Biblioteka od 2021r. została połączona z Centrum Kultury. Prowadzi dużo działań z rozwojem biblioteki poprzez przystąpienie do projektów m.in. Mała Książka Wielki Człowiek, która ma na celu zachęcić dzieci do czytania. Ponadto organizujemy spotkania autorskie oraz warsztaty dla dzieci w  bibliotece. Przystąpiliśmy również do współpracy z Legimi oraz Empik. Dla osób niewidomych oraz słabowidzących zakupiliśmy czytaki.

16.00-22.00

Noc Bibliotek w Gniewie rozpocznie się o godzinie 16:00. W tym czasie w bibliotece odbędą się zabawy plastyczne dla dzieci w wieku 5 – 8 lat. Natomiast w czytelni odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

O godzinie 18:00 w Sali Kameralnej rozpocznie się główne spotkanie wieczoru, czyli spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem. Autor z wykształcenia jest prawnikiem, a z zamiłowania pisarzem. Swoją karierę rozpoczął w 2017 roku książką „Grzech”, pierwszą z cyklu thrillerów o komisarzu Deryło. Książki pisane przez niego zostały wydane w nakładzie sięgającym setek tysięcy, co jeszcze bardziej pokazuje, jakim uznaniem cieszy się wśród czytelników. Sam o sobie mówi, że jest miłośnikiem pleśniowych serów, wina, a także antyków i zegarów.

W tym samym czasie w bibliotece, dla najmłodszych uczestników wydarzenia, odbędzie się projekcja filmu „Moja mama Gorylica”. Natomiast na dzieci i młodzież w wieku 9 – 13 lat o godzinie 20:00 czekać będzie cyfrowy plac zabaw Digital Kids. Z kolei o 21:00 rozpocznie się wyjątkowa, niepowtarzalna, zagadkowa podróż „Biblioteka Zagadek”.

Gniew

Plac Grunwaldzki 16

W minioną sobotę, 7 października 2023 r.  w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie odbyła się IX edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Tego dnia w gniewskiej książnicy odbyły się niezapomniane atrakcje. Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek zorganizowana została pod hasłem: „Absurd nie czytać”.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Gniewska Noc Bibliotek rozpoczęła się o godzinie 16:00 zabawami plastycznymi dla młodszych dzieci, a następnie odbyła się projekcja filmu "Moja mama gorylica".

W tym samym czasie w Czytelni odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania uczestnicy omówili publikację autorstwa Pani Walentyny Czapskiej "Długa historia niedługiej ulicy", która przedstawia handlową historię ulicy Piłsudskiego w Gniewie.

Natomiast o godzinie 18:00 w Sali Kameralnej odbyło się spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem. Rozmowę prowadziła dyrektor CKiBP w Gniewie - Anna Czyżewska. Podczas spotkania autor opowiadał o swojej twórczości. Udzielał odpowiedzi na pytania czytelników, mówił, skąd czerpie pomysły do tworzenia a także, jak powstawały jego książki. Wizyta pisarza na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania i na pewno zachęci do sięgnięcia po jego powieści. Na koniec wszyscy licznie ustawiali się w kolejce po książki z dedykacją, autografy autora oraz pamiątkowe zdjęcia. Po spotkaniu goście udali się do Ogrodu Historii na odsłonięcie pamiątkowej książki "Córka Nazisty" w kamieniu, dzięki Ks. Proboszczowi Zbigniewowi Rutkowskiemu.
Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Po godzinie 20:00 odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży w cyfrowym placu zabaw Digital Kids, a następnie uczestnicy Nocy Bibliotek odbyli zagadkową podróż po zakamarkach biblioteki. O godzinie 20:00 rozpoczął się także II Nocny Maraton Szachowy, który trwał aż do świtu.

- Kolejne, fascynujące wydarzenie za nami – relacjonuje Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie. – Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w IX Nocy Bibliotek. Jesteśmy wdzięczni za tak duże zainteresowanie wydarzeniami, które organizujemy.