Informacje o bibliotece

Biblioteka gminy wiejskiej. Liczba czytelników 212. Liczba mieszkańców ok. 3300 osób.
Na terenie gminy w której pracujemy są 2 Zespoły Edukacyjne.

Godziny wydarzenia

5.10.2023 - 11.10.2023

Plan wydarzeń

5.10.2023r.
godz. 10.00 miejsce - sala GDK w Kolsku
"Mickiewiczowskie Zaduszki" - inscenizacja w wykonaniu uczniów z klasy IV-VIII  ZE SP w Kolsku.https://www.facebook.com/profile.php?id=100063773671344
g. 10.10 Spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą pt. ' Z historią lokalną w tle" na podstawie książki "Makowa spódnica". Spotkanie poprowadzi dr Paweł Zapeński (były pedagog ZE w Kolsku) obecnie dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Soli.
6.10.2023
godz. 8.45 - sala GDK w Kolsku - projekcja filmu "Moja mama Gorylica" dla uczniów klas młodszych ZE w Kolsku. Po filmie warsztaty techniczne - Maska Goryla.
16.00 -Świetlica wiejska w Konotopie
Spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich "Zacisze" "Historia miejscowości i gminy. Tradycje, wierzenia obyczaje - dawniej i dziś: 
7.10.2023
g. 16.30 -Świetlica wiejsca w Uściu
g. 18.00 - Świetlica wiejska w Tyrszelinach https://www.facebook.com/search/top?q=so%C5%82ectwo%20tyrszeliny
Historia lokalnej miejscowości, wystawa fotografii. Prezentacje "Tradycje, zwyczaje i wierzenia, dawniej i dziś".
11.07.23 g. 9.30
Spotkanie z przedszkolakami ZE w Kolsku pt."Kto to taki te Muminki?"
 

Typ biblioteki
Dane podstawowe
  • Miejscowość

    Kolsko

  • Kod pocztowy

    67-415

  • Adres

    Piastowska 39

Podziel się
[sc_night_history]
Relacja z wydarzenia

Biblioteka Publiczna w Kolsku w tym roku również przyłączyła się do ogólnpolskiej akcji Noc Bibliotek. Nasza Noc Bibliotek trwała trzy dni, podczas których odbyło się szereg wydarzeń.

Pierwszy dzień (5.10) wydarzeń z ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek to inscenizacja teatralna pt. "Mickiewiczowskie Zaduszki" na podstawie "Dziadów" naszego wieszcza Adama Mickiewicza, wykonana przez uczniów z Zespółu Edukacyjny w Kolsku . W drugiej części odbyło się spotkanie autorskie z panią Zofią Mąkosą, na podstawie powieść "Makowa spódnica", z naszą lokalną XVII - wieczną historią w tle. Niezwykle delikatna i wytonowana dyskusja w oparciu o dorobek literacki autorki. Spotkanie autorskie prowadził dr Paweł Zapeński. Ogrom pytań wywołanych przez naszych uczniów w stronę p. Zofii dowodzi, że uczniowie słuchają, że uczestniczą aktywnie. Pytania zadawli również nauczyciele i mieszkańcy obecni na spotkaniu. 
 

Drugi dzień zaplanowanych działań (6.10) w ramach Noc Bibliotek to wizyta uczniów klas I-III, z Zespołu Eduacyjnego w Kolsku, w GDK, którzy mieli okazję obejrzeć film animowany dedykowany Nocy Bibliotek pt. "Moja mama Gorlica". W drugiej części uczniowie wykonywali prace techniczne - maski goryla. Dla mniej cierpliwych, w przerwie niezbędne było trochę gimnastyki.
 

Włączając się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek , dzięki uprzejmości pani sołtys Elżbiecie Szymczak i Kgw W Zaciszu byliśmy w piątek (6.10) z wizytą w Konotopie.
Mieliśmy okazję promować Bibliotekę Publiczną w Kolsku. Poruszaliśmy tematy związane z miejscowością Konotop, rozmawialiśmy o tradycjach i wierzeniach, o historii Kościoła Św. Anny w Konotopie. Oprócz promocji książek o lokalnej historii Stefana Petriuka i Zofii Mąkosy udostępniliśmy do wglądu starą kronikę Szkoły w Jesionie (pierwsze wpisy od 1833 r.). Dzięki włączeniu się Sołectwa Konotop w wydarzenie i suto zastawionym stole przygotowanym przez Kgw w Zaciszu można było dyskutować godzinami.

W sobotę (7.10) byliśmy z wizytą w Sołectwie Uście oraz w Sołectwie Tyrszeliny przy pomocy i zaangażowaniu sołtysów. 
To kolejna okazja do promocji Biblioteki Publicznej w Kolsku. Na tę okoliczność została przygotowana przezentacja i po raz pierwszy w takiej formie mieszkańcy mięli możliwość poznać historię m. Tyrszeliny. Rzmawialiśmy również o tradycjach i wierzeniach występujących w Polsce. Tu również promowaliśmy książki Stefana Petriuka i Zofii Mąkosy oraz udostępniliśmy do wglądu starą kronikę Jesiony, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oglądaliśmy również fotografie Kolska z początków XX wieku.
 
Podczas wizyty w Uściu poruszaliśmy tematy związane z miejscowością Uście, rozmawialiśmy o tradycjach i wierzeniach, o historii Kościoła Św. Anny w Konotopie. Tu również promowaliśmy książki Stefana Petriuka i Zofii Mąkosy, udostępniliśmy do wglądu starą kronikę Jesiony i oglądaliśmy również fotografie Kolska z początków XX wieku.
 

Udział w wydarzeniu wzięło 220 osób. Relacje i fotografie z wydarzenia dostępne są nanaszym FB Gminnego Domu Kultury w Kolsku.

foterdziecko