Informacje o bibliotece
Biblioteka Ossolineum to najstarsza i największa część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Podstawowy zakres jej działania określony został w Ustawie o fundacji – Zakład Narodowy im. Ossolińskich z 1995 roku. W artykule 5 określono cele działania Ossolineum, wśród których wymieniono: „utrzymywanie Narodowej Biblioteki Ossolineum i pomnażanie jej zbiorów, zwłaszcza w zakresie humanistyki polskiej i słowiańskiej, oraz ich opracowywanie i upowszechnianie; […] utrzymywanie i pomnażanie dóbr kultury polskiej, [… oraz] wspieranie i prowadzenie prac naukowo-badawczych”.
Humanistyczny profil Biblioteki, określony już w akcie założycielskim Zakładu, jest nadal utrzymywany. Biblioteka Ossolineum jest biblioteką o profilu humanistycznym, specjalizującą się zwłaszcza w humanistyki polskiej i słowiańskiej. Ma status biblioteki naukowej, a od 2021 należy do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.
Biblioteka jest też biblioteką prezencyjną – udostępniającą swoje zbiory na miejscu. Zbiory specjalne udostępniane są na specjalnych zasadach określonych w regulaminie udostępniania.
Biblioteka posiada 7 czytelni, w których jest 150 stanowisk dla czytelników (w tym w Czytelni Głównej 82 miejsca). Działy Biblioteki mieszczą się w dwóch budynkach – gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 oraz w budynku przy ul. Sołtysowickiej 24.
Zbiory Biblioteki Ossolineum liczyły na koniec 2022 roku 1.798.589 obiektów (w tym: druki zwarte XIX-XXI w. – 983.053, czasopisma XIX-XXI w. – 229.091, rękopisy 26.024, stare druki – 68.597, zbiory kartograficzne – 26.389, dokumenty życia społecznego – 395.462, zbiory mikroformowe i cyfrowe - 68.653.
Podstawowym zadaniem Biblioteki jest gromadzenie, opracowanie i udostępnianie obiektów zgodnych z przyjętym profilem. Pracownicy Biblioteki prowadzą też działalność naukową, popularnonaukową i edukacyjną – biorąc udział w licznych konferencjach, publikując teksty naukowe i popularnonaukowe. W ramach Zakładu – biorą też udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki, Europejskich Dniach Dziedzictwa, Narodowym Czytaniu, a także cyklicznych ogólnopolskich wydarzeniach bibliotecznych, takich jak Tydzień Bibliotek i Noc Bibliotek. W Bibliotece przygotowywanych jest wiele wystaw tematycznych, poświęconych typom zbiorów, poszczególnym obiektom czy ludziom. Biblioteka Ossolineum współpracuje stale z wieloma instytucjami, także zagranicznymi.