Informacje o bibliotece

Główna Biblioteka Komunikacyjna jest jednostką organizacyjną Ministerstwa Infrastruktury. 
Utworzona decyzją Ministerstwa Kolei Żelaznych w 1919 jako ośrodek gromadzący literaturę i akty prawne z zakresu komunikacji (transport, łączność).
Biblioteka mieści się przy ul. Tytusa Chałubińskiego 4/6 w Warszawie. Działa na rzecz ministerstwa i jednocześnie jako publiczna biblioteka naukowa stanowi ogniwo krajowej sieci bibliotecznej i informacyjnej.
Zakres działania biblioteki to prowadzenie i upowszechnianie informacji naukowejw dziedzinie:transportu,gospodarki morskiej,łączności i telekomunikacji.
W roku 2024 GBK obchodzić będzie stupieciolecie istnienia i stulecie działalności.

Godziny wydarzenia

11:00-18:00

Plan wydarzeń

Tegoroczne hasło NOCY BIBLIOTEK brzmi ABSURD NIE CZYTAĆ. Także w tym roku postanowiliśmy nieco je przekształcić, by lepiej korespondowało z profilem naszej biblioteki. NOC BIBLIOTEK 2023 w Głównej Bibliotece Komunikacyjnej odbędzie się więc pod hasłem: ABSURD NIE CZYTAĆ W PODRÓŻY!
·        11:00 otwarcie biblioteki dla zwiedzających.
W strefie czytelnika, miejscu relaksu z dobrą książką będziecie państwo mogli zagłębić się w świat podróży i zerknąć w archiwalne przewodniki turystyczne, stare rozkłady jazdy kolei i komunikacji autobusowej, obejrzeć wystawę zdjęć z eskapad turystycznych pracowników ministerstwa infrastruktury i głównej biblioteki komunikacyjnej.
Przy wejściu: zobaczyć wystawę fotografii, które wpłynęły na konkurs „Zdjęcia z wakacji”
W korytarzach: zapoznać się z projektami futurystycznych pojazdów przyszłości, podziwiać „Szymborską w podróży”
W wypożyczalni: obejrzeć fragmenty mało znanych filmów obrazujących zwiedzanie świata przy pomocy wszelakich środków transportu.
      Jeśli zdecydujecie się przyjść z dziecmi, wasze pociechy także znajdą coś dla siebie. w czytelni czeka na nie kącik zabaw. będą mogły także obejrzeć filmy animowane: „Moja mama Gorylica” (2021, reż. Linda Hambäck, Szwecja, Norwegia, Dania) adaptację znanej w Polsce książki Fridy Nilsson. To film o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych oraz film „Pamiętniki tatusia Muminka”.
·        Wszystkich tych, których uda się nam zarazić pasją do transportu, jego historii i przyszłości z chęcią obdarujemy kartą czytelnika. ta magiczna mała niebieska rzecz pozwoli wam na korzystanie ze wszystkich zbiorów naszej biblioteki. 
     Przez cały czas trwania wydarzenia każdy z państwa będzie miał możliwość zwiedzania pomieszczeń GBK w towarzystwie naszego pracownika. 
·         Głodni i spragnieni goście będą mogli posilić się słodkościami, sokami i wodą mineralną.
·         18:00 zakończenie nocy bibliotek…
Ale…, ale… jeżeli ktoś z państwa zechce znów nas odwiedzić między 9 a 13 października 2023, by zagłębić się na dłużej w nasz bogaty księgozbiór, serdecznie zapraszamy w godzinach 9:00 -16:00, a w środę 9:00-18:00.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Warszawa

  • Kod pocztowy

    00-928

  • Adres

    Tytusa Chałubińskiego 6

  • Strona

    https://www.gov.pl/web/glowna-biblioteka-komunikacyjna

Podziel się
[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

Siódmego października bieżącego roku (sobota) odbyła się w Głównej Bibliotece Komunikacyjnej trzecia edycja NOCY BIBLIOTEK. Święto wielbicieli książek w 2023 r. przebiegało pod hasłem ABSURD NIE CZYTAĆ, zaczerpniętym z ducha twórczości Wisławy Szymborskiej (rok 2023 został ogłoszony rokiem naszej noblistki). Jak wiadomo wszem i wobec GBK jest placówką naukową gromadzącą zbiory dotyczące transportu i infrastruktury. Dlatego zdecydowaliśmy się zmodyfikować nieco główne hasło NOCY, by zyskało stosowny wydźwięk „transportowy”: ABSURD NIE CZYTAĆ W PODRÓŻY. Ta delikatna zmiana pozwoliła nam uwypuklić jeszcze jedną pasję Wisławy Szymborskiej, bo, jak się okazało, znakomita poetka uwielbiała podróżować po świecie. W naszej bibliotece wszystko odbyło się wedle starannie przygotowanego, naprawdę bogatego programu. Może tylko poranna pogoda nieco pokrzyżowała nasze plany, a raczej naszym gościom — początkowo nie zachęcając do wizyty. Po południu wszystko wróciło na „dobre tory”.
 
W naszej bibliotece wszystko odbyło się wedle przyjętych założeń imprezy. Wystawa zdjęć z podróży pracowników Ministerstwa Infrastruktury, gawędy kolegów bibliotekarzy o historii naszej placówki, kącik dla dzieci i lepieje Wisławy Szymborskiej oraz naszego pomysłu - okazały się strzałem w dziesiątkę. Zyskaliśmy też spore grono nowych pasjonatów czytelnictwa i transportu.
 
Jesteśmy dumni, że mimo stereotypowych opinii o odwrocie od bibliotek i literatury odwiedziły nas osoby pełne pasji do książek, do codziennego korzystania z zasobów bibliotek. Długie i inspirujące rozmowy o literaturze, transporcie oraz podróżach, prowadzone między półkami książek, przy kawie, były wspaniałym przeżyciem zarówno dla nas – organizatorów, jak i dla osób biorących udział w imprezie.
 
Dziękujemy wszystkim za odwiedziny w GBK i zapraszamy za rok.
 

foterdziecko