W Centrum prowadzona jest wielokierunkowa działalność w dziedzinie rozwoju i upowszechniania lokalnej, regionalnej, narodowej i światowej kultury wśród mieszkańców i innych osób przebywających na terenie gminy Malanów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie służy rozwojowi i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców gminy oraz upowszechnianiu wiedzy, nauki i rozwojowi kultury.

W Noc Bibliotek planujemy tematyczne spotkanie dla dzieci i młodzieży, gry, zabawy i animacje czytelnicze.

Malanów

Kaliska 2

W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie doszło do zuchwałej kradzieży książki. Złodziej został zatrzymany, ale jego łup nie został odnaleziony. Do pomocy w śledztwie zaangażowani zostali uczestnicy tegorocznej Nocy Bibliotek.
W nocy z 5. na 6. października 2023 r. w bibliotece miało miejsce nieprzyjemne zdarzenie. Złodziej włamał się do biblioteki i skradł kilka bardzo cennych książek. Po kilku godzinach został zatrzymany, ale nie udało się odzyskać jednej ze skradzionych książek , a była to „Zaczarowana dorożka” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wydana w 1966 r.
Z przesłuchań świadków, nagrań z monitoringu oraz pozostawionych śladów wynikało, że złodziejowi nie udało się wynieść tej książki z biblioteki, ale zdążył ją ukryć gdzieś w budynku CKiBP gubiąc przy tym szyfr ze wskazówkami jej lokalizacji. Zapewne szyfr miał posłużyć w odnalezieniu cennego woluminu jego wspólnikowi.
Przed uczestnikami Nocy Bibliotek stanęło trudne zadanie - odnalezienie skradzionego przedmiotu. Podzieleni na trzy grupy mali detektywi utworzyli swoje biura, nadając im nazwy i logotypy. Przystępując do śledztwa porównywali odciski palców, tworzyli portret pamięciowy sprawcy na podstawie zeznań świadka oraz rozwiązywali zagadki logiczne. Każde wykonane zadanie przybliżało ich do złamania szyfru z informacją o miejscu ukrycia skradzionej książki. Trudy dochodzeniowców zaowocowały odnalezieniem skradzionej książki. Cenny wolumin wrócił na półkę w bibliotece. Młodzi detektywi posilili się pizzą i w doskonałych humorach, z satysfakcją z dobrze wykonanego zadania powrócili do domów.
Zmagania młodych detektywów odbyły się w ramach IX Nocy Bibliotek. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja zachęcająca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z książką i kulturą. Hasło tegorocznej edycji tej akcji to „Absurd nie czytać”. Tych, którzy nie lubią absurdu zapraszamy do skorzystania z bogatych zbiorów naszej biblioteki.