W piątek 6 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się kolejna Noc Bibliotek. O godzinie 17.00 przedstawiciele klas IV - VIII zebrali się na parterze szkoły, by rozpocząć czytelnicze spotkanie pod hasłem "Absurd nie czytać". Jak co roku nasze wydarzenie cieszyło się niesłabnącą popularnością, o czym świadczy wysoka frekwencja uczestników. Na początku spotkania 70 uczniów klas IV - VIII zostało podzielonych na 4 grupy. Każda z nich brała udział w czterech aktywnościach w poszczególnych salach lekcyjnych.
W sali Nr 1 odbywały się zawody pt. "Scrabble niejedno mają imię". Aby przybliżyć zasady rozgrywek i zachęcić do grania w najpopularniejszą grę słowną na świecie także poza Nocą Bibliotek prowadzący pokazał, jak można grać w Scrabble online przy wykorzystaniu aplikacji Literaki. Kilkuosobowe drużyny uczniów stanęły do walki offline z naszym szkolnym pasjonatem tej literowej gry o ułożenie na scrabblowych planszach najwyżej punktowanych słów. Wspólna zabawa obudziła ducha rywalizacji, wyzwoliła potencjał twórczy, a także zachęciła do współpracy członków poszczególnych zespołów.
W sali Nr 2 uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. "Lepiej czytać czy nie czytać?". Naszym celem było stworzenie własnych lepiei wzorowanych na twórczości Wisławy Szymborskiej. Rozpoczęliśmy od zaprezentowania przykładowych rymowanek - zeszłorocznych zwycięskich prac konkursowych na najlepszy Lepiej o dowolnej tematyce. Szukaliśmy w nich cech wspólnych, które wskazaliśmy, uzupełniając luki w ćwiczeniu interaktywnym w aplikacji Learningapps. Nie zabrakło także zadania polegającego na połączeniu obu części lepiei naszej Noblistki. Wykorzystaliśmy do tego aplikację Wordwall. Kiedy już poznaliśmy zasady tworzenia tego typu krótkich utworów, przeszliśmy do stworzenia własnych wierszyków inspirowanych hasłem Nocy Bibliotek, które przekształciliśmy na dwuznaczne "Lepiej czytać!". Pojawiły się także Lepieje dla opornych, dzięki którym uczniowie uzupełniali jedną z części wiersza. Powstało mnóstwo inspirujących, zabawnych tekstów zachęcających do czytania książek. Oto niektóre z nich:
- Lepiej wspólnie jeść kotlety, niż unikać biblioteki.
- Lepiej zaplątać się we wstążki, niż nie skończyć czytać książki.
- Lepiej wypluć smaczny kąsek, niż nie czytać nigdy książek.
- Lepiej książkę czytać z rana, niż żyć ciągle bez śniadania.
- Lepiej jeść na co dzień steki, niż unikać biblioteki.
- Lepiej wydać swe pieniążki, niż nie skończyć czytać książki.
- Lepiej chodzić jest na łowy, niż wyrzucić książki z głowy.
- Lepiej czytać same książki, niż wydawać swe pieniążki.
- Lepiej czytać książek wiele, niż bezsenne mieć niedziele.
- Lepiej przeczytać książek parę, niż się upić browarem.
- Lepiej zjeść niedobre leki, niż unikać biblioteki.
- Lepiej zawsze mieć pieniążek, niż nie czytać nigdy książek.
- Lepiej zawsze żyć bez rączek, niż nie wypożyczać książek.
- Lepiej stos przeczytać książek, niż na głowie mieć sto wstążek.
- Lepiej książkę czytać z rana, niż poranić swe kolana.
Kreatywność uczniów nie znała tutaj granic. A dodatkowa zachęta w postaci ocen z języka polskiego zmotywowała uczniów do spróbowania swoich sił w tworzeniu własnych tekstów.
Sala Nr 4 została zamieniona na studio zdjęciowe. Uczestnicy Nocy Bibliotek przebrani za postacie rodem ze starożytnych tekstów mitologicznych wzięli tam udział w sesji zdjęciowej "Bohaterowie mitów greckich i rzymskich". Mogliśmy tam spotkać niejednego Zeusa, Posejdona, herosów, tytanów, a także przepiękne boginie: Atenę, Artemidę, Afrodytę. Bohaterowie starożytnych tekstów mieli możliwość zrobienia sobie selfie na tle antycznej architektury. Była to doskonała okazja do przypomnienia sobie najbardziej znanych historii mitologicznych, a także zaprezentowania swoich zdolności związanych z charakteryzacją postaci - zarówno aktorskich jak i plastycznych. Najlepsze kreacje fotograficzne zostały nagrodzone w konkursie. Jury przy ocenianiu strojów wzięło pod uwagę włożony wkład pracy, pomysłowość, staranność, przygotowanie atrybutów oraz wierność w odzwierciedleniu charakteru postaci.
W sali nr 8 uczestnicy dzięki prezentacji w aplikacji Genially poznali bliżej biografię Wisławy Szymborskiej, poznali kilka ciekawostek z jej życia, które pokazały, jak wiele wspólnego nasi uczniowie mają ze słynną Polką (np. zamiłowanie do fast foodów z KFC ;). Najbardziej uważni słuchacze zdobyli miejsca na podium, rozwiązując interaktywny quiz w aplikacji Kahoot pt. "Absurd nie czytać Szymborskiej!". Dzięki wykazaniu się swoją wiedzą o Noblistce zdobyli nagrody - książkowe oczywiście 🙂 Wyniki ankiety w Mentimeter pokazały nam, jakie są najczęstsze powody, dla których młodzież oddaje się lekturze ulubionych książek. Na deser każdy uczestnik biblioteki mógł wysnuć refleksję na temat swojego życia oraz wcielić się w postać autora książki autobiograficznej. Wszyscy przesłali w aplikacji Mentimeter swoje propozycje tytułu utworu opowiadającego o ich życiu. Tak emocjonujące wyzwania obudziły mnóstwo pozytywnych emocji, a dodatkowo poszerzyły wiedzę na temat znanej polskiej poetki.
Na zakończenie, o godzinie 19:20, w dwóch salach lekcyjnych rozpoczął się seans filmowy zorganizowany pod hasłem "Leniwie przed ekranem". Uczniowie obejrzeli podczas niego film pt. "Pamiętniki Tatusia Muminka". Zgodnie z naszą szkolną tradycją uczestnicy seansu filmowego mogli skosztować popcornu zasponsorowanego przez uczniowski klub sportowy "Luks Amator". O godzinie 20:30 uczestnicy Nocy Bibliotek w dobrych nastrojach opuszczali budynek szkoły.
Dodatkowo w ramach Nocy Bibliotek zostały też zrealizowane seanse filmowe w części klas I - III, które obejrzały film "Moja mama gorylica". Dzieci z uwagą oglądały historię poruszającą wiele ważnych tematów, takich jak przyjaźń, miłość, wartość rodziny.
Do udziału w akcji Noc Bibliotek włączyliśmy także organizację konkursów:
1) dla klas I - III przygotowaliśmy szkolny konkurs plastyczny "Portret Wisławy Szymborskiej", którego celem było rozwijanie zdolności plastycznych oraz pogłębienie wiedzy dzieci o polskiej Noblistce. Przed przystąpieniem do tworzenia prac uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną w aplikacji Genially.
2) w klasach IV - VIII odbył się szkolny konkurs fotograficzny "Wokół Juchnowca". Zadanie konkursowe polegało na samodzielnym wykonaniu zdjęcia na terenie Gminy Juchnowiec Kościelny w jednej, kilku lub wszystkich z poniższych kategorii tematycznych:
- Przyroda. Rośliny
- Przyroda. Zwierzęta
- Architektura
- Portrety
- Selfie z ulubioną książką
Celem przyświecającym konkursowi było rozbudzanie zainteresowań uczniów własnym regionem, promocja czytelnictwa, rozwijanie kreatywności, wyobraźni uczniów oraz ich wrażliwości artystycznej i ekologicznej.
Wszystkie aktywności, atrakcje, zadania konkursowe przeprowadzone w ramach tegorocznej Nocy Bibliotek z pewnością zintegrowały uczestników wydarzenia, pobudziły ich kreatywność, pozwoliły w aktywny sposób spędzić wolne chwile, a także uczyły zdrowej rywalizacji. Każdy z uczesntików otrzymał również drobne upominki - pamiętkową zakładkę i ex libris Nocy Bibliotek oraz naklejkę ze słynnym cytatem Wisławy Szymborskiej "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".