Informacje o bibliotece

Chrzanowska biblioteka to nowoczesna instytucja, posiadająca bogatą ofertę kulturalną, edukacyjną i warsztatową, skierowaną do odbiorców dziecięcych i dorosłych, w tym seniorów. Zarówno w bibliotece głównej jak i w filiach bibliotecznych realizujemy szeroką działalność, pełnimy funkcje społeczne i edukacyjne, odpowiadamy na potrzeby mieszkańców i czytelników, ale także staramy się te potrzeby kształtować. Współpracujemy z lokalnymi i ponadlokalnymi podmiotami - instytucjami i stowarzyszeniami, w tym z placówkami oświatowymi z terenu naszej gminy i powiatu. Realizujemy projekty, na które pozyskujemy dofinansowanie zewnętrzne. Dużą wagę przywiązujemy do popularyzowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Godziny wydarzenia

15.00 - 22.00

Plan wydarzeń

Biblioteka główna, ul. W. Broniewskiego 10C, 6.10.2023, godz. 18.00 - 20.00"Absurd nie czytać, czyli Bal u Królowej Kier - warsztaty dla dzieci na motywach książki "Alicja w Krainie Czarów". Gry, konkursy, animacje, warsztaty plastyczne, wspólny taniec i "królewski" poczęstunek oraz sesja zdjęciowa na tle specjalnie przygotowanej dekoracji.
Biblioteka główna, ul. W. Broniewskiego 10C, 7.10.2023, godz. 17.30 Kawiarenka Artystyczna - finisaż wystaw Programu "Derby Artystyczne". W programie: spotkanie z artystami z Programu "Derby Artystyczne", prezentacja biżuterii artystycznej, spotkanie z ich autorką, zabawa bonusowa, głosowanie na najciekawszy obraz wystawy, wieczór filmowy z niespodzianką.Współorganizator: Instytut DeArte. Partner Projektu: Powiat Chrzanowski
Filia w Balinie, ul. Jaworznicka 45, 6.10.2023, godz. 17.00 - 19.00"Pan Cytat" - spotkanie łączące warsztaty plastyczne oraz warsztaty dotyczące języka polskiego, quiz "Odcytuj mnie". Współpraca: Szkoła Podstawowa w Balinie. Spotkanie z Pawłem Gołuchem - autorem wierszy dla dzieci i książek z serii "Smocze kroniki". Porozmawiamy m.in. o rymach, strofach, wersach, sylabach.
Filia w Luszowicach, ul. Stanisława Przybyszewskiego 6, 6.10.2023, godz. 17.00 - 19.00"Biblioteka od kuchni"  - warsztaty kulinarne dla dzieci, mlodzieży i dorosłych, połączone z lekturą książek "Opis obyczajów za panowania Augusta III" oraz "Kuchnia królów", konkurs dla najmłodszych.
Filia w Płazie, ul. Pocztowa 2, 7.10.2023, godz. 19.00 - 22.00Kreatywne warsztaty literacko - plastyczne - zajęcia dla dzieci.
Filia w Pogorzycach, ul. Karola Szymanowskiego 47A, 6.10.2023, godz. 15.00 - 19.30"Absurd nie czytać czyli ssstraszna noc w bibliotece". W programie zajęcia dla rodzin z dziećmi (parada dziwadeł - konkurs na najstraszniejsze przebranie, sesja zdjęciowa z czarownicą Kaśką, warsztaty plastyczne, ksiązkowe stwory i potwory) oraz dla dorosłych spotkanie "Po zmroku nie wychodź za próg" - tajemnicze opowieści z naszego regionu. Współpraca Koło Gospodyń Wiejskich w Pogorzycach.
Filia os. Południe, ul. Jana Pęckowskiego 3, 6.10.2023, godz. 18.00 - 20.00"Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy - nocny zlot wiedźm" - spotkanie dla dzieci, które przy pomocy magicznej mikstury i zaklęć z literatury odczarują złą czarownicę.
 

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

Zachęcamy naszych czytelników i mieszkańców do wzięcia udziału w akcji „Podziel się książką”. Jeśli przeczytałeś książkę – nowość wydawniczą i chcesz, by inni też ją przeczytali - przynieś ją do nas!

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Chrzanów

  • Kod pocztowy

    32-500

  • Adres

    Władysława Broniewskiego 10C

  • Strona

    https://www.mbp.chrzanow.pl/

[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

W chrzanowskiej książnicy Noc Bibliotek to kilka przeprowadzonych pomysłowo akcji literackich. Każda odpowiednio „okraszona”, nie tylko literacko, zgromadziła młodszych i starszych czytelników i mieszkańców - tych, dla których książka to chleb powszedni, ale też tych, którzy dzięki takim akcjom jak Noc Bibliotek odkrywają, że biblioteka to ciekawe miejsce, a literatura to przygoda, emocje i najlepszy sposób na spędzanie czasu. A oto w skrócie opis tego co się u nas działo.
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
"Absurd nie czytać, czyli Bal u Królowej Kier”. W piątkowy wieczór spotkaliśmy się z dzieciakami na balu u Królowej Kier, czyli na wspaniałej uczcie literackiej, którą oparliśmy, a jakże, na „Alicji w Krainie Czarów”. Uczestnicy balu przybyli na spotkanie w pięknych strojach, przywitała ich osobiście Królowa Kier wraz z Szalonym Kapelusznikiem…, a potem wszyscy przenieśliśmy się w krainę fantazji i absurdu. Z pomocą Szalonego Kapelusznika dzieci wykonywały tematyczne zadania, rezultaty oceniała Królowa. Był, jak na prawdziwy bal przystało, wspólny taniec, słodki poczęstunek oraz sesja fotograficzna, podczas której gdzie balowicze mogli poczuć się jak Alicja i schować się w małym domku. 
„Kawiarenka Artystyczna” - finisaż wystaw Programu Derby Artystyczne. W trakcie tegorocznej odsłony Kawiarenki Artystycznej, będącej częścią Programu Derby Artystyczne, zaprosiliśmy do biblioteki pasjonatów sztuki. Muzycznie rozpoczęła wieczór Anna Potapienko. Po powitaniu i ogłoszeniu zabawy bonusowej spotkanie nabrało kawiarnianej atmosfery. Była inspirująca, traktująca o procesie tworzenia rozmowa z Bogusławą Dzik oraz Jeną Polak. Obecni na spotkaniu artyści Edward Duda, Aleksander Majerski dzielili się swoją pasją i wiedzą z ogromnym entuzjazmem, nie zabrakło wskazówek dla rozpoczynających swoją drogę artystów. Koncert Piotra Gitarson’a był głównym punktem programu. Jego muzyka wypełniła przestrzeń dźwiękiem i emocjami, zostawiając niezapomniane wrażenia i refleksje. Finał zabawy bonusowej - losowanie nagród, to jak zawsze w takich przypadkach spora dawka ekscytacji i oczekiwania. Wieczór filmowy z niespodzianką był doskonałym zakończeniem intensywnego wieczoru. Współorganizator: Instytut DeArte. Partner: Powiat Chrzanowski
FILIA OS. POŁUDNIE
"Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy - nocny zlot wiedźm". W tym roku po raz pierwszy filia uczestniczyła w ogólnopolskiej nocnej akcji literackiej. Tuż po zachodzie słońca w naszej bibliotece odbył się zlot młodych wiedźm i czarnoksiężników. Przybyli w przebraniu adepci sztuki czarnoksięskiej uczestniczyli w odczarowaniu złej czarownicy, wykorzystując przy tym znane im magiczne zaklęcia oraz mikstury. Przez cały wieczór dzieci nie opuszczał dobry humor i chętnie brały udział w grach i zabawach oraz wspólnym czytaniu.FILIA W PŁAZIE„Absurd nie czytać” – pod takim hasłem przebiegała tegoroczna Noc Bibliotek. W bibliotece w Płazie czytaliśmy, ale nie tylko. Okazuje się, że można czytać i dobrze się przy tym bawić. Tematem przewodnim spotkania były kolory. Podzieleni na drużyny wykonywaliśmy różne zadania, a każdy zespół robił to w swojej barwie. Bawiliśmy się kolorami, było nam czerwono, niebiesko i zielono, a na zakończenie spotkania kolorowo.
FILIA W LUSZOWICACH
"Biblioteka od kuchni". Sporo trudu w lepienie pierogów włożyli uczestnicy warsztatów kulinarnych  zorganizowanych w luszowickiej bibliotece podczas tegorocznej Nocy Bibliotek. Lepiliśmy rodzinnie w naszej bibliotecznej „pierogarni”. Dzieciakom towarzyszyli rodzice. Mogłoby się wydawać, że lepienie pierogów to fraszka. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to łatwa sztuka, zwłaszcza gdy ma to być zrobione zgodnie z kuchennymi prawidłami. Bo jak tu skleić, żeby się nie rozleciały w gotowaniu? Rodzice i dzieci dali sobie jednak z tym radę. Na stole w Izbie Regionalnej wylądowało to popularne w Polsce danie. Wszyscy spałaszowali je ze smakiem, a na dokładkę zaserwowano koktajl truskawkowy. Jedną z atrakcji spotkania był też konkurs z nagrodami dla najmłodszych. Pytania przygotowano w oparciu o książkę „Kuchenny alfabet” Ewy Chotomskiej. Na zakończenie dzieci otrzymały honorowe dyplomy “lepiacza pierogów”.
FILIA W POGORZYCACH"Absurd nie czytać czyli ssstraszna noc w bibliotece”. Duchy, zjawy oraz różne stwory i potwory „nie z tej ziemi” opanowały bibliotekę w Pogorzycach  podczas tegorocznej Nocy Bibliotek. Zabawę zaczęliśmy od prezentacji przebrań, opowieści o pomysłach oraz powstawaniu strojów. Ponieważ naszym gościem była Czarownica Kaśka – postać zaczerpnięta z lokalnej legendy, mogliśmy również porozmawiać o straszydłach występujących w legendach, baśniach i bajkach. Potem odbył się konkurs na najdziwniejsze przebranie, który wygrał duch z Podlasia, zamieszkujący na co dzień Pogorzyce. Podczas spotkania dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, tworząc według własnego pomysłu wieszadełko- straszydełko. Biblioteka w Pogorzycach po raz pierwszy wzięła udział w organizacji Nocy Bibliotek. Liczny udział dzieci, zaangażowanie dorosłych w przygotowanie strojów oraz niezwykła atmosfera wydarzenia sprawiły, że wejdzie ona na stałe do naszego kalendarza imprez kulturalnych. 
 

foterdziecko