Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XX  mieści się wraz a z Wypożyczalnią dla Dorosłych i Młodzieży nr 13 mieszczą się na terenie urokliwego Żoliborza Oficerskiego. Jest to najstarsza biblioteka dla dzieci mieszcząca się na Żoliborzu.
Nasza Biblioteka powstała z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku od 0 do 17 lat. Zgromadziliśmy dla nich księgozbiór liczący ponad 12 000 woluminów.
Biblioteka znana jest wśród mieszkańców Żoliborza z organizowanych przez nią warsztatów artystycznych dla dzieci i ich opiekunów. Podczas zajęć wykorzystywane są różne techniki plastyczne np.: scraping book, decoupage, upcykling. Zajęcia te rozwijają wyobraźnię i poczucie estetyki oraz ćwiczą zdolności manualne, skupienie oraz motorykę małą. Inspirację do warsztatów czerpiemy z książek.

Tematem przewodnim żoliborskiej Nocy Bibliotek będą bajki. Z perspektywy współczesnych czasów zdominowanych przez komputery i elektronikę, bajki mogą wydawać cię absurdalne, niepoważne czy pozbawione sensu. Pokażemy wam że tak nie jest  :)

W prgramie:
* Makramowe wróżki –warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych - godz. 14:00 – 18:30
* Baśniowe krajobrazy – warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych - godz. 14:00 – 18:30
* Baśniowy teatr cieni – warsztaty dla dzieci - godz. 16:30 – 18:30Obowiązują zapisy!
* Warsztaty kaligrafii – zajęcia dla dorosłych i starszych dzieci - godz. 14:00 – 16:00
* Język migowy – warsztaty dla dzieci i dorosłych - godz. 15:30 oraz 17:30 * Z bajką w obiektywie - Bajkowa fotobudka - godz. 14:00 – 18:45 * Czy znasz bajki? – konkurs dla dzieci - godz. 14:00 – 18:45 * Pamiątkowe przypinki - godz. 14:00 – 18:45* “Moja mam gorylica” – projekcja filmu familijnego - godz. 19:00 – 20:20
Szczegóły na stronie internetowej: https://bpzoliborz.pl/bpzoliborz/index.php/2023/10/01/noc-bibliotek-2023/

Chętnie przyjmiemy książki, komiksy, audiobooki dla dzieci i dorosłych oraz gry  plansowe i puzzle.

Śmiała 24

W sobotę 7 października 2023 r. Żoliborska Biblioteka zaprosiła Czytelników do wypożyczalni przy ul. Śmiałej 24 na „Noc Bibliotek”. Przygotowaliśmy dla naszych gości wiele różnorodnych atrakcji, a motywem przewodnim imprezy były bajki. Uczestnicy Nocy Bibliotek wzięli udział w warsztatach tworzenia baśniowych shadowboxów, wyplatali makramowe laleczki-wróżki, spróbowali swoich sił w sztuce kaligrafii, wzięli udział w krótkiej lekcji Polskiego Języka Migowego. Część naszej biblioteki zmieniliśmy w studio fotograficzne, w którym czytelnicy, wykorzystując przygotowane przez nas rekwizyty, pozowali do zdjęć. Zaprosiliśmy też naszych gości do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o bajkach. Aby zdobyć nagrodę należało odpowiedzieć na pytania dotyczące bajek oraz wykonać kilka zadań m.in. pomóc Kopciuszkowi w pracach domowych. Dzieci zaprosiliśmy na warsztaty tworzenia teatru cieni. Własnoręcznie wykonały ruchome figurki inspirowane bajkowymi postaciami, które później zostały wykorzystane do baśniowego przedstawienia. Wieczór ten zakończyliśmy projekcją filmu „Moja mama gorylica”.