Informacje o bibliotece

Struktura organizacyjna jednostki określona została Regulaminem Organizacyjnym Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie im. Józefa Elsnera, który wszedł w życie zarządzeniem dyrektora jednostki nr 13/VI/2022 z dnia 30 czerwca 2022r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu Organizacyjnego Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej           w Grodkowie im. Józefa Elsnera.
Zadania biblioteki realizowane są w lokalu grodkowskiego ratusza. Jednostka zajmuje wschodnie skrzydło, zajmując jego trzy kondygnacje.
Na parterze znajduje się:
-   Dział Udostępniania dla Dorosłych-Wypożyczalnia - udostępnia zgromadzone zbiory, organizuje spotkania autorskie, wydarzenia literackie i edukacyjne oraz warsztaty,
- Dział dla Dzieci i Młodzieży - udostępnia czytelnikom księgozbiór dziecięcy i młodzieżowy.  Organizuje spotkania autorskie, imprezy literackie i edukacyjne, a także lekcje biblioteczne.
Pierwsze piętro zajmują:
-   Dział Udostępniania dla Dorosłych-Czytelnia - posiada księgozbiór podręczny, zbiory regionalne, zbiory ikonograficzne, 27 tytułów czasopism, dokumenty życia społecznego w wersji papierowej i zdigitalizowanej, oferuje dostęp do komputerów z bezpłatnym dostępem do internetu oraz tablety, discmany i czytniki; czytelnia wyposażona jest również w dwa urządzenia wielofunkcyjne dające możliwość kserowania, skanowania i wydruku; oferuje również usługi bindowania i laminowania; pracownicy czytelni organizują także bezpłatne kursy z obsługi komputerai programów komputerowych dla dorosłych, imprezy edukacyjne dotyczące promocji wiedzy o regionie, a także lekcje biblioteczne, realizują również zadania biblioteki powiatowej,
-    Dział Udostępniania dla Dorosłych-Zbiory Pedagogiczne - gromadzi i udostępnia zbiory pedagogiczne oraz czasopisma specjalistyczne,
-   Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów - od 2001 roku opracowuje zbiory Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie im. Józefa Elsnera w systemie bibliotecznym SOWA,
-        biura administracji biblioteki.
Na trzeciej kondygnacji ratusza znajduje się Dział Edukacji Regionalnej - organizuje wystawy regionalne, historyczne, promujące twórczość artystów lokalnych zarówno profesjonalistów jak i amatorów, gromadzi muzealne zbiory regionalne. Prowadzi również zajęcia edukacyjne dotyczące promocji regionu, a także zajęcia edukacyjno-plastyczne oparte na wielu innych dziedzinach nauki.
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie im. Józefa Elsnera to również cztery filie wiejskie:
-     w Kolnicy (samodzielne pomieszczenia),
-     w Gnojnej (działalność na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Gnojnej),
-    w Jędrzejowie (działalność na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jędrzejowie),
-  w Kopicach (działalność na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach).

Godziny wydarzenia

17.00.-21.00.

Plan wydarzeń

17.00. 
- powitanie,
- oprowadzenie po bibliotece (omówienie działów i księgozbioru.
- rozgrzewka z książką (ćwiczenia fizyczne z książką w ręku),
- podział na grupy,
18.00.
Spotkanie z Jackiem Łapińskim - warsztaty czytelnicze dla dzieci
19.00.-20.30.
Zajęcia w grupach:
1. Biblioteczne podchody-zabawa przypomina grę w podchody - prowadzący zabawę bibliotekarz przygotowuje wcześniej pytania i ukrywa je w odpowiednich książkach. Dodatkowo do każdego pytania dołączona jest litera. Ze wszystkich zebranych liter, na zakończenie uczestnicy zabawy muszą ułożyć wyraz.
2. Literackie puzzle - z pociętych okładek różnych książek uczestnicy muszą ułożyć puzzle i odnaleźć daną książkę na półce, opowiedzieć o niej kilka słów (Oddział dla dzieci i wypożyczalnia)
3. Baśniowe pudełko - dzieci biorą niebieską, żółtą, pomarańczową i białą kartkę. Tną je na niewielkie prostokąty. Na niebieskich prostokątach rysują różne osoby, na żółtych miejsca lub czynności, z kolei na białych różne przedmioty. Na pomarańczowych prostokątach należy napisać jedną sylabę. Dzieci dzielimy na grupy tak, aby każda miała inny kolor. Dzieci składają wszystkie karteczki na cztery, tak żeby nie było widać rysunków i wkładają wszystkie do przygotowanego wcześniej pudełka. Każde dziecko losuje z pudełka po jednej kartce każdego koloru. Po losowaniu każde dziecko wymyśla historię, w której wykorzysta wszystkie wylosowane elementy, zaczynając od pomarańczowej kartki. Dziecko ma zacząć historię na sylabę, którą wylosowało
4. Literackie kostki - do gry potrzebne są co najmniej dwie kostki. Na jednej znajdują się tylko samogłoski, na drugiej tylko spółgłoski. Gracze rzucają na zmianę dwiema kostkami, zapisują w tabeli wylosowane litery i w ciągu minuty starają się zapisać w drugiej kolumnie jak najwięcej słów zaczynających się od wylosowanej spółgłoski i samogłoski. Za każdy wyraz gracz dostaje 1 punkt. Zwycięzcą zostaje osoba z najwyższą liczbą punktów. Dodatkowym zadaniem uczestników po zakończeniu gry jest ułożenie zdań z podanymi przez siebie wyrazami.  (czytelnia)
19.00.
Spotkanie z Jackiem Łapińskim - warsztaty czytelnicze dla dorosłych.
20.30.-21.00.
Zakończenie, wręczenie uczestnikom dyplomów/podziękowań i bibliotecznych upominków.
Przez cały czas trwania wydarzeń dla wszystkich osób odwiedzających bibliotekę udostępniona będzie aktualnie prezentowana w Dziale Edukacji Regionalnej wystawa pt. "Harcerstwo".

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Grodków

  • Kod pocztowy

    49-200

  • Adres

    Rynek 1

[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

W sobotę, 7 października, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Elsnera w Grodkowie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, podczas której zorganizowano szereg działań i aktywności dla naszych czytelników, zarówno tych młodszych, jak i tych starszych.
Jednym z punktów programu było oprowadzanie naszych gości po bibliotece (omówienie działów i księgozbioru), następnie rozgrzewka z książką, po czym uczestnicy ruszyli do realizacji swoich zadań. Grupa dzieci młodszych przygotowywała własne książeczki, zaś dzieci starsze rozwiązywały zagadki czytelnicze (biblioteczne podchody, literackie puzzle, baśniowe pudełko oraz literackie kostki). Ponadto wszyscy, również opiekunowie, wzięli udział w wykładzie z autorem Jackiem Łapińskim, który starał się przekonać wszystkich, jak wartościowe jest czytanie, jakie korzyści nam może dać. Na koniec każdy otrzymał dyplom z podziękowaniami i biblioteczne upominki.

foterdziecko