Biblioteka marzeń – warsztaty dla dzieci

Podczas warsztatów w bibliotece najmłodsi goście projektują swoją bibliotekę marzeń.

Podczas warsztatów w bibliotece najmłodsi goście projektują swoją bibliotekę marzeń.

 

Czas: 2 h

Uczestnicy: dzieci w wieku 3-8 lat wraz z opiekunami

Materiały: kartony i pudełka w różnych rozmiarach, plastelina, kolorowa słomki, bibuła, patyczki, nożyczki

Na początek pada pytanie: Co to za miejsce, w którym można się pobawić; spotkać z koleżankami i kolegami; przeczytać książkę z rodzicami; poznać ilustratora i autora książki; obejrzeć film?

Wśród odpowiedzi dzieci często powtarza się jedna: biblioteka.

Prowadzący na podstawie wypowiedzi dzieci określa funkcje, które wpisują się w profil biblioteki dziecięcej: to miejsce spotkań i zabawy, wypożyczania książek, działań animacyjnych.

Działania: Z przygotowanych materiałów dzieci tworzą budynek i wnętrza ich biblioteki marzeń.

Relacja z zajęć na zdjęciach oraz w podsumowaniu animatorki:

W bibliotece, zdaniem najmłodszych, nigdy nie zabraknie książek, dlatego pojawiły się pomysły, które pozwalają na dogodne rozmieszczenie w niej zbiorów. Są to czarodziejski pokój bajek, czytelnia w windzie i na dachu. Piętra, na których znajdziemy np. książki o miłości, opowieści dla dziewczynek czy publikacje o pogodzie, uwzględniają potrzebę czytelników dziecięcych, którą jest tematyczny rozkład książek.

Dla dzieci nieodzownym elementem związanym z biblioteką stało się jej przyjazne otoczenie i przestrzeń, z której można swobodnie korzystać. Atutem są oryginalnie zaprojektowane budynki, np. z drzwiami w kształcie drzewa czy fasadą z książek. Duże tarasy, na których częstuje się gości ciastkami, zewnętrzne i przeszkolone windy, z okien których rozpościera się widok na piękny ogród. Basen na dachu, hamaki wśród drzew
i kwiatów, czytelnia plenerowa i  możliwość zabrania zwierzaka do biblioteki… wszystko to dodatkowo zachęca do zostania w niej na dłużej.

Biblioteki zaprojektowane przez uczestników warsztatów to w przeważającej części miejsca bardzo zielone, w których kontakt z książką idzie w parze z przyrodą. Godziny pracy tych instytucji są wydłużone, a na spóźnialskich czeka przy wejściu „wrzutnia” na zwracane książki.

Na uwagę zasługuje też pomysł mobilnej biblioteki zlokalizowanej w specjalnie zaprojektowanym samochodzie, wypełnionym książkami przygodowymi. Taki punkt biblioteczny odwiedzałby dzieci w parkach i przedszkolach i tym samym docierał do nowych  czytelników, którym ze względu na odległość trudno jest trafić do biblioteki.

 

Opracowano na podstawie relacji z warsztatów „Biblioteka marzeń”, przygotowanych i prowadzonych przez Aleksandrę Mostowską w Multimedialnej Bibliotece nr XXXI w Warszawie w ramach Nocy Bibliotek.

 

 

foterdziecko