Stwórzcie swój pierwszy, własny film animowany!
Planowanie zajęć:
Uczestnicy przygotują krótką adaptację bądź przedstawią wybraną scenę z książki, bajki, legendy, wiersza. Pamiętajcie, że fragment, który chcecie animować powinien być prosty do narysowania.
Materiały:
- arkusze A4 (białe i kolorowe),
- flamastry, papier, kredki, ołówki,
- taśma klejąca, klej, nożyczki,
- aparat (najlepiej ze statywem), komputer z programem do montażu filmów. Zamiast aparatu możemy też zeskanować obrazek i wrzucić go do odpowiedniego programu komputerowego.
Wskazówki:
W animacji możemy wykorzystać wiele różnych technik plastycznych. Warstwę wizualną naszego filmu możemy oprzeć np. na wycinkach z czasopism, zdjęciach. Film może być też zrobiony na bazie bardzo prostych, niemal schematycznych rysunków. Możliwe jest też wykorzystywanie różnych materiałów np. układamy naszą historię z piasku, malujemy farbami, lepimy z plasteliny.
Do montażu zdjęć niezbędny jest odpowiedni program komputerowy. Skorzystajcie z darmowych wersji, np. Windows Movie Maker, Corel. Bezpłatnych programów do animacji poszukajcie w internecie na stronach: dobreprogramy, stopmotionworks, pencil animation.
Z kolei próbne wersje programów do pracy nad filmem można pobrać ze stron producentów:
animacja 3D: Maya; 3D StudioMax.
animacja 2D: Toon Boom Studio, Adobe Flash, After Effects, Mirage (obecnie TV Paint), Anime Studio Pro.
Czas: 2 x 45 minut
Wiek: od 8 lat
Liczba uczestników: 10-15
Plan warsztatu:
- Wytłumacz uczestnikom co to jest animacja i w jaki sposób przygotujecie film.
- Zacznijmy pracę od stworzenia z dziećmi prostego scenariusza na podstawie wybranego utworu. Pomóż dzieciom nadać kształt ich opowieściom, pamiętaj aby fabuła nie była zbyt rozbudowana.
- Poproś dzieci, aby rozrysowały swoją historię na kartkach papieru, tak aby każda z kartek stała się poszczególnym kadrem filmu. Wytłumacz dzieciom, że jeśli chcą, aby w ich filmie padał deszcz, to muszą przygotować kilkanaście rysunków, na którym powoli kropla będzie się przesuwać z góry na dół. Po rozrysowaniu wszystkich etapów powstanie scenariusz waszego filmu.
- Następnie zadaniem uczestników będzie animowanie poszczególnych przedmiotów.
- Po przygotowaniu scenariuszy, zajmijcie się tłem oraz wybierzcie elementy, które będą animowane. Każde zdjęcie to jeden element ruchu. Po wykonaniu zdjęcia poszczególne elementy nieznacznie przesuwamy – należy pamiętać, żeby te przesunięcia nie były zbyt duże. Uwaga! Należy wykonać przynajmniej 100 zdjęć, by uzyskać kilkusekundowy film z wrażeniem ruchu. Postaraj się aby każdy z uczestników miał możliwość przynajmniej raz podejść do aparatu i zrobić zdjęcie.
- Przerzuć zdjęcia do komputera i użyj programu do animacji aby zmontować film.
- Obejrzyj gotowy film razem z uczestnikami warsztatów i innymi gośćmi.
- A już na spokojnie, kilka dni po Nocy Bibliotek możesz nagrać film na DVD. Możesz też udostępnić film na portalach społecznościowych i YouTube.
Propozycja warsztatu oparta na tekstach Marty Stróżyckiej, autorki animacji, absolwentki Szkoły Filmowej
Wykorzystano też fragmenty scenariusza „Gdy pada deszcz” autorstwa Magdaleny Nogaj z programu „Czytam sobie w bibliotece”