Informacje o bibliotece

W naszej szkole znajduje się biblioteka, w której zostało zgromadzonych ponad 14 000 woluminów, w tym bogaty księgozbiór podręczny. Prowadzimy prenumeratę 16 czasopism dla dzieci, młodzieży i nauczycieli. Nasi uczniowie korzystają z przestronnej czytelni multimedialnej, w której znajduje się 7 stanowisk komputerowych ze stałym dostępem do Internetu oraz wygodny kącik cichej nauki. W naszej bibliotece znajduje się również kącik czytelniczy. Służy on wszystkim uczniom, którzy podczas przerw, przed oraz po zajęciach szkolnych, mają chęć w ciszy poczytać książkę bądź po prostu odpocząć.

Plan wydarzeń

Przywitanie Uczniów, zaproszenie ich do wspólnej zabawy.
Rozdanie indentyfikatorów mieszkańców miasta Absordulandii, zaproszenie do biblioteki.
Zaproszenie do pierwszej dzielnicy miasta "Aksurd nie czytać". Odczytanie historii “Sprzedawca szczęścia” Davide’a Cali.
Rozmowa o tym, czym jest szczęście, co daje nam szczęście. Rozważania na temat czy szczęście można kupić.
Losowanie bajkowych zagadek, odgadywanie bohaterów książek.
Zaproszenie do dzielnicy "Absurd nie być kreatywnym" - wykonanie zakładek do książek z jesiennych darów.
Podróż do kolejnej dzielnicy miasta "Absurd nie współpracować" - wykonanie w grupach plakatów promujących czytelnictwo.
Nastęnie uczniowie znaleźli się ponownie w dzielnicy "Absurd nie czytać", przy ulicy Absurd być głośno. Wysłuchali historii “Ciii... Cichutko!” - Nicoli Kinnear. Następnie romowa o uczuciach małej lisicy i zachowaniu jej przyjaciół. wyciągniecie wniosków.
Ostatnia dzielnica "Absurd nie być dociekliwym" - uczniowie zostali podzieleni na grupy. Rozwiązanie detektywistycznych zagadek.
Zakończenie zajęć, wręczenie uczestnikom pamiątkowych zakładek i słodkości.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Stare Pole

  • Kod pocztowy

    82-220

  • Adres

    ul. gen. Józefa Bema 6

  • Strona

    http://szkola-starepole.pl/category/biblioteka/

[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

“Absurd nie czytać” 

“Absurd nie czytać” to hasło tegorocznej Nocy Bibliotek. Uczniowie naszej szkoły spędzili piątkowe popołudnie w bibliotece, która równo o godzinie 15 zamieniła się w Absurdolandię, a jej mieszkańcy Absurdolandczycy przemierzali przez dzielnice miasta, wykonując różnorodne zadania. 

Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym przeczytaniem książki “Sprzedawca szczęścia” Davide’a Cali, Marco Somáli, jest to nowość na półkach naszej biblioteki zakupiona w ramach NPRCz. Główny bohater Pan Gołąb sprzedaje szczęście w słoikach, ponieważ jest przeświadczony, że szczęście można kupić. Przekonuje również do tego mieszkańców lasu. Ale czy szczęście można kupić? Oczywiście jest to absurd i wszyscy uczestnicy zajęć bardzo dobrze o tym wiedzą. Zdają sobie sprawę z tego, że szczęście można sprawić drugiej osobie, robiąc coś dla niej, miłymi gestami, swoją obecnością. 

W kolejnym zadaniu każdy uczeń wylosował zagadkę i musiał wykazać się znajomością bajek i baśni. Wszyscy poradzili sobie wspaniale. 

Następnie udaliśmy się do dzielnicy “Absurd nie współpracować”, w której uczniowie tworzyli wspólnie plakaty, które zachęcają do czytania, informują, dlaczego warto czytać. Zadanie to pokazało jak ważna jest współpraca, aby stworzyć coś razem. Wykonane plakaty będą zdobiły bibliotekę szkolną. 

“Absurd nie być kreatywnym”, to miejsce, w którym każdy mógł wykazać się pomysłowością, kreatywnością i stworzyć jesienną zakładkę, by towarzyszyła nam z bohaterami kolejnych przeczytanych książek.  

Po emocjonujących zadaniach przyszedł czas na wysłuchanie historii “Ciii... Cichutko!” - Nicoli Kinnear, jest to kolejna nowość w naszej bibliotece zakupiona w ramach NPRCz. Poznajemy Lisiczkę. Jest cichutka, a inni są hałaśliwi. Jest smutna, bo zna wiele bajek i ma dużo do opowiadania, ale nikt jej nie słucha ani nie słyszy. Ani jej, ani zbliżającego się Niedźwiedzia… Jak się skończyła historia, to już wiedzą uczestnicy zajęć, a pozostałych zachęcamy do sięgnięcia po książkę, która czeka na półce w bibliotece. Ciepła, zabawna, pięknie ilustrowana książka o pokonywaniu nieśmiałości i zdobywaniu pewności siebie. Historia Lisiczki i mieszkańców lasu pokazuje, jak przyjaźń i troska o innych dają pewność siebie i odwagę. 

Ostatnim zadaniem podczas naszego popołudniowego spotkania było rozwiązanie detektywistycznych zagadek. Uczniowie pracowali w ośmiu zespołach, każdy otrzymał tajemniczą kopertę z zagadką, którą musiał rozwiązać, mając tylko kilka wskazówek. Wszyscy detektywi wykazali się czujnością i spostrzegawczością, rozwiązując poprawnie zagadki. 

Było to twórcze popołudnie, pełne radości ze wspólnie spędzonego czasu, obcowania z literaturą. Zajęcia miały na celu pokazanie uczniom, że książka daje wiele radości, nie można się z nią nudzić, a biblioteka to bardzo przyjazne miejsce. 

 

 

 

foterdziecko