W październiku Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Obornikach uczestniczyła w IX edycji Nocy Bibliotek, której hasło przewodnie brzmiało: „Absurd nie czytać”.
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej – Centrum Edukacji Obywatelskiej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznym partnerom i patronom.
Pierwszym z wydarzeń było spotkanie w placówce PBP 7 października dla sympatyków biblioteki. Jako, że w tym roku świętujemy 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej rozpoczęto od przeczytania jej wiersza pt. Nieczytanie. Dalej pracownicy biblioteki zapoznali zgromadzonych z twórczością noblistki, ale nie z tą oczywistą czyli poezją – a z kolażami, które poetka tworzyła ze zgromadzonych przez lata wycinków gazet, następnie wykorzystywała je przy tworzeniu pocztówek dla swoich przyjaciół oraz czytelników. Dlatego też, w kolejnym punkcie spotkania przystąpiono do tworzenia własnych kolaży. Dalej uczestnicy układali „absurdalne” zdania z tytułów książek. Ostatni punkt programu należał do Pani Olgi Krause-Matelskiej z Fundacji „Nasze Podwórko”. Dzięki niej zaproszeni goście mogli przygotować własną „biżuterię z absurdem” z cytatami - oczywiście z wierszy Szymborskiej.
W ramach udziału w akcji Noc Bibliotek 2023 biblioteki mogły zorganizować publiczną projekcję filmów dla dzieci. Pierwszy z nich to „Pamiętniki Tatusia Muminka” - polska koprodukcja na podstawie książek Tove Jansson. Drugi film „Moja mama Gorylica” to animowana adaptacja znanej w Polsce książki Fridy Nilsson. Oba filmy prezentowane były w gościnnym Obornickim Ośrodku Kultury, gdzie 10 i 12 października zgromadziło się ponad 400 przedszkolaków i uczniów nauczania początkowego z naszej gminy. Projekcje filmów odbyły się też w Bibliotece Pedagogicznej, tutaj zaproszono dzieci ze świetlicy Promyk oraz dzieci z Ukrainy, uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach (42 osoby). Także dzieci z Zespołu Przedszkoli w Obornikach włączyły się w akcję Noc Bibliotek. W placówce zorganizowano seans filmowy podczas którego dzieci z wielką uwagą i zainteresowaniem obejrzały film „Pamiętniki tatusia Muminka” (50 dzieci).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy w przyszłym roku na kolejną edycję Nocy Bibliotek