Noc Bibliotek 2023 w naszej szkole
7 października 2023 r. w całym kraju odbywały się wydarzenia w ramach 9. już Nocy Bibliotek, a przyświecało im hasło ,,Absurd nie czytać!”. Nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i otworzyła swoje drzwi na wiele wieczornych i nocnych godzin, zachęcając do czytania powieści detektywistycznych. Była to noc… z kryminałem.
Wydarzenie poprzedziły działania promocyjne, a także zajęcia prowadzone z uczniami klas I-III, którzy co prawda nie brali udziału w samej Nocy Bibliotek, ale przygotowali prace plastyczne (,,Poszukiwany człowiek z książką…"), obejrzeli wystawkę książek dla swojej grupy wiekowej, uczestniczyli w czytaniu fragmentów opowiadań detektywistycznych. Zajęcia przeprowadzone zostały z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronie Nocy Bibliotek.
W głównym wydarzeniu Nocy wzięli udział siódmoklasiści. Swoją obecnością zaszczycił nas cały zespół dyrektorski. Przybyły także nauczycielki i panie pracujące w administracji. Grupie pracowników szkoły towarzyszyły dwie dzielne mamy uczestników.
Pierwszym punktem programu było spotkanie z funkcjonariuszem tutejszej policji, który przez kilkanaście lat pracował w wydziale dochodzeniowo- śledczym. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., jak przeprowadza się oględziny miejsca zdarzenia, jakie rodzaje śladów można dostrzec, w jaki sposób pobierane są odciski linii papilarnych pozostawione na przedmiotach oraz wysłuchali opowieści o pracy funkcjonariuszy wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego.
W programie wieczoru z kryminałem nie mogło zabraknąć mrożących krew w żyłach historii. W bibliotece została przygotowana wystawa książek o tematyce detektywistycznej (popularnonaukowych i powieści) przeznaczonych dla odbiorców w różnym wieku. Odczytano fragmenty powieści Kornela Makuszyńskiego ,,Szatan z siódmej klasy",po czym uczestnicy mogli wskazać główne cechy utworów tego gatunku, poznać twórców światowej klasyki i polskich pisarzy tworzących tak popularne dziś kryminały. Mogli też podzielić się swoimi doświadczeniami czytelniczymi i porozmawiać o ulubionych książkach, które przecież absorbują nawet najmłodszych czytelników (któż nie kochał detektywa Pozytywki?).
Po wspólnej kolacji nastąpiła dalsza część programu wieczoru – tym razem była to rywalizacja pomiędzy zespołami. Trzyosobowym grupom patronowali detektywi znani z literatury i z filmu – od Sherlocka Holmesa po ojca Mateusza. Najpierw uczniowie równocześnie rozwiązali test kryminalny (na platformie Kahoot, z wykorzystaniem telefonów komórkowych), a następnie uczestniczyli w grze terenowej polegającej na odnalezieniu miejsc, w których czekały na nich zagadki detektywistyczne. Były to krótkie opisy zdarzeń, które skłaniały czytelników do namysłu i wskazania sprawcy. Jedno zadanie – pod nazwą ,,Kto tu był?" – polegało na wnioskowaniu na podstawie zastanej sytuacji (stolik, używane nakrycia, porzucona rękawiczka, okruchy ciasta na jednym talerzyku, dwumiesięcznik ,,Książki”, ale z 2012r. itp.). Mroczne zakątki szkoły po północy stanowiły znakomitą scenografię dla wydarzeń i budowały nastrój tej wyjątkowej zabawy.
Wykonanie sześciu zadań w najkrótszym czasie gwarantowało zwycięstwo. Rywalizację wygrała Drużyna Inspektora Kojaka, drugie miejsce zajęła Drużyna Inspektora Columbo, a trzecią lokatę wywalczyła Drużyna Detektywa Pozytywki. Po ogłoszeniu wyników zwycięzcy otrzymali nagrody. Były to pendrive’y i gadżety reklamowe (kubki, torby). Zwycięski zespół mógł także wybrać się na pizzę w dogodnym dla siebie czasie. Sponsorem była miejscowa pizzeria. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali drobne upominki podarowane przez szkołę.
Na pozostałą część nocy zaplanowano oglądanie filmów kryminalnych (,,W starym, dobrym stylu” i ,,Morderstwo w Orient Expressie” na podstawie powieści Agaty Christie), a także grę karcianą ,,Czarne historie" (wykorzystano kilka kompletów, karty z drastycznymi zdarzeniami zostały odrzucone). Kto poczuł się zmęczony, mógł odpocząć w sali konferencyjnej, która pełniła nie tylko funkcję kina, ale też sypialni. Spora grupa uczniów nie miała jednak zamiaru zmrużyć oka tej nocy, więc ulokowała się w świetlicy i po rozwiązaniu rozlicznych zagadek kryminalnych, których całe mnóstwo zawierają gry z serii ,,Czarne historie", przystąpiła do udziału w spokojnej i bezpiecznej grze w państwa-miasta.
Noc Bibliotek zakończyła się wspólnym śniadaniem. Bułki zasponsorowała nam miejscowa piekarnia, a dżem i humus to rękodzieło jednej z nauczycielek.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem w naszej szkole. Tłumy młodszych dzieci zadeklarowały chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach, ale zrozumiały, że tym razem było to wydarzenie skierowane do starszych uczniów. Jesteśmy przekonani, że gdyby Noc Bibliotek odbywała się nawet raz w miesiącu, frekwencja na pewno byłby zapewniona. Wydaje się, że zaliczyliśmy bardzo udany debiut.