Informacje o bibliotece

Nasza Biblioteka- przyjazna i otwarta dla wszystkich instytucja kultury, która zaspokaja różne potrzeby (czytelnicze, informacyjne, kulturalne, edukacyjne, społeczne) użytkowników.  Posiada ciekawe i wartościowe zbiory oraz bogaty warsztat informacyjny, chroni dziedzictwo regionu.  Ściśle współpracuje ze środowiskiem lokalnym oraz odpowiada na wyzwania współczesności. Każdy uzytkownik jest dla nas ważny.
 

Godziny wydarzenia

10,00 -8,00 (6 X-7 X)

Plan wydarzeń

 
Akcje:  „Roślina dla Czytelnika”, „Miejsce VIP dla CZYTACZY”, Drzewo cytatów „CZYTANIE”
W BIBLIOTECE
Głośne czytanie „Bajki Fredry 
Gra „Szuflady Szymborskiej”
Warsztaty „Zabawa z lepiejami”
Zajęcia „Czytanie to super sprawa
Mobilna reklama „Absurd nie czytać”
Gra „MY CZYTAMY!”
Dyskusja „Książki, które porwały tłumy do czytania
Gimnastyka z książk
Uroczyste zakończenie nocy  (rano)
W SIECI 
Warsztaty „Jak książce dać drugie życie”
Konkurs  „Noc w książkach"
Plakat-konkurs  „Książki hity”

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru

literatura młodzieżowa, komiksy, mangi, ksiazki dla dzieci, regionalia

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Aleksandrów

  • Kod pocztowy

    23-408

  • Adres

    Aleksandrów 554

[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

Noc Bibliotek „Absurd nie czytać” w Aleksandrowie
„MY CZYTAMY!”

„Absurd nie czytać” to tegoroczne hasło 9 edycji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, której organizatorem jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie również to ono wyznaczyło kierunek naszych propozycji na nocne świętowanie. W naszej bibliotece program zatytułowaliśmy także wewnętrznym hasłem „My czytamy!”. Biblioteka w Aleksandrowie ma mały lokal dlatego nasze działania, rozbiliśmy na kilka modułów.

Noc Bibliotek w aleksandrowskiej placówce wystartowała 6 października o godz. 8,30. Dla wszystkich chętnych ruszyły akcje towarzyszące. Już rano dziewczynki z Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” prowadziły mobilną reklamę „Absurd nie czytać”. To właśnie z tym hasłem przemieszczały się po lokalu biblioteki oraz po korytarzach szkolnych i przed budynkiem biblioteki. Akcja budziła zaciekawienie i to było super. Pierwszy krok do promocji Nocy Bibliotek, czytania i biblioteki zadziałał. W tym dniu również każdy czytelnik, który wypożyczył książkę otrzymywał roślinę doniczkową, bo przygotowaliśmy akcję „Roślina dla Czytelnika”. Tak kilkanaście kwiatków powędrowało do nowych domów. Oczywiście tradycyjnie była prowadzona akcja „Podziel się książkami” i czekało na chętnych „Miejsce VIP dla CZYTACZY”. Miejsce (wygodna pufa, dywan, słuchawki) jak zawsze biło rekordy popularności.

W bibliotece w tym dniu odbyło się także szereg różnych zajęć.
Nawiązaliśmy współpracę ze szkołą podstawową i przedszkolem, i zaprosiliśmy grupy do udziału w Nocy Bibliotek. Dla nas organizatorów było bardzo miłe ale i jednocześnie smutne, że nie mogliśmy przygotować aż tyle propozycji, aby wszystkich zaprosić. O godz. 10,00 uczniowie kl. VI b ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, pod opieką wychowawczyni Urszuli Brodziak wzięli udział w warsztatach „Zabawa z lepiejami”. Młodzież poznała krótką historię „lepieja”, który wymyśliła noblistka Wisława Szymborska”. Następnie młodzi ludzie w grupach tworzyli lepieje, których pierwszy wers brzmiał „Lepiej czytać książki…”. Uczestnicy nie tylko wymyślali rymowanki ale również je ilustrowali techniką kolażu wykorzystując stare gazety i czasopisma. Tak powstała galeria rymowanek z humorem o czytaniu. Warsztaty nie tylko promowały czytanie ale jak zauważyła sama młodzież- spotkanie z wierszami, to nie musi być nuda.

Następnie grupa pięciolatków z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie, z ul. Wesołej pod opieką wychowawczyni Barbary Dudko i pani Doroty Lewczyk wzięła udział w zajęciach „Czytanie to super sprawa”. Było głośne czytanie fragmentów książki: Emily MacKenzie „Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek”, detektywistyczny spacer po bibliotece z kartonowymi lunetami, tworzenie książeczki „Jestem pożeraczem książek”, gra w bibliotecznej orkiestrze i inne zabawy. Spotkanie zakończyło się zabawą w Kąciku Malucha i wypożyczeniem książek przez dzieci.

Grupa młodzieży w wieku 12- 14 lat zagrała w grę wielkoformatową „Jaka to książka?”. Gra została wymyślona przez bibliotekarkę Justynę Bździuch. Wzięły w niej udział trzy drużyny czteroosobowe. Planszą gry stała się podłoga w czytelni, pionkami sami gracze a kostką pudło kartonowe. Członkowie każdej drużyny mogli zamieniać się rolami. Całe drużyny wykonywały zadnia czyli udzielały odpowiedzi i robiły ćwiczenia. Na planszy znalazły się różne pola. Jeśli drużyna trafiła na pole z książką, która miała zakrytą okładkę, po usłyszeniu krótkiego jej fragmentu podawała tytuł i autora. Po trafieniu na pole z obrazkiem książki, podawała nazwę dowolnego bohatera literackiego. Na polu z wyzwaniem (pole z białą kartką) musiała wykonać zadanie ruchowe podane przez prowadzących a na ślepym polu (pole z X) traciła kolejkę. Oczywiście w zależności od poprawności odpowiedzi gracze przeskakiwali do przodu albo cofali się do tyłu. Gra okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Młodzież fajnie się bawiła przy zdrowej rywalizacji. Największą przeszkodą była mała ilość miejsca, co nieźle wszystkich ograniczało.

Na podsumowanie o godz. 15,00, dzieci, które przyszły do Kącika Malucha mogły posłuchać głośnego czytania „Bajki Fredy”. Był „Paweł i Gaweł i „Małpa w kąpieli” Aleksandra Fredy, któremu ten rok jest poświęcony. O 14,00 pojawił się konkurs „Hasło Nocy Bibliotek’2023”. Konkurs miał formę interaktywnego plakatu. Należało z rozsypanki literowej ułożyć właśnie tegoroczne hasło Nocy. W zabawie wzięło udział 12 osób, a najszybsze okazały się Natalia Mojak i Amelia Zdybel.

Po krótkiej przerwie o 19,00 przyszedł czas na moduł „:Nocowanie w bibliotece”, w którym wzięła udział mała grupa dziewczynek. Na początek odbyła się gra terenowa „Szuflady Szymborskiej”. Polegała ona na odszukaniu pięciu szuflad, rozmieszczonych w różnych miejscach. Terenem poszukiwań była biblioteka i korytarze. Gra rozpoczynała się od pobrania przez 2 drużyny kart gry i zapoznaniu się z instrukcją. Miejscem startu i również metą była lada biblioteczna. Następnie gracze poszukiwali szuflad kierując się wskazówkami umieszonymi w karcie gry i pobierali z każdej z nich po dwa zadania. Odpowiedzi oraz rozwiązanie- hasło i sumę musieli wpisać w karcie. Wygrywała drużyna, która najszybciej dotarła do mety z poprawnie wypełnioną kartą oraz miała wszystkie karty zadań, łącznie dziesięć.

Potem przyszedł czas na warsztaty fotograficzne „My czytamy”. Tutaj młodzi Młodzież bardzo kreatywnie i z humorem wymyślała różne pozy z książką. Wybrane zdjęcia pojawiły się na naszym fanpage’u.

Następnie książki były w trochę innej roli, bo „nocowiczki” miały za zadanie ułożyć z nich jak najszybciej napis noc i wyszło to nieźle. Była to zabawa „Noc z książek”. O 21,00 przyjechała do biblioteki pizza. Potem było spalanie kalorii przy „Gimnastyce z książką”.

Po doznaniach smakowych i relaksie fizycznym o godz. 22,30 rozpoczęła się dyskusja „Książki, które porwały tłumy do czytania”. Dziewczynki pod przewodnictwem bibliotekarki rozmawiały o fenomenie bestsellerów, jak „Harry Potter J. K. Rowling, który tak mocno zachęcił na całym świecie młodzież do czytania czy tak popularnych tytułach z klasyki, jak chociażby „Mały książę” Antoine`a de Saint Exupery`ego lub „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery. Następnie na pierwszym planie znalazły się planszówki z bogatego zbioru biblioteki. Kiedy tylko nadarzyła okazja gasło światło i odbywały się latarkowe podchody po bibliotece i korytarzach.

W drugiej części nocy czyli o godz. 1,30, jak zwykle przyszły stałe już punkty nocowania, czyli „Pogaduchy do poduchy”, potem ciche czytanie „Czytam bo lubię” (i było w planie o 2,30 ale tak naprawdę o 3,30) przyfrunęły „Sny o książkach. O godz. 8,00 rano odbyło się zakończenie nocy. Było śniadanie – kanapki z dżemem i pamiątkowe gadżety od organizatora ogólnopolskiego: zakładki i naklejki oraz upominki od biblioteki. K

olejnego dnia, czyli 7 października nasze działania odbywały się w Internecie, na fanpage’u biblioteki. Oczywiście zaprosiliśmy naszych użytkowników do oglądania ogólnopolskiej inauguracji Nocy Bibliotek. Przygotowaliśmy także warsztaty online „Absurd wyrzucać”.

Klubowiczki z DKK „Okładka” w bardzo prosty sposób zachęcały internautów do dania zużytym przedmiotom drugiego życia poprzez zamianę ich przeznaczenia i tak np.: reklamówka stała się workiem na śmieci, pudełko po czekoladkach organizerem a zniszczona książka pamiętnikiem na zasuszone liście.

Dla rodzin z małymi dziećmi pojawił się konkurs online „Noc w bibliotece”. Uczestnicy mieli odpowiedzieć na pytanie, ile książek z nocą widzą na zdjęciu. Liczyła się szybkość udzielenia poprawnej odpowiedzi. Wzięło w nim udział 14 rodzin, 3 otrzymały nagrody ze względu na prawie jednoczesne przesłanie odpowiedzi. Kolejną propozycją był konkurs fotograficzny online „Ja czytam!”.

Zaprosiliśmy odbiorów naszych mediów społecznościowych do wykonana fotografii, na których widać osobę czytającą. Zachęcaliśmy uczestników do pokazania oryginalnych i nieoczywistych ujęć i chyba się udało, bo przyszły świetne zdjęcia, od tych prawie romantycznych po pełne humoru. Ogółem w konkursie wzięło udział 20 uczestników, (od dzieci po osoby dorosłe, największa jednak grupa to młodzież w wieku 12-15 lat). Podsumowanie konkursu i wręczanie nagród odbędzie się w drugiej połowie października i wtedy też zostaną one zaprezentowane na tradycyjnej wystawie w bibliotece. Ekspozycję w wersji online można już oglądać na naszym Facebooku i stronie organizatora www.ealeksandrow.pl.

O północy na naszych mediach pojawił się plakat z podziękowaniem dla. wszystkich za super uczestnictwo w naszej Nocy Bibliotek. W różnych działaniach (tych mierzalnych) wzięło udział 148 uczestników.

„Absurd nie czytać” brzmiało hasło tegorocznej NOCY BIBLIOTEK. My dodaliśmy nasze hasło „My Czytamy!” i myślę, że to się udało. Nasi czytelnicy poprzez swoje zaangażowanie i odpowiedź na nasze propozycje nie tylko aktywnie włączyli się promowanie czytania ale często sami pokazywali, że jest ono dla nich ważne. Czytajmy, bo warto!

Pełna relacja:

https://www.ealeksandrow.pl/art,1359,my-czytamy-noc-bibliotek-absurd-nie-czytac-w-aleksandrowie

foterdziecko