Informacje o bibliotece

Jesteśmy biblioteką w niewielkiej szkole podstawowej, co skutkuje niepełnym etatem dla bibliotekarza (20 godzin). Mimo tego możemy poszczycić się intensywnymi działaniami promującymi czytelnictwo. Co miesiąc z inicjatywy szkolnej biblioteki odbywają się ciekawe wydarzenia, takie jak:  warsztaty czytelniczo-plastyczne, konkursy szkolne i miejskie, akcje obejmujące całą szkołę, w tym m.in. Narodowe Czytanie, Dzień Głośnego Czytania, Jak nie czytam jak czytam. Odwiedzamy najmłodszych uczniów z teatrzykiem Kamishibai. Głównie dzięki darowiznom stale powiększamy księgozbiór książek pozalekturowych. Uczniowie klas I-III mają wydzielone miejsce w bibliotece z wolnym dostępem do półek, gdzie w wyborze książek towarzyszy im biblioteczna maskotka Miś Czytuś. Uczniowie klas starszych również mogą korzystać z wolnego dostępu do regałów z przygotowanymi dla nich pozycjami. Prowadzimy zewnętrzną gazetkę promującą czytelnictwo. Podczas pandemii rozwinęliśmy naszą podstronę na szkolnej stronie www, którą w tym roku reaktywowaliśmy. 

Godziny wydarzenia

17-21

Plan wydarzeń

Zabawy integracyjne
Teatrzyk Kamishibai + aktywności plastyczne
Zabawy artystyczno-ruchowe
Wspólna kolacja
Czytelnicze gry i zabawy + tworzenie plakatu Absurd nie czytać
Nocne "buszowanie" w bibliotece - wypożyczanie uczniom książek

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Chorzów

  • Kod pocztowy

    41-506

  • Adres

    ul. Sportowa 4

[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

Ze względu na liczbę chętnych i możliwości organizacyjne Noc Bibliotek w naszej szkole świętowaliśmy dwukrotnie 5 i 13 października z klasami 4a i 4b. Po wstępnej integracji rozpoczęliśmy nasze spotkania od Teatrzyku Kamishibai. Pierwszym razem była to bajka o Kopciuszku, za drugim o księciu Husajnie i jego latającym dywanie. Bajki te były pretekstem do rozmów o relacjach międzyludzkich i znaczeniu współpracy w osiąganiu wspólnych celów, czego przykładem była budowana z klocków wieża. Następnie każdy kolorował swój rysunek, z których powstały prace plastyczne, odpowiednio - suknia Kopciuszka i dywan Husajna. W dalszej części spotkania pojawiły się wspólne zabawy. Pierwszej grupie, na bazie zachęty do czytania książek detektywistycznych, dużo radości dostarczyła nauka charakteryzacji. Wykorzystując kosmetyki i środki spożywcze tworzyliśmy rany na własnych rękach, by następnie zakończyć spotkanie indywidualnym czytaniem swoich książek. Druga zaś grupa postawiła na lepsze poznanie siebie. Bawiąc się w detektywów zbierała informacje o uczestnikach spotkania, śledziła się nawzajem, wykazywała się spostrzegawczością, by wypatrzyć podejrzanego wśród swoich kolegów i koleżanek. Odpowiadała również na zagadki detektywistyczne wykorzystując umiejętność logicznego myślenia. Te i inne zabawy zakończono tworzeniem przypinek stanowiących samodzielnie wykonaną pamiątkę ze spotkania. Na koniec korzystając z latarek udaliśmy się do zaciemnionej biblioteki, by każdy mógł znaleźć i wypożyczyć książkę dla siebie.
Powstały również plakaty promujące hasło Nocy Bibliotek - "Absurd nie czytać", które wraz z innymi plakatami promującymi czytelnictwo rozwiesimy na terenie szkoły. Obydwu grupom nie zabrakło czasu na wspólną kolację i rozdzielenie zakładek oraz naklejek otrzymanych od organizatorów wydarzenia. Wszyscy wyrazili chęć na spotkanie na kolejnej bibliotecznej imprezie.

foterdziecko