Informacje o bibliotece

Biblioteka szkolna, z której korzystać mogą uczniowie, nauczyciele, pracownicy i rodzice. Księgozbiór to głownie lektury szkolen i literatura młodzieżowa oraz podręczniki przedmiotów zawodowych.

Godziny wydarzenia

8.00-10.00

Plan wydarzeń

Absurd nie czytać!

Przywitanie uczestników.
Nawiazanie do hasła tegorocznej akcji - dlaczego warto czytać i co traca osoby, które nie czytają.
Quiz interaktywny w aplikacji Kahoot! dot. wiedzy o książkach i bibliotece.
prezentacja zycia i twórczosci patrona Roku 2023 - Wisławy Szymborskiej!
Warsztaty pisania "absurdalengo opowiadania" po uprzednim wyjaśnieniu na czym polega to zjawisko w literaturze.
Prezentacja wybranych prac. 
Podziękowanie i zakończenie wspólnej zabawy.

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Stalowa Wola

  • Kod pocztowy

    37-450

  • Adres

    ul. 1-go Sierpnia 26

Podziel się
[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

To już V Noc Bibliotek w naszej szkole, tym razem przebiegajaca pod hasłem “Absurd nie czytać. To tym samym świetna okazja do połączenia zabawy i nauki.Tym razem do wspólnego świętowania zaprosiliśmy uczniów klasy 2 TLM.  
Promując czytelnictwo nie można nie wspomnieć o zaletach czytania, Ci, dzięki któremu zdobywamy wiedzę, poszerzamy swoje horyzonty, pogłębiamy empatię oraz rozwijamy wyobraźnię. Czytanie pozwala nam przeżywać przygody, poznawać różne kultury i uczyć się od bohaterów książek. Nasze słownictwo staje się bogate a poprawne budowanie zdań nie sprawia nam trudności. Czytanie to również rozrywka i sposób na stres. W związku z tym, absurdem jest to, że nie wszyscy wykorzystują cudownych właściwości książek.
W tym roku wielka inspiracją dla uczestników naszej szkolnej odsłony Nocy Bibliotek była  Wisława Szymborska, Patron Roku 2023, poetka, eseistka, laureatka literackiej nagrody Nobla za rok 1996 w dziedzinie literatury. Uczniowie wysłuchali paru ciekawych informacji dotyczących życia i twórczości poetki. Mieli również okazję wysłuchać recytacji wierszy w wykonaniu poetki, która mimo prostoty języka w swoich utworach poruszała ważne tematy społeczne i filozoficzne. Ważne miejsce w jej twórczości zajmowały krótkie utwory limeryki, lepieje, moskaliki. Zadaniem uczniów podzielonych na 3 grupy było napisanie lepieja. Uczniowie mogli wzorować się na przykładzie “Lepiej się nie urodzić, niż do biblioteki chodzić.” Lepiej musi składać się z dwóch wersów: pierwszy opisuje jakieś przykre zdarzenie, a drugi stwierdza, że mimo wszystko jest ono lepsze od czegoś znacznie gorszego, czyli tu: nieczytania książek, niechodzenia do biblioteki, nieznajomości kanonu literackiego. Jest dwuwiersz, zwykle ośmiozgłoskowiec, pierwszy wers zaczyna się od słowa: lepiej, lepsza, lepsze, lepszy itp, drugi natomiast od słowa: niż, aniżeli, niźli itp. Po burzy mózgów powstały zabawne lepieje opisujące szkolną rzeczywistość. 
Następnie uczniowie wzięli udział w interaktywnym quizie na platformie Kahhot! Potrzebowali do tego swoich smartfonów. Rywalizując ze sobą sprawdzali swoją wiedzę na temat książek i bibliotek. Trzy osoby, które zdobyły największą ilość punktów zostały nagrodzone nagrodami książkowymi. Nawiązując do hasła “Absurd nie czytać” akcji uczestnicy zabawy zostali zapoznani z cechami literatury absurdu.
Noc Bibliotek to także doskonała okazja do zapoznania się z literaturą absurdu. Twórczość takich autorów jak Sławomir Mrożek i Witold Gombrowicz jest pełna nonsensownych sytuacji, które skłaniają do refleksji nad absurdalnością rzeczywistości. Kolejnym najbardziej ekscytującym elementem naszej Nocy Bibliotek było pisanie opowiadań z elementami absurdu. Okazało się, że była to świetna zabawa, która pobudziła kreatywność i zdolności pisarskie młodych twórców.
Podsumowując, nasza szkolna odsłona Nocy Bibliotek, okazała się nie tylko okazją do czytania i zgłębiania wiedzy, ale także do kreatywnej zabawy i rozwijania umiejętności pisarskich. 
 

foterdziecko