Informacje o bibliotece
Jesteśmy biblioteką, która stara się zarażać naszych uczniów nie tylko czytania, ale również do rozwijania zdolności i kreatywności.
Jesteśmy biblioteką, która stara się zarażać naszych uczniów nie tylko czytania, ale również do rozwijania zdolności i kreatywności.
16:00 -19:00
Hasło - "Absurd nie czytać. Kto czyta nie błądzi". Spotkanie z bohaterami lektury "Detektyw Pozytywka". Gra biblioteczna.
Uczniowie w trakcie spotkania otrzymują do rozwiązania szereg zadań: zaszyfrowane i zakodowane wiadomości, zagadki logiczne, puzzle, kody QR, zabawy ruchowe i plastyczne. Na zakończenie otrzymują legitymację detektywa oraz odznakę i gadżety z Nocy Bibliotek.
Tychy
43-100
ul. Lwa Tołstoja 1
http://www.bibliotekasp7tychy.c0.pl
Tegoroczna odsłona Nocy Bibliotek w Szkole Podstawowej nr 7 w Tychach była już siódmą z kolei. Hasło akcji: Absurd nie czytać! zyskało rozwinięcie: Kto czyta, nie błądzi. Skoro mowa nie o błądzeniu, lecz o umiejętnym poszukiwaniu i odnajdywaniu rozwiązań, motywem przewodnim spotkania naturalnie stać się musiały gry i zabawy detektywistyczne.
W piątkowe popołudnie 6 października szkolna biblioteka zamieniła się więc w kamienicę, w której mieściła się agencja detektywistyczna “Różowe Okulary” uwielbianego przez dzieci Detektywa Pozytywki. Do zabawy na terenie kamienicy zaproszeni zostali głównie uczniowie klas drugich, którzy byli świeżo po lekturze książki Grzegorza Kasdepke.
Spotkanie rozpoczęło się serdecznym powitaniem uczestników, kilkoma słowami o akcji Noc Bibliotek i jej celach oraz wprowadzeniem w zabawę. Następnie nauczyciele-bibliotekarze odczytali dzieciom wiadomość, którą Detektyw Pozytywka zostawił specjalnie dla nich. Od tego momentu uczniowie podzieleni na grupy sami mogli wcielić się w role detektywów i rozpocząć zmagania z licznymi zagadkami oraz zadaniami logicznymi: szyframi, zakodowanymi wiadomościami, zdrapkami, sudoku, ukrytymi wskazówkami, wykreślankami czy układaniem puzzlii. Zadania były poukrywane w różnych miejscach biblioteki, to znaczy kamienicy, ale żeby do nich dotrzeć, trzeba było rozwiązać najpierw zadanie-wskazówkę.
Detektyw musi być wszechstronny, dlatego naszym małym bohaterom stworzono także okazję do wykazania się sprawnością fizyczną podczas zabawy ruchowej oraz talentem plastycznym w konkursie na portret Detektywa Pozytywki. Inne z zadań miało z kolei sprawdzić ich znajomość treści lektury o uroczym detektywie. W czasie spotkania nie mogło także zabraknąć wspólnego czytania oraz słodkiej przerwy.
Po mistrzowskim wykonaniu wszystkich zadań uczniowie odczytali ukrytą dla nich pod kodem QR wiadomość o pomyślnym przejściu prób i zasłużeniu na tytuł detektywa. Dzieci otrzymały odznaki i legitymacje detektywistyczne, na których mogły złożyć swój odcisk palca, a także drobne upominki (min. zakładki z Detektywem Pozytywką oraz motywem Nocy Bibliotek i lupy). Nauczyciele-bibliotekarze podziękowali wszystkim za wspólną wyśmienitą zabawę.