Informacje o bibliotece

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola to biblioteka wyjątkowa. Zarówno poprzez różnorodne usługi i bogate zbiory biblioteczne (książki, prasa oraz e-prasa, audiobooki, e-booki wypożyczane wraz z czytnikami, gry planszowe, muzyka oraz filmy a także dostęp do specjalistycznych platform internetowych), ale także poprzez wzajemne oddziaływanie z Użytkownikami. Cały czas pracujemy nad wysokim standardem obsługi i wsłuchujemy się w sugestie i pomysły naszych Użytkowników.

Godziny wydarzenia

15:00-21:00

Plan wydarzeń

14:00 -14:40 – Szkoła Bębnów Brazylijskich Ritmo BlocoNoc Bibliotek rozpoczniemy w rytmie brazylijskich bębnów! Grupa perkusyjna przeniesie nas z Parku Mirowskiego na taras przed budynkiem Biblioteki.
TARAS
15:00 – Oficjalne rozpoczęcie imprezy na tarasiePodczas oficjalnego otwarcia zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu „Wola Odkrywania”.
PARTER
15:30, 17:30, 19:30 – Umysł przyłapany (atrakcja Centrum Nauki Kopernik)Jak iluzjoniści wykorzystują niedoskonałość naszych zmysłów? Czy rytm wpływa na nasze poczucie czasu? Jak eksperci od reklamy wykorzystują wiedzę o naszym umyśle? 
16:30, 18:30, 20:30 – Kopernik na kółkachPonad 60 eksperymentów w niewielkim wózku! To doskonała okazja do samodzielnego eksperymentowania.
16:15 – Turniej „Terraformacji Marsa”Zagraj w kultową planszówkę i zgarnij atrakcyjną wygraną! Czekamy na zgłoszenia pod adresem: zapisy@bpwola.waw.pl
I PIĘTRO
15:00 – 21:00 – Kosmiczna Przygoda z Planetą Anuką
Fascynujące pokazy w planetarium (czas trwania: ok. 10 minut, seanse co 15 minut). W programie: 
„Drogowskazy na niebie”
„Gwiezdne opowieści” 
„Jest tam kto?”
„Wyprawa na Ziemię”
Wirtualne spacery po stacji kosmicznej w goglach VR – każdy uczestnik będzie mógł obejrzeć film prezentujący wnętrze stacji kosmicznej oraz „przejechać się” łazikiem po Księżycu.
II piętro
Obserwacja nieba przez teleskop
15:30 – Eksperymenty z Profesorem Kleksem
Zabawa z CO2 (gaśnica, wulkan, jojo w butelce i suchy lód). Zapraszamy dzieci w wieku 6-8 lat. Obowiązują zapisy: zapisy@bpwola.waw.pl
16:30 – Wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na okładkę „O obrotach sfer niebieskich”
17:00 i 18:00 – Międzypokoleniowe warsztaty chemiczneNauka jest niesamowita i skrywa wiele tajemnic. Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się, jakie właściwości posiadają różne substancje oraz poznają zjawiska zachodzące w przyrodzie. Obowiązują zapisy.
19:00 – Gwiazdy i MitologiaOpowiastki o mitach ilustrowane grafikami. Pokażemy również, jak odczytywać i rozpoznawać gwiazdozbiory. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami.
20:00 – Koalang. Warsztaty absurdalno-lingwistyczneInspirujące warsztaty bazujące na dystopijnej powieści „Paradyzja” Janusza Zajdla. Czeka na Was kreatywna zabawa językiem!
Atrakcje stałe:
Kosmiczna biblioteka – Poznaj księgozbiór stacji kosmicznej i wypożycz to samo, co czyta się na orbicie!
Lekcje z kosmosu – pokaz filmów o tematyce kosmicznej – dowiesz się czym jest projekt „Story time from space” oraz jak doszło do powstania „Science time videos”
Gdzie ukryły się planety? – gra biblioteczna z wykorzystaniem kodów QR – odgadnij planety i wygraj nagrody!
Więcej informacji na stronie Biblioteki
Wydarzenie na Facebooku

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Warszawa

  • Kod pocztowy

    01-003

  • Adres

    al. Solidarności 90

  • Strona

    https://www.bpwola.waw.pl/

[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

Sobota, 7 października, stała się dniem wyjątkowym, kiedy to okoliczni mieszkańcy licznie przybyli, by dołączyć do nas podczas tegorocznej "Nocy Bibliotek" - wydarzenia, które z całą pewnością zapadnie w pamięci jako kosmiczna podróż pełna fascynujących doświadczeń i niesamowitych pokazów.
Zaczęliśmy na Placu Mirowskim przemarszem kilkunastu muzyków z Ritmo Bloco - największej szkoły bębniarskiej w Polsce - do Biblioteki, na tarasie której odbył się fantastyczny koncert. Pochód, w stroju z epoki Mikołaja Kopernika, prowadził przedstawiciel Biblioteki.
Na każdym piętrze Biblioteki czekały niezwykłe przygody naukowe. Młodsi uczestnicy wzięli udział w interaktywnych zajęciach, podczas których odkrywali tajemnice wszechświata, a starsi goście mieli okazję uczestniczyć w turnieju planszówki "Terraformacja Marsa" oraz warsztatach absurdalno-lingwistycznych, które dostarczyły mnóstwo rozrywki i radości.
Eksperymenty z Centrum Nauki Kopernik oraz fascynujące pokazy z Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka zachwyciły wszystkich obecnych. Razem zgłębialiśmy tajniki iluzjonistów, przeprowadzaliśmy własne eksperymenty i ruszyliśmy w kosmiczną podróż dzięki wirtualnej rzeczywistości. Atrakcje w planetarium były fascynujące! Niektórym wręcz zaparło dech w piersiach. Widzowie chcieli w nieskończoność oglądać filmy pod kopułą mobilnego obserwatorium.  Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyło się też kino VR, które za pośrednictwem gogli przenosiło widzów w inne wymiary.
Oczywiście, nie zapomnieliśmy o czytelniczych atrakcjach. W Kosmicznej Bibliotece można było m.in. odkryć, co czytają astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Poza tym oglądaliśmy fascynujące filmy o kosmosie, bawiliśmy się w grę "Gdzie ukryły się planety?" oraz przeprowadzaliśmy eksperymenty z Profesorem Kleksem. Dzięki teleskopowi mieliśmy okazję przyjrzeć się gwiazdom i planetom na nocnym niebie. Przez całe wydarzenie można było zapisać się do Biblioteki i wypożyczać książki.
Rozstrzygnęliśmy też dwa konkursy, które poprzedziły Noc Bibliotek. Wręczyliśmy dyplomy Młodego Odkrywcy, wszystkim tym, którzy wzięli udział w akcji „Wola Odkrywania” i pokazali efekty swoich eksperymentów fizyczno-chemicznych, które przeprowadzili w warunkach domowych. Nagrodziliśmy również autorów współczesnej okładki dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium, czyli… O obrotach sfer niebieskich".
To była wyjątkowa noc, pełna nauki i zabawy. Mamy nadzieję, że zostawiliśmy naszych gości z nowymi, fascynującymi ciekawostkami o kosmosie i poczuciem, że "Absurd nie czytać!".
Święto Bibliotek celebrowaliśmy jeszcze przez kilka kolejnych dni. W trzech naszych placówkach odbyły się łącznie cztery prelekcje filmów dla młodych widzów. Dzieciaki, które licznie przyszły na seanse, były zachwycone.

foterdziecko