W dniu 6 października 2023 r. spotkaliśmy się na kolejnej Nocy Bibliotek w Poroninie.
Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 17.00 spotkaniem z Kamilem Porazińskim – pomysłodawcą i jednym z założycieli Stowarzyszenia Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii, podróżnikiem i reportażystą – zdobywcą Archipelagu Wielkich Antyli, odznaczonym Medalem Solidarności Społecznej Business Centre Club. Kamil Poraziński to także autor unikatowego projektu „Zycie jak Podróż”, polegającego na integracji środowiska młodzieży niesłyszącej ze światem słyszących dzięki wspaniałej dziedzinie nauki, jaką jest geografia. Pierwszy i jedyny w Polsce trener rozwoju wyobraźni i pogody ducha.
W pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy wspaniałej opowieści o safari w Kenii, wzbogaconej prezentacją pięknych zdjęć. W cudowny sposób przenieśliśmy się na wschód Afryki, nad Ocean Indyjski, do kraju leżącego na równiku. Słuchaliśmy w skupieniu o wyprawie, podczas której można zobaczyć z bliska dzikie zwierzęta. Poznaliśmy nie tylko atrakcje związane są z safari, ale też zagrożenia, jakie czyhają na podróżników.
Następnie nasz Gość przedstawił uczestnikom wydarzenia album Księga Rozwoju Wyobraźni „Życie jak Podróż”, cytując fragmenty książki i pokazując zawarte w niej zdjęcia. Podkreślił, że publikacja ma natchnąć nas czytelników do postepowania, które pomoże odnaleźć drogę nadająca sens naszemu życiu. Ważne, abyśmy byli niezłomni w dążeniu do celu, jak geografowie i czerpali z mądrego życia jak najwięcej radości na wzór podróżników.
Po spotkaniu, przy poczęstunku uczestnicy wydarzenia mieli okazję zadawać pytania Kamilowi Porazińskiemu, który chętnie opowiedział nam o innych swoich podróżach.
O godz. 19.00 rozpoczęła się projekcja filmu dla najmłodszych „Moja mama Gorylica”. Film udostępniony przez organizatorów IX. edycji ogólnopolskiej NOCY BIBLIOTEK, to animowana adaptacja znanej w Polsce książki Fridy Nilsson. Obecne w Bibliotece dzieci obejrzały z zainteresowaniem film o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych. Historia opowiada o małej Jonnie mieszkającej w domu dziecka, którą pewnego dnia adoptuje gorylica.
W czasie, gdy dzieci oglądały film, dorośli mieli zapewnioną rozrywkę w postaci quizu ze znajomości literatury klasycznej „Koniec wieńczy dzieło”. Zadanie polegało na rozpoznaniu książki po jej zakończeniu. Był też quiz o najsłynniejszych parach literacko-filmowych.
Nasza Noc Bibliotek zakończyła się o godz. 20.30. Uczestniczyło w niej ok. 40 osób, które otrzymały od nas drobne upominki na pamiątkę spotkania. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie. Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji tej pięknej i wartościowej akcji.