Absurdy i poezje – Noc Bibliotek 2023
Po raz kolejny brzeska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek, zapraszając na popołudniowe i wieczorne atrakcje, tym razem przede wszystkim w duchu… poezji. Realizując projekt „Mocium Panie, czas na czytanie!” mający na celu promocję czytelnictwa poprzez postać i twórczość Aleksandra Fredry w roku 230. rocznicy jego urodzin, brzeska biblioteka zaprosiła na Rodzinny happening poetycki. Na dzieci, młodzież, dorosłych i całe rodziny czekały tego dnia różnorodne propozycje nawiązujące do postaci artysty, jego twórczości, a także poezji jako takiej.
Poezją bawiliśmy się na różnych polach. Młodsze dzieci rozwijały swoją wyobraźnię na warsztatach kreatywnego myślenia, gdzie oprócz uczestnictwa w grach i zabawach, wykonywały także bardzo pomysłową zabawkę swojego autorstwa. Młodzież na warsztatach z rymowania odkrywała swoje poetyckie talenty, układając własne wiersze inspirowane stylem Fredry. Do świata rymów zabrała ich brzeska poetka, animatorka i nauczycielka Agata Podłęcka, której towarzyszyły Joanna Kossoń i Katarzyna Gawenda. Powstałe podczas warsztatów utwory, spisane na dużych planszach, wyeksponowano następnie w holu przed Oddziałem dla Dzieci przy wystawie pokonkursowej „W świecie dzieł Aleksandra Fredry”. Nie zabrakło atrakcji dla całych rodzin. Prawdziwym fenomenem okazało się stoisko artystyczne, gdzie dzieci, młodzież, a także ich rodzice mogli ozdobić bawełniane torby i plecaki. Z szablonów z literkami mogły powstawać cytaty, wśród wzorów ze zwierzętami nie zabrakło m.in. fredrowskiego krokodyla. Ogromne zainteresowanie tą atrakcją pokazuje, że każdy może być artystą i mało tego – swoje dzieło może nosić zawsze przy sobie. Drużyny rodzinne, ale też i te koleżeńskie, konkurowały ze sobą w rozgrywce gry literackiej poświęconej życiu i twórczości Fredry. Szyfry, krzyżówki, układanki, rysowanie z zamkniętymi oczami – drużyny wędrowały po całej bibliotece, szukając kolejnych zadań i poznając dzięki nim jednego z patronów 2023 roku. Na wszystkich na koniec czekały także nagrody – paczuszki z retro grami i gadżetami ozdobionymi fredrowskim logo projektu.
Osoby, które tego dnia poszukiwały przede wszystkim czegoś do czytania, mogły przez cały czas skorzystać z wypożyczalni, zainteresowaniem cieszył się także kiermasz książek z tzw. drugiej ręki. Rodzice mogli natomiast wziąć udział w spotkaniu, gdzie w nawiązaniu do hasła tegorocznej Nocy Bibliotek dowodziliśmy, że to absurd nie czytać… dzieciom, skoro to proste działanie może przynieść tyle korzyści. Opowiadały o nich dyrektorka biblioteki Karina Legutek oraz zaprzyjaźniona czytelniczka, Paulina Turska, która skupiała się na walorach czytania dzieciom w języku angielskim. Zwieńczeniem Nocy Bibliotek był pokaz filmu animowanego „Moja mama gorylica” na dużym ekranie. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za udział i wspólną poetycką zabawę!
Rodzinny happening poetycki zrealizowano w ramach projektu „Mocium Panie, czas na czytanie! – promocja czytelnictwa poprzez postać i twórczość Aleksandra Fredry” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.