z którego wyświetlaliśmy oryginalne bajki z przezroczy. Z zachwytem podziwialiśmy kolorowe kryształy z epoki. Dowiedzieliśmy się, do czego służyły: kasety VHS i magnetofonowe. Z wypiekami na twarzach słuchaliśmy o kolejkach, saturatorach, kartkach na żywność i wieczorynkach. Zobaczyliśmy książki z czasów dzieciństwa rodziców, jedne z najstarszych w zbiorach naszej biblioteki. Teraz już wiemy, kim są: Wilk i Zając, Bolek i Lolek, Miś Uszatek, Krecik, Rumcajs i Koziołek Matołek.
Było jakby luksusowo! Spróbowaliśmy retro smakołyków serwowanych w kryształach, szklankach i kapslowanych butelkach. Niepowtarzalny smak oranżady na miejscu, gum Turbo i Kulek, Maltanek, galaretek w cukrze, czekolady Jedynej i słonych paluszków to jest to. Posileni z nową energią przystąpiliśmy do kreatywnej zabawy literackiej – tworzyliśmy LEPIEJE, czyli krótkie, trochę absurdalne wierszyki. Pozwólcie, że przytoczymy jeden z nich: Lepiej wpaść w rwący nurt rzeki, niż nie wejść do biblioteki. Resztę możecie przeczytać na flipcharcie w holu biblioteki. Na pamiątkę naszego spotkania stworzyliśmy tablicę ze zdjęciami polaroid, do których pozowaliśmy w naszych wspaniałych stylizacjach. Nasze party zakończyliśmy projekcją filmu: Pamiętniki tatusia Muminka.
Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nie inaczej było też z naszą Nocą Bibliotek. Bawiliśmy się tak wspaniale, że nikt z nas nie chciał wracać do domu, ale przecież nasz zakład pracy (Biblioteka) naszym drugim domem. Dziękujemy Wam z całego serca za udział w naszym Retro Party i do zobaczenia w bibliotece, bo jak głosi jeden z waszych lepiejów: Lepiej zostać czytelnikiem, niż w Egipcie niewolnikiem!