Informacje o bibliotece

Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto pełni  funkcje biblioteki i ośrodka kultury, który animuje życie kulturalne na terenie gminy. Biblioteka jest organizatorem wydarzeń, które wpisane są do kalendarza imprez Gminy Stare Miasto: Dzień Integracji, Dni Staromiejskie, Dożynki Gminno-Parafialne, Konkurs Dziedzictwa Kulturowego. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców podejmujemy nowe inicjatywy o charakterze kulturalnym (wystawy malarskie, konkursy recytatorskie, kino letnie dla dzieci, noc horrorów, zajęcia teatralne, plastyczne, wokalne, nauka gry na instrumentach) jak i edukacyjnym (półkolonie  z biblioteką, warsztaty fotograficzne, dziennikarskie). Zgodnie ze statutem Biblioteka prowadzi również Orkiestrę Staromiejską. Orkiestra działająca od 2008 roku stała się wizytówką kulturalną gminy, a współpraca z Biblioteką pozwala lepiej wykorzystać jej potencjał m.in. poprzez udział w wydarzeniach o charakterze komercyjnym. 
Biblioteka podejmuje również szereg działań w zakresie promocji czytelnictwa i kultury w społeczności lokalnej. Realizujemy przedsięwzięcia promujące czytelnictwo o zasięgu ogólnopolskim jak Narodowe Czytanie, Cała Polska Czyta Dzieciom. Biblioteka organizuje również spotkania autorskie z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej  (m.in. z Melanią Kapelusz, Joanną Olech, Marcinem Pałaszem, Barbarą Kosmowską), noce w bibliotece, różne warsztaty i konkursy literackie. W Bibliotece głównej działa Dyskusyjny Klub Książki, gdzie czytelnicy podczas spotkań wymieniają się poglądami na temat twórczości literackiej. Wielkim zainteresowaniem czytelników dorosłych cieszą się spotkania autorskie z ludźmi ze świata kultury, nauki, dziennikarzami naukowcami, aktorami (odwiedzili nas już m.in. Martyna Wojciechowska, Jan Miodek, Bogusław Wołoszański, Witold Pyrkosz, Maciej Orłoś, Cezary Żak, Grażyna Szapołowska, gen. Hermaszewski). Spotkania te zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem naszych czytelników.
Biblioteka, z myślą o poszerzaniu wachlarza swojej oferty, stara się pozyskiwać środki finansowe na realizację różnego rodzaju projektów. Podejmuje również współpracę z różnymi podmiotami, w celu realizacji projektów edukacyjnych czy kulturalnych.

Godziny wydarzenia

3 godziny

Plan wydarzeń

Noc w Bibliotece z Małgorzaty Strękowskiej-Zaremba - pisarką, dziennikarką, członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiej Sekcji IBBY oraz StowarzyszeniaWolnego Słowa; autorką książek dla dzieci oraz powieści, opowiadań, tekstów edukacyjnych w pismach dla dzieci i młodzieży: "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek", "Bluszczyk"; współscenarzystką pierwszych odcinków programu telewizyjnego dla dzieci i rodziców „Od słów do głów” emitowanego na antenie TVP1. Impreza prowadzona będzie wg scenariusza autora - udział około 20osób. 
Noc w Bibliotece ma być dobrą zabawą, pozytywne wrażenia stanowią bowiem podstawę budowania wizerunku biblioteki, książki i autora. Wychodzimy z założenia, że młodzi i starsi uczestnicy opuszczając bibliotekę, mają powiedzieć sobie: Fajnie było! To element budowania pozytywnego wizerunku instytucji związanej z kulturą. Sama impreza ma za zadanie uczyć ludzi działania w grupie, planowania i cedowania zadań, przywództwa i negocjacji. Wartością dodaną imprezy będzie spory pakiet wiedzy z różnych dziedzin: od geografii, przez wiedzę dotyczącą różnorodności kultur, świadomość pracy pisarza czy publicysty, aż do elementów logiki. Wszystko to przeplecione będzie odwołaniami do książki jako źródła wiedzy i refleksji. Podczas Nocy w Bibliotece uczestnicy będą mogli spędzić noc w miejscu tak niezwykłym jakim jest biblioteka oraz przekonać się, że nie jest to miejsce gdzie tylko „magazynuje się książki”.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Stare Miasto

  • Kod pocztowy

    62-571

  • Adres

    Główna 16

  • Strona

    https://bibliotekastaremiasto.pl/

Podziel się
[sc_night_history]
foterdziecko