Informacje o bibliotece

Biblioteka szkolna znajduje się w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy, w budynku nr 1 przy ul. Mickiewicza 20a. Biblioteka organizuje różne wydarzenia czytelnicze, w tym  po raz drugi Noc Bibliotek.

Godziny wydarzenia

od 06.10 -19.00 do 07.10 -7.00 rano

Plan wydarzeń

Spotkanie uczestników i zapoznanie ich z przebiegiem spotkania.
Podaruj książkę swojej bibliotece.
Odszukanie ukrytego hasła nocy.
Drzewko czytelnicze.
"Moja mama Gorylica" - seans filmowy.
Zajęcia plastyczne.
Przekąski w wykonaniu rodziców.
Zabawy.
A, gdy zgasną lampy... wieczorne opowieści, nocny seans filmowy i nocowanie w bibliotece.

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

książki dla dzieci i młodzieży;
nowości wydawnicze.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Łobżenica

  • Kod pocztowy

    89-310

  • Adres

    ul. Adama Mickiewicza 20a

  • Strona

    http://splobzenica.lobzenica.pl/

[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

Noc Bibliotek w Szkole Podstawowej w Łobżenicy
 
Biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy przystąpiła po raz drugi do Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek, która przebiegała  pod hasłem „ABSURD NIE CZYTAĆ”. Była to już dziewiąta odsłona nocy.
Noc Bibliotek rozpoczęliśmy, w piątek, 06 października o godzinie 19:00 od krótkiej prelekcji koordynatorki akcji – Marii Skibowskiej, która zapoznała uczniów z celami spotkania. Noc Bibliotek, to Ogólnopolska Akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei, i integracji. Uczestnikom zaprezentowano mapę Polski, a na niej pięknie ukazujące się niebieskie pineski, dające moc i radość ze wspólnego działania. Cieszyły nas wszelkie emocje i radość, gdy nasi uczniowie mogli odnaleźć Szkołę Podstawową im. Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy na mapie Polski.  Nocy Bibliotek towarzyszyła również akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przyniesienia do biblioteki przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.
Po krótkiej prelekcji nastąpiło wzajemne poznanie uczestników, polegające na prezentacji własnej osoby rozpoczynającej się od słów: - Mam na imię …, następnie wyłącznie za pomocą gestów (bez słów) należało pokazać, co lubimy robić: - I lubię …(gest/gesty). W dalszej kolejności było powtórzenie imienia i gestu poprzednika, np. – Po mojej prawej/lewej stronie stoi … (podać imię), która lubi….(gest). Kolejnym zadaniem było: za pomocą szablonu namalować kontur liścia, wyciąć go, a następnie pięknie ozdobić. Klasa Va pracowała na kartkach brystolu w kolorze pomarańczowym, natomiast uczniowie klasy Vc na kartkach w kolorze brązowym. Po starannym wykończeniu kształtu liścia, zapisali mazakiem imię i nazwisko autora oraz tytuł książki, którą ostatnio przeczytali. Następnie przy pomocy dziurkacza i żyłki, umieszczali piękne, kolorowe liście na drzewku w czytelni. Po intensywnym zadaniu przyszła pora na chwilę wytchnienia. Głodni i spragnieni uczestnicy zajadali się przekąskami i pysznymi wypiekami, przygotowanymi przez rodziców, za co im w tym miejscu serdecznie dziękuję!                   
Po kolacji, przyszedł czas na odszukanie i wytłumaczenie ukrytego hasła nocy. Na korytarzu, na parterze, rozwieszono 17 kartek formatu A4 z wydrukowaną literą hasła. Odnalezienie wszystkich ukrytych liter dało hasło naszego spotkania. Kolejnym punktem Nocy była projekcja jednego, z dwóch filmów nadesłanych przez Fundację CEO „Moja mama Gorylica” – adaptacji znanej książki Fridy Nilsson. Tytułowe „Złomowisko”, to miejsce pracy mamy Gorylicy jednej z bohaterek filmu. Miejsce przedstawione jest przez bohaterkę jako oaza spokoju, radości, zabawy, nauki, ale też co dla dzieci najcenniejsze – bezpieczeństwa i miłości.  Po obejrzeniu filmu uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności plastyczne, malując,  na szarym papierze, jedną scenkę z życia małej Jonnie. Uczestnicy dobrali się i pracowali w kilkuosobowych zespołach. Uczniowie mieli możliwość korzystania  z różnych technik plastycznych, wykorzystując farby, mazaki i kredki.
Po skończonych pracach, z którymi poradzili sobie znakomicie, nastąpiło podsumowanie prac plastycznych. Każda grupa zaprezentowała swoją scenkę. Nadmienić należy, że wszystkie prace zostały wykonane starannie i zgodnie z tematem. Kolorowe prace widnieją na wystawie, która zdobi wejście do biblioteki szkolnej. Uczestnicy Nocy zostali obdarowani materiałami wspierającymi organizację Nocy Bibliotek 2023: zakładkami do książek oraz ekslibrisami – naklejkami z całym alfabetem tegorocznej akcji, której mecenas akcji: Platon, dystrybucja książek, wysyła do organizatorów, mieszczących się w liczbie 1000 zgłoszonych instytucji. Ponadto, biblioteka otrzymała plakaty akcji, formatu B1, do scenografii i promocji oraz książki od partnerskiego wydawnictwa, związane z tematyką akcji i książkę Remigiusza Mroza dla ukraińskich gości biblioteki od Fundacji Powszechnego Czytania.
Po wyczerpującej pracy każdy z uczestników zadbał o higienę osobistą i już nieco zmęczony udał się do czytelni na wieczorne opowieści z koleżankami i kolegami oraz gry i nocowanie  w bibliotece. Chociaż chęć gier, pogaduszek i żartów dla niektórych uczestników była silniejsza, i gdyby nie hasło „śpimy już” zastałby nas prawie ranek…
Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek nie sposób było się nudzić. Uczniowie z radością wykonywali zadania. Było bardzo sympatycznie i wesoło. Uśmiechy nie schodziły z twarzy dziewczynek, jak i chłopców. Co chwilę wybuchały wesołe śmiechy, będące oznaką wspaniale spędzonego czasu. Uczestnicy Nocy Bibliotek mieli okazję poznać Bibliotekę         z zupełnie innej strony.     
9.Noc Bibliotek „ABSURD NIE CZYTAĆ”, 2. edycję szkolną, zakończyliśmy w sobotę,  07 października o godzinie 7:00 rano. W spotkaniu brało udział 20 chętnych osób z kl.: Va i Vc  oraz wychowawcy tychże klas: Katarzyna Jaruzal, Marzena Struzik i nauczyciel bibliotekarz Maria Skibowska.
Mam nadzieję, że spotkanie podobało się wszystkim uczestnikom i  przygotowane zadania utwierdziły uczniów w przekonaniu, że Biblioteka jest miejscem atrakcyjnym,              w którym nie trzeba być tylko cicho, ale z radością można spędzić piątkowo-sobotnią noc, pełną absolutnie ciekawych wyzwań i ekscytującej zabawy.
              Cudownie widzieć ile dobra i radości płynie z naszych działań.
                                                                                              koordynator szkolnej akcji: 
                                                                                               Maria Skibowska

foterdziecko