Sobota, 7 października, stała się dniem wyjątkowym, kiedy to okoliczni mieszkańcy licznie przybyli, by dołączyć do nas podczas tegorocznej "Nocy Bibliotek" - wydarzenia, które z całą pewnością zapadnie w pamięci jako kosmiczna podróż pełna fascynujących doświadczeń i niesamowitych pokazów.
Zaczęliśmy na Placu Mirowskim przemarszem kilkunastu muzyków z Ritmo Bloco - największej szkoły bębniarskiej w Polsce - do Biblioteki, na tarasie której odbył się fantastyczny koncert. Pochód, w stroju z epoki Mikołaja Kopernika, prowadził przedstawiciel Biblioteki.
Na każdym piętrze Biblioteki czekały niezwykłe przygody naukowe. Młodsi uczestnicy wzięli udział w interaktywnych zajęciach, podczas których odkrywali tajemnice wszechświata, a starsi goście mieli okazję uczestniczyć w turnieju planszówki "Terraformacja Marsa" oraz warsztatach absurdalno-lingwistycznych, które dostarczyły mnóstwo rozrywki i radości.
Eksperymenty z Centrum Nauki Kopernik oraz fascynujące pokazy z Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka zachwyciły wszystkich obecnych. Razem zgłębialiśmy tajniki iluzjonistów, przeprowadzaliśmy własne eksperymenty i ruszyliśmy w kosmiczną podróż dzięki wirtualnej rzeczywistości. Atrakcje w planetarium były fascynujące! Niektórym wręcz zaparło dech w piersiach. Widzowie chcieli w nieskończoność oglądać filmy pod kopułą mobilnego obserwatorium. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyło się też kino VR, które za pośrednictwem gogli przenosiło widzów w inne wymiary.
Oczywiście, nie zapomnieliśmy o czytelniczych atrakcjach. W Kosmicznej Bibliotece można było m.in. odkryć, co czytają astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Poza tym oglądaliśmy fascynujące filmy o kosmosie, bawiliśmy się w grę "Gdzie ukryły się planety?" oraz przeprowadzaliśmy eksperymenty z Profesorem Kleksem. Dzięki teleskopowi mieliśmy okazję przyjrzeć się gwiazdom i planetom na nocnym niebie. Przez całe wydarzenie można było zapisać się do Biblioteki i wypożyczać książki.
Rozstrzygnęliśmy też dwa konkursy, które poprzedziły Noc Bibliotek. Wręczyliśmy dyplomy Młodego Odkrywcy, wszystkim tym, którzy wzięli udział w akcji „Wola Odkrywania” i pokazali efekty swoich eksperymentów fizyczno-chemicznych, które przeprowadzili w warunkach domowych. Nagrodziliśmy również autorów współczesnej okładki dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium, czyli… O obrotach sfer niebieskich".
To była wyjątkowa noc, pełna nauki i zabawy. Mamy nadzieję, że zostawiliśmy naszych gości z nowymi, fascynującymi ciekawostkami o kosmosie i poczuciem, że "Absurd nie czytać!".
Święto Bibliotek celebrowaliśmy jeszcze przez kilka kolejnych dni. W trzech naszych placówkach odbyły się łącznie cztery prelekcje filmów dla młodych widzów. Dzieciaki, które licznie przyszły na seanse, były zachwycone.