Informacje o bibliotece

Jesteśmy biblioteką publiczną i zarazem jedyną instytucją kultury w naszej gminie. Pomimo niewielkich zasobów ludzkich, chętnie organizujemy oraz uczestniczymy w różnego rodzaju akcjach i projektach. Mamy szeroki wybór literatury dla dorosłych, dzieci i młodzieży - nasz księgozbiór jest systematycznie wzbogacany o nowości wydawnicze. Posiadamy oddział dla dorosłych oraz - otwarty w tym roku - oddział dla dzieci i młodzieży, który spełnia nowoczesne standardy (stanowisko komputerowe, PlayStation5, gry planszowe itp.). Chętnie działamy dla młodych czytelników, poprzez m.in. Cała Polska czyta dzieciom, Mała książka - wielki człowiek, konkursy, zajęcia na wakacje i ferie. 

Godziny wydarzenia

2.10. - 16:30-19:00, 7.10. - 10:00, 11.10. - 10:00 oraz 12.10 - 10:30

Plan wydarzeń

I - Escape Room pt. "Alicja i Kleks pokażą, że czytanie ma sens!"

Wydarzenie dla uczniow klas III-VIII
Data i miejsce: 02.10.2023, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej
Forma: escape room, każda grupa ma 20 minut na rozwiązanie zadań
Celem wydarzenia, jest pokazanie dzieciom i młodzieży, że to "absurd nie czytać". 
Zadania związane z "Alicją w Krainie Czarów" i "Akademią Pana Kleksa". Wybrano te książki ze względu na pojawiające się w nich sytuacje, motywy pełne absurdu. Ponadto w tym roku przypadają pełne rocznice związane z autorami tych dzieł: 125. rocznica urodzin Jana Brzechwy oraz 125. rocznica smierci Lewisa Carrolla.

Każdy zadanie będzie wymagało najpierw przeczytania fragmentu z „Akademii…” lub „Alicji…”. Potem do danego fragmentu jest przypisane zadanie – do ich wykonania trzeba będzie skorzystać z m.in. słowników, atlasu czy innych powieści lub wykazać się znajomością klasycznych baśni.
Przykładowe zadanie: Uczestnicy czytają fragment, w którym Alicja przyznaje, że zna brzmienie wielu wyszukanych wyrazów, ale jednocześnie obawia się, że używa ich nieprawidłowo (podaje słowo „antypatyk” w niepoprawnym znaczeniu). Zadaniem uczniów będzie z pomocą „Wielkiego Słownika Języka Polskiego” wyjaśnić co oznaczają podane trudne wyrazy, np. kurtuazja.

II - Zabawy tematyczne
Gdy jedna grupa rozwiązuje zadanie w escape roomie, druga uczesticzy w przygotowanych specjalnie na tę okazję zabawach:

bajkowych kalamburach - zabawa inspirowana wizytami Adasia Niezgódki w różnych bajkach
grach karcianych - nawiązanie do "Alicji w Krainie Czarów"
układaniu hasla tegorocznej Nocy Bibliotek z rozsypanki

III Zabawa ruchowo-śpiewana
Po rozstrzygnięciu rywalizacji przyjdzie kolej na zabawę taneczno-śpiewaną. Uczestnicy będą tańczyć do piosenek z "Akademii Pana Kleksa" oraz "Alicji w Krainie Czarów" - czasami w sposób dowolny, czasami w sposób narzucony przez organizatora (ten drugi ma pobudzić kreatywność dzieci, bo zadanie może brzmieć np. "tańcz jakbyś był słoniem" lub "teraz każdy tańczy z książką w ręku"). Taniec będziemy przeplatać śpiewaniem tych piosenek z "Akademii...", które są wierszami Jana Brzechwy m.in. "Kaczka dziwaczka" czy "Leń"). 
IV - Projekcja filmu pt. "Moja mama Gorylica" 
Dnia 7.10.2023 o godz.10:00 odbędzie się projekcja filmu pt. "Moja mama Gorylica". Wstęp wolny dla wszystkich.
V - Projekcja filmu pt. "Moja mama Gorylica" - seanse dla grup przedszkolnych
W dniach 11.10.2023 i 12.10.2023 o godz. 10:00 zostanie wyświetlony film pt. "Moja mama Gorylica". Na seans zostaną zaproszone dwie grupy dzieci z przedszkola.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Szlichtyngowa

  • Kod pocztowy

    67-407

  • Adres

    Głogowska 1

  • Strona

    http://biblioteka.szlichtyngowa.pl/

[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

Obchody Nocy Bibliotek 2023 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej zostały rozłożone na kilka dni.
Główne wydarzenie miało miejsce 02.10.2023. Udział mogły wziąć dzieci z klas III-VIII; atrakcje przygotowane na ten dzień to:

escape room pt. "Alicja i Kleks pokażą, że czytanie ma sens" - Hasło "Absurd nie czytać" zainspirowało nas do wybrania "Alicji w Krainie Czarów" oraz "Akademii Pana Kleksa" jako tekstów przewodnich - oba utwory obfitują w absurdalne postacie, sytuacje i przygody, a nawet przedmioty. Ponadto w tym roku przypadają okrągłe rocznice związane z autorami tych książek, tj. 125. rocznica śmierci Lewisa Carrolla oraz 125. rocznica urodzin Jana Brzechwy. W Oddziale dla dzieci i młodzieży uczestnicy mieli do wykonania szereg zadań inspirowanych „Alicją…” oraz „Akademią…” – m.in. trzeba było skorzystać ze słownika, odpowiedzieć na pytania do fragmentu tekstu, połączyć baśń z odpowiednim przedmiotem, wypisać z dowolnej książki 10 słów na "a" czy znaleźć morały w bajkach Krasickiego. Każde zadanie rozpoczynało się też od przeczytania na głos przez jedengo z uczestników zaznaczonego fragmentu z "Alicji..." lub "Akademii...". Zgodnie z hasłem „Absurd nie czytać” chcieliśmy uświadomić dzieciom i młodzieży, że czytanie jest bardzo przydatne w życiu codziennym. Czas przejścia wszystkich zagadek był ograniczony (20 min.), dlatego przydała się umiejętność pracy w grupie i dobra strategia. Za każdą minutę przed czasem można było dostać dodatkowe punkty. Natomiast jeśli jakaś grupa nie zdążyła rozwiązać wszystkich zadań przed upływem 20 minut, żeby opuścić escape room, musiała przeczytać wybrany przez panią bibliotekarkę wiersz Jana Brzechwy. Rywalizacja odbyła się w formie „dziewczyny kontra chłopcy”, ostatecznie więcej punktów zdobyły dziewczęta.
zabawy tematyczne - Gdy jedna z grup rozwiązywała zagadki w escape roomie, druga przebywała w Wypożyczalni dla dorosłych (sąsiadujacej z Oddziałem dla dzieci), gdzie uczestniczyła w zabawach związanych z Panem Kleksem oraz Alicją z Krainy Czarów – były to gra w karty oraz bajkowe kalambury i zagadki. Ponadto należało ułożyć z rozsypanki literowej hasło tegorocznej Nocy Bibliotek. Po raz kolejny okazało się, że "absurd nie czytać", bo do rozwiązania poszczególnych zadań przydawała się wiedza na temat np. klasycznych baśni. Potem obie grupy zamieniły się miejscami.
zabawa ruchowo-wokalna - po zakończeniu rywalizacji w escape roomie, przyszła kolej na zabawę ruchowo-wokalną. Uczestnikom zaprezentowano piosenki z „Akademii Pana Kleksa”, do których tańczono w określony – absurdalny – sposób, np. z książką na głowie, skacząc na jednej nodze czy udając konkretne zwierzęta. Uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością i użyć wyobraźni. Taniec przeplataliśmy śpiewaniem wierszy Jana Brzechwy, które pojawiły się w filmie „Akademia Pana Kleksa”. Teksty dzieci znalazły w egzemplarzach książki „Brzechwa dzieciom” – znów „absurdem było nie czytać!”
Na zakończenie był czas na wykonanie dowolnego rysunku, który miał związek z tematyką tegorocznego spotkania w ramach Nocy Bibliotek. Z prac została utworzona tymczasowa wystawa w bibliotece. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.
Dnia 02.10.2023 w Nocy Bibliotek uczestniczyło 10 osób.

Nasza Biblioteka skorzystała też z możliwości wyświetlenia filmu pt. "Moja mama Gorylica". W Odziale dla dzieci i młodzieży odbyły się trzy pokazy w następujące dni:

07.10.2023 o godz. 10:00 - seans dla wszystkich chętnych ("wstęp wolny"). 
11.10.2023 o godz. 10:00 - film obejrzała grupa 5-latków z Przedszkola Samorządowego im. Pluszowego Misia w Szlichtyngowej. 
12.10.2023 o godz. 10:30 - film obejrzała klasa "0" ze Szlichtyngowy. 
łącznie film obejrzało ok. 50 osób.

foterdziecko